GPS pitanje??---oklada---

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
debaser
Posts: 12
Joined: 19-07-2007, 14:28

GPS pitanje??---oklada---

Post by debaser »

Koliko je satelita potrebno da GPS odredi točnu poziciju: 1,2,3 ili 4 ???
User avatar
master
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 258
Joined: 18-07-2007, 22:38
Location: Hrvatska
Contact:

Post by master »

ja bi rekao 1 :!: :?: :?
koliko se sjećam, nedavno je lansiran satelit točnosti (rezolucije) 20cm!
Use the best: Linux for servers, Mac for graphics, Windows for Solitaire.
____________________________________________
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

treba bar 2.
evo ovde ima sve objasnjeno
http://lea.hamradio.si/~s53mv/navsats/theory.html
debaser
Posts: 12
Joined: 19-07-2007, 14:28

Post by debaser »

pedja089 wrote:treba bar 2.
evo ovde ima sve objasnjeno
http://lea.hamradio.si/~s53mv/navsats/theory.html
Da, ali sa 2 satelita dobivaš 2 točke ( dvije kružnice čine jednu sferu koju sijeku u 2 točke), po slici sa tvoga linka, znači da po gps-u tvoja pozicija može biti "ona stvarna" ili neka druga na drugom kraju iste sfere u svemiru tako da ja mislim da ti trebaju 3 satelita za dobit 2D gografsku širinu i dužinu,,,,,, iako to je samo moje mišljenje,,,
User avatar
salixon
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-02-2007, 20:38
Location: Srbac- RS-BiH

Post by salixon »

Naravno da treba 3...Kao fizičar možeš slobodno da mi vjeruješ na riječ..... U pozicioniranju neke proizvoljne tačke na Zemlji potrebne su pored prostornih koordinata i vremenske, jer je riječ o određenoj diletaciji vremena, a samim tim i prostornih koordinata, to se lako dokazuje preko Lorencovih transformacija...Prema toj aproksimaciji potrebne su 3 ose koordinata i jedna vremenska, što hoće reći da je riječ o 4 dimenzije....
saxon
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

pa sa dva setelita se dobijaju 2 tacke. zat sam i rekao trebaju bar 2. ima negde na toj stranici primer i sa 3 setelita. a negde sam na netu video i da su ameri poslali 4 setelita za gps. koliko je to tacno nemam pojma, jer svega ima po netu...
debaser
Posts: 12
Joined: 19-07-2007, 14:28

Post by debaser »

pedja089 wrote: a negde sam na netu video i da su ameri poslali 4 setelita za gps. koliko je to tacno nemam pojma, jer svega ima po netu...
Poslali su 24 satelita od kojih su 21 stalno u funkciji, a 3 u rezervi. Ta 4 koje ti spominješ su u biti sateliti koje u svakom trenutku i na svakoj poziciji gps na zemlji bi trebao da locira.
debaser
Posts: 12
Joined: 19-07-2007, 14:28

Post by debaser »

salixon wrote:jer je riječ o određenoj diletaciji vremena, a samim tim i prostornih koordinata, ....
Jel pod tu diletaciju misliš na npr. vrijeme potrebno signalu koji satelit šalje gps-u, a zbog atmosferskih uvjeta nije ono stvarno??
User avatar
salixon
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-02-2007, 20:38
Location: Srbac- RS-BiH

Post by salixon »

debaser wrote:
salixon wrote:jer je riječ o određenoj diletaciji vremena, a samim tim i prostornih koordinata, ....
Jel pod tu diletaciju misliš na npr. vrijeme potrebno signalu koji satelit šalje gps-u, a zbog atmosferskih uvjeta nije ono stvarno??
...ne! u pitanju je relativistička diletacija prostora i vremena, zbog ogromnih brzina kojom se sateliti kreću
saxon
debaser
Posts: 12
Joined: 19-07-2007, 14:28

Post by debaser »

salixon wrote:
debaser wrote:
salixon wrote:jer je riječ o određenoj diletaciji vremena, a samim tim i prostornih koordinata, ....
Jel pod tu diletaciju misliš na npr. vrijeme potrebno signalu koji satelit šalje gps-u, a zbog atmosferskih uvjeta nije ono stvarno??
...ne! u pitanju je relativistička diletacija prostora i vremena, zbog ogromnih brzina kojom se sateliti kreću
Eh sad se već gubim:-) uglavnom tih 11 000km/h ...pih
User avatar
salixon
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-02-2007, 20:38
Location: Srbac- RS-BiH

Post by salixon »

...pa od prilike. Nije baš tako jednostavno na brzinu objasniti na koji način se dobije poziciona tačka na Zemlji preko satelita. Uglavnom trebaju 3 satelita. Jedino nam oni mogu dati poziciju u metrima (+/-) 1m
Last edited by salixon on 23-12-2007, 15:24, edited 1 time in total.
saxon
User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

Post by wizard »

A ja mislim da trebaju 4 :) cetvrti sluzi da se odredi vrijeme :D to je po mom sjecanju kad sam malo caprkao oko toga, zaboravio sam 8)
Intel P IV 3.02GHz, RAM 1024MBddr400, Ati Radeon X1650Pro IceQ 256ddr2, HDD Maxtor 80GB 7200rp/m, DVD ROM, DVD RAM, Windows Vista Ultimate
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Vrijeme se ne odredjuje, sateliti imaju atomski sat i salju apsolutno tacno vrijeme ka GPS prijemniku :D
Eh sad posto je tom signalu potrebno neko vrijeme da dodje sa satelita do GPS prijemnika, ne znam kakve i da li se uopste vrse neke korekcije vremena.
Last edited by trax on 23-12-2007, 16:49, edited 1 time in total.
User avatar
salixon
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-02-2007, 20:38
Location: Srbac- RS-BiH

Post by salixon »

..korekcije postoje jer su vremenske i prostorne koordinate relativističke!!! Postoje 4 referentna sistema, jedan vezan za Zemlju, a ostala tri za satelite svaki posebno... Dekartov koordinatni sistem potrebno je transformisati u cilindrični koordinatni sis. Što zapravo znači da se mijenja i oblik koordinata prostora i vremena. Ovakav sistem koordinata definišemo za satelite..., a sad, za koordinate na Zemlji koristimo sferno-simetrični koordinatni sistem, čije koordinate uparujemo sa koordinatama cilindričnog sistema satelita..., to uparivanje vrši se preko tzv. Lorencovih bustova, koje predstavljaju matrice povezivanja dva referentne sistema koja se kreću nekom brzinom v..., i tako za tri satelita dobijamo tri Lorencova busta koja u sebi sadrže korekcije prostora i vremena i četvrti čisti bust korelacija relativističkih vremeskih koordinata... Dakle, 4-tvero dimenzionalni relativistički sistem...
...sve u svemu trebaju tri satelita
saxon
Post Reply