Pomoc oko jednog stroja

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
dadx
Posts: 5
Joined: 09-10-2007, 12:31
Location: Graz/Cakovec

Pomoc oko jednog stroja

Post by dadx »

Ovako,trebam shemu za jedan elektronski sklop,koji ce upravljati jednim el.magnetom i jednim el motorom sve radi na 12-14 volti. pa krenimo redom kako sam ja to zamislio: kad ukljucimo jedan mehanicki prekidac on ukljucuje el.sklop koji ukljucuje jedan elektromotor te drzi taj elektromotor ukljucen sve dok opterecenje(ili struja u mA to mi je smjesko rekao) ne poraste za 50 posto.Dok bi ta struja/opterecenje poraslo za 50% elektronski sklop bi moral iskljuciti taj elektromotor,ukljuciti dva el.magneta te ponovno ukljuciti taj elektromotor i to sve u pola sekunde.
Motor bi radio dalje bez obzira na opterecenje tako dugo dok ne bi smo iskljucili mehanicki prekidac,nakon sto smo iskljucili mehanicki prekidac elektronski sklop bi morao nakon pola sekunde iskljucit el.magnete, i osati tako sve do slijedeceg ciklusa.
Sto mislite bi bilo moguce? Ako stroj ode u komercijalizaciju pomagace cu nagraditi. Evo ima i nekva slikica.
Veliki pozdrav svima iz oblacnog Graza!

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... in0014.PNG
Branko22
Napredujem
Napredujem
Posts: 152
Joined: 16-07-2007, 23:38

Post by Branko22 »

Tvoje objasnjenje mi nije bas najjasnije.
Pa pocnimo onda sa detaljima:
>12V-14V
jednosmjerni ili naizmjenicni napon?

>on ukljucuje el.sklop
kakav sklop?mozes li to pojasniti?

>sve dok opterecenje(ili struja u mA...ne poraste za 50 posto.
Obicno je struja neposredno po ukljucenju najveca, pa sa rastucom brzinom motora pada. Objasni poblize, kakav motor, cemu to sluzi, mozes li struju
m(j)eriti?

Znaci pokusaj jasnije da se izrazis ako mislis da ti se pomogne,. sa vise detalja, sat je to tacno, cemu sluzi, da li je jedan deo vec u upotrebi i ti bi hteo(htio) da to modifiziras...?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Evo ja sam mu sliku sad ubacio gore...
User avatar
dadx
Posts: 5
Joined: 09-10-2007, 12:31
Location: Graz/Cakovec

Post by dadx »

Radi na 12-14 V istosmjerni napon znaci napaja se preko baterije.
Sklop bi se morao sastojati od piceva i jos necega, neznam cega.
Znaci dok bi mi vrsili pritisak na osovinu motora i dok bi ga skoro zaustavili onda bi elektronika morala iskljuciti el.motor i ukljuciti el.magnete, kako to izraziti u Amperima,Watima,Otporu, neznam stvarno premalo sam se bavio elektronikom kaj bi to znal.
Pozdrav
Branko22
Napredujem
Napredujem
Posts: 152
Joined: 16-07-2007, 23:38

Post by Branko22 »

Ocigleno se ne razumes suvise u Elektrotehniku(kao sto sam priznajes)
pa bi zbog toga trebao da jos jednom ali tacno napises sta u stvari hoces.
Jednom pises:
>Dok bi ta struja/opterecenje poraslo za 50% elektronski sklop bi moral >iskljuciti taj elektromotor,ukljuciti dva el.magneta te ponovno ukljuciti taj >elektromotor i to sve u pola sekunde.

a onda opet kasnije:
>Znaci dok bi mi vrsili pritisak na osovinu motora i dok bi ga skoro >zaustavili onda bi elektronika morala iskljuciti el.motor i ukljuciti >el.magnete

Po meni je to protivurecno.
Znaci to sa pola sekunde vise ne vazi?
Ako mislis da ti se konkretno odgovori napisi jos jednom zasto i cemu to sluzi ista ustvari hoces time da postignes?
Znaci napred za detaljima.
Post Reply