borivoje jagodic

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

padova wrote:... Da li cu dobiti vise struje sa grez ispravljacem? cuo sam negde da vise spojenih zica daju mnogo vecu struju,mnogo vise nego zbir pojedinacnih strija svake od njih.
Kad imas dva namotaja i dvije diode za punovalno ispravljanje, to ti je isto kao da imas jedan namotaj i Grec. Ova prva varijanta se koristila nekad davno kad su diode bile skuplje od bakra.
Kad imas vise zica za isti namotaj, lakse ti je namatati, jer deblja zica se teze savija, a glavni dobitak je zbog skin-efekta. Kod tanjih zica povrsina "koze" je veca nego kod debljih.
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

padova daj nam šemu tog dc-dc pretvarača da vidimo u čem se radi
:shock: :D
YOO NIGGA
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

Sema nije nimalo originalna,ima par malih izmena u odnosu na dve originalne sheme.Mogu je postaviti ako insistiras. :wink:

Ja se nadam da ce neko objaviti semu dc-dc pretvaraca za 300v sa nekim sigurnosnim zastitama i slicno, koji bi bio sigurniji za napajanje uredjaja. Mozda ce mr. Bora nesto imati, who know?
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

molim te možeš je objavit samo da je proučim
YOO NIGGA
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

U redu ,evo sheme po kojoj sam pravio pretvarac.

E sada imam problem sa diodama,izgorela mi je jedna byx71, a dok ne dobijem druge proci ce par dana.Nadjoh enke dve diode izvadjene iz starog Sony tv-a. Imaju neku cudnu oznaku: S - 34. Metalne su ali bez srafa i anoda je spolnji metalni deo diode.Dali ce neko mozda znati kakve su ovo diode?Znam samo da nisu obicne ispravljacke ,brze su ali neznam za koji napon i struju.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _shema.jpg
Firkragg

Post by Firkragg »

E sada imam problem sa diodama,izgorela mi je jedna byx71, a dok ne dobijem druge proci ce par dana.Nadjoh enke dve diode izvadjene iz starog Sony tv-a. Imaju neku cudnu oznaku: S - 34. Metalne su ali bez srafa i anoda je spolnji metalni deo diode.Dali ce neko mozda znati kakve su ovo diode?Znam samo da nisu obicne ispravljacke ,brze su ali neznam za koji napon i struju.
Zanimljivo je da se ljudi upuste u nesto ovakvo bez da i progooglaju, makar i one 'SMPS tutorial' i sl. stranice, kad im mosfeti i diode pocnu gorit onda se cude.

Izlazni napon trafa je pravokutan i to je prakticki cisti kratki spoj za kapacitivno opterecenje.
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

Ma nije izgorela dioda iz cista mira, ja sam greskom opteretio diode,sve ostalo je u redu.

Ovi sa "Vishay-a".Da li ce poslati 16komada dioda :?:
Firkragg

Post by Firkragg »

sve ostalo je u redu
Nije u redu, ni blizu. Izostavljen je jedan od najvaznijih dijelova sklopa.
Pogledajte boraomeginu shemu.
Prigusnica!
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

Sorry, moja greska.Prigusnicu sam imao nameru da stavim,imam feritne prstenove za to.Ali u zurbi sam bio,bilo je puno posla oko ovoga.Sada treba da nabavim i diode, sto cuda.

Treba i staviti neki kondenzator za soft-start,sa pina 8 ka masi.Da ne bi diode i tranzistori trpeli strujne udare pri ukljucenju.
Izvinjavam se.
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

Firkragg wrote: Nije u redu, ni blizu. Izostavljen je jedan od najvaznijih dijelova sklopa.
Pogledajte boraomeginu shemu.
Prigusnica!
Izvini ali nisi u pravu! U mojoj shemi je cip SG3525,koji ima mogucnost "mekog" starta,sto prigusnicu u ispravljacu cini suvisnom.Treba samo od pina 8 ka masi staviti elektrolitski kondenzator od 33uF/25V ,da bi se postiga lagani start kovertora.
Ipak ja sam izostavio taj kondenzator i za to nemam nikakvih opravdanja . :)
pozdrav
Firkragg

Post by Firkragg »

Izvini ali nisi u pravu! U mojoj shemi je cip SG3525,koji ima mogucnost "mekog" starta,sto prigusnicu u ispravljacu cini suvisnom.
Kakav sad mekani start, prigusnica je element koji sprema energiju i srce je bilo kojeg konvertera, izoliranog ili neizoliranog. Transformator je 'suvisan', njemu je jedina svrha izolacija i fiksno povisenje napona, a nakon ispravljaca prigusnica ponovno tvori 'buck' ili 'stepdown' konverter, tek tu se vrsi regulacija promjenom djelatnog ciklusa.

Kod tebe se tranzistori otvaraju u kratki spoj, ne samo pri startu nego uvijek,
buduci da je napon pravokutan filterski kondenzator 'povuce' ogromnu struju pri svakoj tranziciji, a to je pogubno pri tako visokoj frekvenciji.

Jedino sto spasava stvar u ovom slucaju je parazitni induktivitet transformatora koji tu struju donekle ogranicava.


Procitajte ovo:
http://www.powerdesigners.com/InfoWeb/d ... erter.shtm

Nasi push-pull pretvaraci za auto pojacala su opet forward konverteri, no 'obostrani' tj. s dvije sklopke, i punovalnim ispravljacem na izlazu.

Jedna dioda na ispravljacu uvijek sluzi kao freewheeling dioda za prigusnicu, ali u slucaju graetz-a moze se dodati dioda u paralelu tako da freewheeling struja ide preko jednog umjesto dva diodna pada napona.
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

U ovom slucaju je induktivitet sekundarnog namotaja dosta veliki.Odnos primar/sekundar je oko 18.A video sam i jednu shemu pretvaraca za kola 12/2x35V ,bez ove prigusnice, kao i jednu semu konvertora za 240Vdc koji takodje nema prigusnicu.

Kako da odredim priblizno induktivitet, ove prigusnice?Napon je dosta veliki ,mogu da napunim elektrolit do 400V DC.

Kakvo je misljenje Boraomege,on je konstruisao pretvarac, na kraju krajeva.
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

kulko snage ima taj konverter i koju masu si upotrebljavao i dali si je rastavljao bez zagrijavanja jer izgubi svojstva
YOO NIGGA
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

Firkragg wrote: Kod tebe se tranzistori otvaraju u kratki spoj, ne samo pri startu nego uvijek,
buduci da je napon pravokutan filterski kondenzator 'povuce' ogromnu struju pri svakoj tranziciji, a to je pogubno pri tako visokoj frekvenciji.
Filterski kondenzator ce se prazniti onoliko koliko potrosac crpe energije iz njega,zato treba da bude dovoljno velikog kapaciteta. I taj kondenzator je prakticki kratki spoj za dolazeci inpuls samo u trenucima ukljucenja konvertora,dok se ne napuni.

Izvini ali meni je ovo suvisno da nakon povisenja napona,tojest prakticnog konvertovanja jos jednom ga konvertujemo u toj prigusnici.
Ali rado cu probati da ubacim tu prigusnicu,mada mislim da je njena svrha samo da se nadoknadi mali kapacitet elektrolita.,samo daj mi sugestiju koliku induktivnost da izaberem za konvertor od 300V?

IGOMBAR , vec sam napisao kolike su dimenzije trafoa i kako sam ga rastavljao.

pozdrav
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

koliko wati ima taj tvoj konverter i mislim da bi ti bilo dosta 2x50 mH zavojnica
YOO NIGGA
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

Ok priznajem da sam ispao totalna budala sto se tice SMPS-ova.Dakle treba znati nesto o stvari u koju se upustas. Ali pogledajte i sami kako su ovi "eksperti" sastavili pretvarac:
http://sound.westhost.com/project89.htm

Znaci prigusnica ce u periodu kada je tranzistor isklucen,kroz freewheeling diodu puniti elektrolitski kondenzator.Ako se ne varam ponovo :)
Na zutoj prigusnici iz napajanja mogu da se namotaju dva puta 110uH ,zicom 0.55mm.
Unosim to u pretvarac, a kasnije i prenaponsku zastitu koja ce delovati na pin 10 koji iskljucuje kolo.
Neznam koliko je wati u pitanju sa ova cetiri tranzistora,ali mislim da stavim IRF3205 umesto njih onda ce verovatno imati snage koliko trafo moze da podnese.
evo sada sheme:

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _shema.jpg
Firkragg

Post by Firkragg »

Pozdrav, ma nema nikakvog problema.

D3 ti nije potrebna jer jedna od dioda u ispravljacu uvijek sluzi kao freewheeling dioda drugoj.

Ta westhostova fora je ispocetka izgledala kao da ce uvijek raditi pri jako priblizno 100% djelatnog ciklusa i bez regulacije, pa prigusnica nebi igrala veliku ulogu. (No i dalje je svakako dobra ideja koristiti barem malu prihusnicu).

Onda su ubacili nekakav potenciometar, iako redukcija djelatnog ciklusa nema smisla za takav sklop. Na niskim djelatnim ciklusima to je pravo mucenje za mosfete.

Sta se tice zavojnice, jako zgodan kalkulator:

http://www.ele.auckland.ac.nz/archives/ ... uckdes.htm

'ulazni' napon je direktno onaj napon koji se dobiva na sekundaru transformatora, dobiven omjerom namotaja priamra i sekundara.

Inace se neide preko razlike napona vece od 50%, tj. djelatnog ciklusa manjeg od 0.5, jer se dobiva los omjer prosjecne i efektivene struje te slaba efikasnost.

Znaci, ako nam treba 30V izlaznog napona trafo se mota tek za par volti vise za najbolju efikasnost, npr. 40V.

Bitno je kod induktiviteta paziti na zasicenje jezgre. Maksimalna struja izracunati prema B = NI/l.
l je srednja duljina jezgre, a B za materijal #26 kolko se sijecam je max 1 tesla. Iz toga dobivamo max amper-zavoje koji se mogu koristiti.

Jos neki linkovi koji su se meni svidjeli, ako ista pomazu.

http://www.daycounter.com/LabBook/BuckC ... ions.phtml

http://www.ecircuitcenter.com/Circuits/ ... s_buck.htm

Bas me zanima sto Bora misli u vezi ovih 'cudnih' pretvaraca.
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

Pa izgleda da dejstvo ove prigusnice nije samo u teoretskim sferama.Primetio sam vecu efikasnost konvertora,manje zagrevanje fetova i bolju regulaciju napona. Za ovaj konkretni slucaj od 320-340V izlaznog napona,prigusnica treba da bude dosta velika.Tek kod oko 2,2mH je pocela da 'deluje'.
Nije bilo vise mesta na feritu,namotao sam oko 10m zice 0.7mm,da probam jos vecu induktivnost.
Firkragg

Post by Firkragg »

Bitno je s kolikog na koliki napon spustas, te frekvencija. Vrijednost prigusnice se onda lako izracuna s kalkulatorom ili formulom gore.

Koliki ti napon transformator daje po omjeru, i koliki je ciljni izlazni napon?
padova
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 05-08-2007, 05:01

Post by padova »

Ciljni izlazni napon je 320V, i kada se ukljuci potrosac dodje na 300V.E sada napon na trafou ne mogu da izmerim precizno,trebalo je da bude oko 270V,ali sam pustio malo duze zicu,ne brojeci namotaje.To je bilo probno motanje ali ispalo je dosta dobro.
Ranije bez prigusnice,regulacija je delovala vrlo niskim frekvencijama,5-6Hz i onda se cuju 'udari' u trafou,sada kod napona oko 340V nestane ta niskofrekventna modulacija.A napon ostaje konstantan.A na sekundaru trafoa oscoloskop pokazuje stabilnu,ne bas idealnu,cetvrtku.Neznam dali je ovo dobro ili ose.I dali da izbacim potpuno tu povratnu vezu,i eksperimentisem sa namotajem trafoa dok ne dobijem zeljeni napon.
Struja potrosaca ne racunam da ce ikada biti visa od 1.5A .
Post Reply