Audio pojacalo 300-500W

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Audio pojacalo 300-500W

Post by juka vk »

http://www.elektronika.ba/el.sheme/?akc ... idgrupa=12

dali neko zna nesto vise o ovom pojacalu ili ga je mozda radio, nepise nista o cem ovisi snaga 300-500W i nema tiskane plocice

pa bi molio nekog....................
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Juka, kao mogucu alternativu mozes pogledati i ovde: http://bas.elitesecurity.org/legend.html pa potrazi "Stage Master MK2".
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

ma meni je ovo pojacalo zapelo za oko bas zato sto ja imam trafo +-40V koji ovdje treba pa reko da se raspitam.............

jel ima neko da zna nesto vise

ko je uopce objavio semu nna stranici........
User avatar
jopagti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 716
Joined: 29-03-2006, 21:40
Location: Hrvatska

Post by jopagti »

Vidi ode http://bas.elitesecurity.org/mojiprojekti1.html tu je po 250 W i vise na 8 Omh :wink:
...dok citash ovaj tekst,tvoje karlovacko je sve toplije i toplije...
tmp47c
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 26-04-2007, 21:01

Post by tmp47c »

ako imas taj trafo pravi sa stk :wink: bolje je i radi super imas par delova i gotovo
stk pojacala mi se posebno svidjaju i stavi obavezno malo veci hladnjak ili kulere :wink:
sve je stvar ukusa :?
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

"tmp47c" jos samo da nam das oznaku tog STK integralca koji daje 300-500W koliko je covek trazio u naslovu ove svoje teme...

@ juka vk
trafo nema +-40V vec mozda dva namotaja po 40V ali daje naizmenican napon=AC na sekundaru pa se ne moze oznacavati sa plus i minus. Sa takvim trafoom ces posle (standardnog punotalasnog) ispravljanja i filtriranja imati oko +/-53...56V DC za napajanje pojacala. Sa tim naponom i uz zvucnik od 4 oma ocekuj najvise oko 300W.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

boraomega wrote: @ juka vk
trafo nema +-40V vec mozda dva namotaja po 40V ali daje naizmenican napon=AC na sekundaru pa se ne moze oznacavati sa plus i minus. Sa takvim trafoom ces posle (standardnog punotalasnog) ispravljanja i filtriranja imati oko +/-53...56V DC za napajanje pojacala. Sa tim naponom i uz zvucnik od 4 oma ocekuj najvise oko 300W.
+- oznacava potencijal na krajevima dva namota ako se vrijeme zaustavi, znaci kad je na jednom kraju + nadrugom je - i obrnuto i a to stanje se mjenja 100 puta u sekundi inace znam o kakom se trafu radi nisam totalni pocetnik i nadam se da si vidio pojacalo koje sam napravio u pod forumu gotovi projekti
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

a mene zanima ovo pojacalo o cem ocisi snaga i jel ko rado i jel ima sta vise o njemu na netu jel vidim sliku gotoog sto znaci da je neko radio
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

juka vk wrote:
+- oznacava potencijal na krajevima dva namota ako se vrijeme zaustavi, znaci kad je na jednom kraju + nadrugom je - i obrnuto i a to stanje se mjenja 100 puta u sekundi inace znam o kakom se trafu radi nisam totalni pocetnik i nadam se da si vidio pojacalo koje sam napravio u pod forumu gotovi projekti
Juka znam sta pricas i znam da nisi pocetnik, ali je sasvim neuobicajeno da se tako opisuje trafo. Inace, nisam jos video to pojacalo koje si napravio ali cu sada pokusati da to nadjem.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

nemaš ti možda trafija 2x40 v imjenične to ti je onda 2 x 40x1.38=55.2 volta istosmjerno znači -55.2,graund;+55.2 znači 110.4 volta s tim naponom se da iči do velikih snagi, e to pojačalo se nalazi na jednoj engleskoj stranici detaljno opisano o čem ovisi snaga evo sad ču malo prebrskati po računalu pa ću da ti pošaljem tu stranicu
YOO NIGGA
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

IGOMBAR wrote:nemaš ti možda trafija 2x40 v imjenične to ti je onda 2 x 40x1.38=55.2 volta istosmjerno znači -55.2,graund;+55.2 znači 110.4 volta s tim naponom se da iči do velikih snagi, e to pojačalo se nalazi na jednoj engleskoj stranici detaljno opisano o čem ovisi snaga evo sad ču malo prebrskati po računalu pa ću da ti pošaljem tu stranicu
Ajme, koji tekst. Ni zareza ni točke. Pa ti shvati smisao. :? :shock:
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

te tip ka je to pisal je nepismen ko je toga pustil v srednjo školo evo ti šta si tražio

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ject68.rar
YOO NIGGA
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

e nekuzim pise da ima pcb a oni daju uslikanu gotovu plocicu?????
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

@ juka vk
pogledao sam tvoje pojacalo u gotovim projektima. Vrlo lepo i uredno i mnogo vise no sto bi se ocekivalo od nekoga ko je treci razred srednje skole. Sta ces tek raditi za 10 godina? :lol: :wink:
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

ja ti osobno preporučavam da si napraviš lutovcovo pojačalo ja sam napravio još prošle godine radi izvrsno naravno uz pomoč s njegove strane trafo ti je orginalan za 300w pojačalo sad ču da izložim neke slike

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... C00004.JPG
YOO NIGGA
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

IGOMBAR wrote:ja ti osobno preporučavam da si napraviš lutovcovo pojačalo ja sam napravio još prošle godine radi izvrsno naravno uz pomoč s njegove strane trafo ti je orginalan za 300w pojačalo sad ču da izložim neke slike

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... C00004.JPG
ajd da vidim semu i ostalo sta imas i PCB ako imas

a meni bi trebao neko pojacalo dosta velike snage za kucne partije i slicne stvari a da je napon +-56V kakav trafo i imam
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

200-500w na elektroni.ba šeme pojačala tamo ti je sve opisano
YOO NIGGA
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

@ juka vk
pojacalo sa ovog linka: http://www.elektronika.ba/el.sheme/?akc ... idgrupa=12
koji si i ti objavio u svom prvom postu, ne moze da da 300-500W!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

@boraomega
da li moze da se napravi ovaj stage master (250w) sa recimo 4 izlazna feta to jest da se ostave slobodna mjesta na ploci pa da se recimo naknadno dodaju jos cetiri koliko ukupno treba?
pretpostavljam da moze ali da li ce sklop promijeniti karakteristike i da li ce raditi kako treba sa 4 tranzistora umjesto sa 8?
mislim da ne bi trebalo da ima veze ali da ipak pitam posto bi mozda pravio ovako nesto ali mi netreba bas toliko jako cudo ali nikad se ne zna pa bi bilo idealno da mogu da dodam te tranzistore posle ako ustreba. :wink: :D
i jos jedno pitanje,koliko bi se promijenile karakteristike kada bih koristio transformator manjeg napona (40-50v)?
snaga bi naravno bila manja ali da li bi uticalo na neku drugu karakteristiku pojacala?

pozdrav
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

To sto pitas "tox master" moze. Imaces manje snage i moraces uglavnom da koristis 8 omsko opterecenje pa i tada oprezno sa "srafljenjem do daske"! Sve ovo vazi pri predvidjenom naponu napajanja!!!
Svako se pojacalo projektuje sa nekim zadatim naponom napajanja i svi njegovi podsklopovi su dizajnirani da rade na tom naponu i pri tome imaju neke odredjene struje i niz drugih osobina. Drasticnom promenom napajanja se ne menja samo snaga vec se bitno narusavaju odnosi unutar pojacala. To ne znaci da ce se to uvek i kod svakog pojacala odmah jasno uociti kroz izoblicenja ili pregrevanje ili pregorevanje! Mnoga pojacala ce i dalje raditi, cak je moguce da osim manje snage "na uvo" neces nista bitno primetiti, ali to ne znaci da je pojacalo zadrzalo svoje karakteristike.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Post Reply