Clanak o lampaskom pojacavacu iz Radioamatera 1965

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Branko22
Napredujem
Napredujem
Posts: 152
Joined: 16-07-2007, 23:38

Clanak o lampaskom pojacavacu iz Radioamatera 1965

Post by Branko22 »

Trazim clanak o lampaskom pojacavacu iz Radioamatera od 1965 godine.
Radi se o odlicnom HI-Fi pojacavacu sa Isodyne Phase-Splitter na ulazu.
Kako se secam bile su upotrebljene sledece cevi: 2 X EF80,3 X 6SN7 i 2 X EL34
Autor mi nazalost nije poznat.
Kasnije je Mirko Voznjak takodje u Radioamateru objavio slicno pojacalo sa sledecim cevima 2XECF82 i 2X EL34, ali mene interesuje prva verzija jer je sa lokalnom povratnom spregom u izlaznom stepenu.
U clanku je takodje uputstvo za motanje izlaznog transformatora.
Ja nazalost taj casopis vise nemam jer se tokom godina zagubio i spreman sam za njega da platim.
Anko ne a ono makat taj clanak u PDF formatu.

Javite se
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Na Google utipkaj 'tube amplifier schematics' i dobiti ces hrpu linkova na kojima ima sve sto ti treba za izradu lampasa. Mozes proucavati do mirovine.
Branko22
Napredujem
Napredujem
Posts: 152
Joined: 16-07-2007, 23:38

Post by Branko22 »

Halo Smjesko,

Hvala sto si se javio. Da nebude nesporazuma ja shema za izradu pojacavaca svarno imam dosta, neke sam i napravio, ali ja bih zeleo
konkretno taj clanak jer je u njemu detanjo opisan i prinzip rada i nacin motanja transformatora. Mislim da je taj projekat jako dobar i da bi bilo lose da to znanje samo tako u nepovrat ode.

P.S Branko22 znaci da sam rodjen 22-og u mjesecu a godina imam (vec)45.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Jesi li pogledao po knjiznicama?
Shenda

Post by Shenda »

To bi moglo biti čupavo za naći... Večina radioamatera koja je tad kupovala, ili bila pretplačena na "Radioamater" ili je u dubokoj starosti ili pod zemljom, a nasljednici obično sve "temeljito počiste"... Ili nisu zainteresirani za internet...
Pao mi je na pamet Bora Omega, možda bi on mogao imati te stare Radioamatere... Ili antikvarijati...
Mislim da je tu jedina ispravna taktika - čeka! Pa ako naleti...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Mogao bi se B. O. naljutiti na ovo ! :D
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Smjesko wrote:Mogao bi se B. O. naljutiti na ovo ! :D
Sala me nikada ne ljuti, ali drskost i bezobrazluk da!
Dakle, bajati boraomega se dao u prekopavanje "malo" starijih godista RA ali bas nemam ni jedan broj iz '65. Iz mnogih okolnih godina imam... 60, 64, 68 cak i jedan broj iz '49 !!!!! ali 65 NEMA.

Nadjoh i jednu moju fotografiju kako jos u inkubatoru prelistavah Radioamater :lol: :lol: :lol: ... ubrzo su me odatle izbacili po kazni... prepravio sam termostat na inkubatoru... pa sta se smejete... pa bilo mi 'bre ladno!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

''Stari maheri'' koji su onomad objavljivali po casopisu ''Radioamater'' uvijek bi nesto zabrljali: ja l' po shemi, ja l' po clanku. Obicno bi ostala neupisana kakva oznaka vrijednosti nekog od pasivnih elemenata ili bi izostalo kakvo vazno upozorenje!

Kazu oni koji su pokusali raditi po Voznjakovim ''instrukcijama'' da su imali i muke i bruke, a na kraju posvemasnje stete od pokusaja da ostvare ''nesto'' po njegovom projektu. Ono sto je kod Mirka obavezno radilo, kod drugih se pretvaralo u dim i prasinu! Onda zovi Mirka i pitaj zasto kod tebe ne radi to njegovo ''cudo''! Pa kad ti Mirko odgovori (ako se uopste i udostoji da ti odgovori!), neces nikad vise pozeljet' sta napraviti po njegovom...

Oni ''od znanja'', znali su za te namjerno ucinjene Mirkove ''kerefeke'', pa su cak njegove radove ''usavrsavali'', ali kad bi ih dali na objavljivanje, takodje su namjerno izostavljali neki pocesto vazan detalj, koji bi omogucio da se uredjaj napravi u samogradnji.

Dakle, upitno je hoce li to ''cudo'' doista raditi...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Te stare "kuke" su vjerojatno cuvale posao. Zbog toga sto se tesko dolazilo do informacija - isto tako tesko su se i davale.
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

Naravno! ''Mirko & Ostali Company'' radili su iskljucivo da privuku sebe i svoje projekte industriji, da svoje radove dobro prodaju. Imali su spregu i siroku pomoc vojne industrije, elektronske industrije i inih drugih...Ono do cega je Mirko dolazio cini se s lakocom, drugi nisu mogli nikako, osim ako se na neki nacin dokopaju cega iz inozemstva! A poznato je kakve smo sve uvozne zakone imali u bivsoj zajednickoj nam drzavi! Nisi mogao naci tinola nigdje, osim ako ti kakav RTV mehanicar ne odmota metar-dva i proda skupo!

Za vrijeme nedavnog rata, ja pokaz'o susjedu kako ce sebi napraviti punjac za akumulator. Rezultat: negdje se po kontejnerima i drugdje, on snabdio gomilom trafoa, pa poceo praviti te punjace i prodavati ih na buvljaku! Ja, pak, izvisio! Tako mi i treba kad nisam bio kao ''Mirko i Ostali Company''...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

zicar wrote:... Rezultat: negdje se po kontejnerima i drugdje, on snabdio gomilom trafoa, pa poceo praviti te punjace i prodavati ih na buvljaku! Ja, pak, izvisio! Tako mi i treba kad nisam bio kao ''Mirko i Ostali Company''...
Nije problem u susjedu, nego u tebi. Nisi poduzetan ! :D
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

Da, daa...! Posve imas pravo! 8)
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

ZICAR, valjalo bi da si malo odmereniji pri procenjivanju i klasifikovanju drugih ljudi! Privilegiju da to cini, moze imati samo onaj ko moze i zna vise od njih, a to bi prvo trebalo da pokazes i dokazes. Ne zameri sto sam ostar i direktan, ali prvo dobro pogledaj i "odvagaj" svoje postove.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

boraomega wrote:ZICAR, valjalo bi da si malo odmereniji pri procenjivanju i klasifikovanju drugih ljudi! Privilegiju da to cini, moze imati samo onaj ko moze i zna vise od njih, a to bi prvo trebalo da pokazes i dokazes. Ne zameri sto sam ostar i direktan, ali prvo dobro pogledaj i "odvagaj" svoje postove.
Slazem se sa tobom u potpunosti! Ali, kad se osjetis prevarenim od onog u kojeg gledas kao u ucitelja!... I koji ucini sebe da izgleda uciteljem!... A kosta te sve skupa kao ''Svetog Petra kajgana''...

Ja nisam nikoga htio prevariti, pa se ucenik nasao ''pametan'' da od mene nauci kako nesto napravit da bi se prodalo!

Dakle, ''Mirko & Comp.'' imali su mozda pravo kad su tako radili...Ili mozda nisu?!

Da li bi bilo znanja, nauke i napretka da su svi pametni ljudi na Svijetu u svom vremenu ljubomorno cuvali svo steceno znanje i na kraju ponijeli ga sa sobom u grob?! Kao da su rekli:

''Prije mene nicega! Poslije mene - potop!''

Tesko je, pretpostavljam, pronaci pravi odgovor!
Shenda

Post by Shenda »

Ovo je definitivno odavno otišlo "off...", samo da napomenem da se i dalje traži članak iz RA iz 1960-neke...

"Na pijaci najviše janječih koža"

... ili rijetki su oni koji su genijalni na više polja, ili područja... Siemens je napravio dinamu za bicikl... Firma koja nosi njegovo ime i kojoj je bio osnivač danas je jedna od vodečih na području elektronike, a zajedno sa pridruženim firmama (vlasnik - suvlasnik) dio su sastavnog dijela života ljudi na svim kontinentima (uključujući Antarktik!). Tesla je za njega genijalac sa veliko "G", no nema firme "Tesla" (ima, ali nije on osnivač, i osim po imenu nema nikakve poveznice)... I dok je "gospodin dinamo" obezbjedio sve svoje potomke dok je svijeta i vijeka, Tesla je umro sam u hotelskoj sobi živeči od donacija prijatelja koji ga, eto, nisu zaboravili...

Btw. obojca će stalno ostati u kolektivnom pamćenju kao ljudi po kojima su nazive dobile izvedene jedinice fizikalnih veličina, po jednom je nazvana jedinica za magnetni tok, a drugi je inverzni Ohm...
Post Reply