Sms box - razdvojena diskusija

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

shokre jesi li probao ovu funkciju u pbp da kompajliras? Moras samo da var definises kao bajtove.

crc var byte
duzina_stringa var byte
string var byte[16]
ODD var byte
EVEN var byte
x var byte


duzina_stringa = 16
ODD = duzina_stringa-1
EVEN =duzina_stringa-2


crc =0
for x=0 to EVEN step 2
crc = crc XOR string[x]
next x

string[EVEN]=crc

crc=0
for x=1 to ODD step 2
crc = crc XOR string[x]
next x

string[ODD]=crc


for x=0 to 15
Serout 0,N9600,[#string[x]]
next x
Last edited by abc on 31-03-2007, 20:04, edited 1 time in total.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ma nisam stigao paliti špajzu... (pic place)
roka me još gripa....
samo laptopom iz kreveta...

e vidite ovo....
http://www.teltools.it/la_realizzazione_economy.htm
i prošvrljajte jos siteom... je na tal. ali ima svasta i listino prezi (cjenik)
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Nazalost neznam talijanski. Ali koliko vidim na slici je nokia stalno na punjacu sto nije potrebno, moze se iz baterije povaditi akumulatorski elementi(celije) ostaviti ostalo(elktronika ako je ima) i tamo gdje su bili akku elementi prilemiti ispravljac od oko 2A i bateriju(kojoj su izvadjeni akku elementi) staviti nazad i treba da radi, treba malo jace napajanje jer kod predaje treba dosta struje i ako padne napon nokia se gasi.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ma da, ali ovako pic povremeno (po porebi) pali punjac, u razdjelniku je elektronika koja upravlja svakom pojedinom utičnicom, a ako ti treba mobitel jednostavno ga skines i koristiš...
ali simpa su im mali moduli (3 vrste d< d>, a< d>,big) koji samo treba spojiti kablom na nokiju (nisam citao koje tel podrz.), i na neke releje, kostaju 37€, za taljane je to super povoljno...
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Kupio sam neki krs od nokie 3310 pa jos samo da nadjem malo vremena da probam onaj primjer u c-u da li radi fbus komunikacija sa modemom.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

a, eto ja sad leg'o, pa malo da se javim, nisam ni lap.vadio iz torbe nego tapkam po ipaq.., prvo malo protuprovale, pa videonadzora, pa disko tehnika (krpanje nekih pojacala), i dodjes doma u 10, niti te ne puste da prizdravis... (malo_blogam)
tako da fbusovi cekaju weekend, a stizu mi i novih 4 nova telit modula... (to ce biti 10, koliko mi ih je proslo kroz ruke zadnjih godinu dana)

..a sto s tice starih nokija, ma ja te stare telefone dobijem, uvjek ekipa da, evo ti za djelove, pa poslje kad nemas sta radit, skrpas.. sad imam 5x3410,3x3310,par se_ t;10,65,68,200,j210.siemens c55,c35
tako sam si razmisljao, mozeli se at komandama pisati po ekranu? tako da koristis telefonov display za feedback(da ga ne odspajas sa moba na pic), pa makar i onako 'nova poruka, i onda text, pa ga obrises pa pises novi itd, kako sam vidjeo cak se i logo moze mjenjati fbusom, mozda je i to moguc nacin prikaza na display...
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Mislim da sam negdje od svih onih dokumenata procitao bas to :) tojest da se mogu pisati po displayu neke poruke. Nema se naravno totalna kontrola, ali eto. Takodje je bila mogucnost slanja "tipki", znaci da mobitel misli kao da je neko pritisnuo tipku. Ubi me ako znam da li se radilo o ericssonu siemensu ili nokiji :)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

alo hitno mi treba na koju caku da palim simensa c45 ili slicnog osim da mu spojim zice sa stampe tipke za paljenje na relej ?? i onda jos mora potvrditi paljenje sa onom funkc.tipom?!...
ima at^smso za ugasit ali kako upalit.....
pitanje br2 kako ste ono rekli da se spoji tel bez baterije ? ima neki brzi link ? moram za koj dan sklepati sms sender a kad nestane struje tel mi se ugasi i pusiona....
ima i opcija da kupim neku dobru bateriju, ali bih radije bez...

trax ti si u tome jak, kako si ti to bio rijesio ?
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

joj i ono sto mi je dosta bitno kako ocitava stanje racuna...
probao sam atdt*100# i nista se ne desi...
kako invokati onaj flas sms sa svotom racuna i kako z_grabati text
jeli to flash_sms ili neki sistemski podatak ?

volio bih rijesiti problem odlaska na drugi kraj grada da vidim koliko ima na racunu.... a na istu foru pretpostavljam mogu i nadoplatiti racun...

unaprijed hfala ;-)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Komanda za provjeru kredita na nekim mobitelima radi sa komantom AT+CUSD. Ono sto trebas da "okines" jeste CUSD podatak.
Ja sam kontao kako da to napravim duze vrijeme i jedan dan sam ukucao komandu ATD*100# i dobio stanje kredita!!! Znaci ne treba nikakva CUSD komanda jer ova radi savrseno.
Probao sam je na svakoj ovdje GSM mrezi i radi odlicno. Kod nekih je to *100# a kod nekih *101#.
Nakon okidanja te komande telefon kao result vrati string u kojem je string sa informacijom o stanju racuna. To radi odlicno. Tako mozes i nadoplatiti racun. Kod nekih provajdera prefiks za nadoplatu je recimo *124*KOD# i to je to.
Znaci ti trebas da nekom SMS porukom natjeras svoj sms kontroler da okine komandu *100# i da ti result proslijedi u novoj poruci.

Da bi poslao FLASH poruku, moras da promjernis TP-DCS podatak u PDU stringu. Za vise informacija o tipu poruke i ovom TP-DCS podatku vidi ovo: Data Coding Scheme (TP-DCS) http://www.dreamfabric.com/sms/dcs.html

Sto se napajanja telefona tice, to je veoma jednostavno. Stabilizator L7805, 1N4001 dioda na izlazu da smanjis napon za jos 0,7V i stavis VELIKI elektrolitski kondenzator.
Da bi telefon ukljucio - nisam nasao tu AT komandu jos uvjek :cry: moras se zezati sa lemljenjem po ploci mobitela na ono dugme.

Vidio sam da Mitsubishi Trium telefoni odgovaraju na AT komande i kada su iskljuceni, za ostale nisam nista uspio.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ma da probao sam atdt*100# pa nista probati cu sa atd.
a za flash sam mislio da je povrat od cusd-a, ne treba mi ako ide sa atd

nije mi problem lemit po ploci nego kako na mjestima za paljenje imam matrix skener telefona gledam kako bih izbjebgao releove (treba biti 2 jer nisam nasao kako ugasiti opciju "potvrdi paljenje", dakle moram stisnuti 2 tipke da se tel upali (kataštrofn)) sta misliš bi li islo sa bilateralnim sklopkama tipa 4066 ili sa 2 serijska otpora izmelju krajeva spojng mjesta i da im sredinu "davim na masu" kad je pustim polovi se "cuju"? sto mislis prije nego se fatim ljemiljice ?

jos je zanimljiva prica pronaci vcc nakon simensove elktronske sklopke i tamo turiti struju... pa neka ga onda softverski ugasi :twisted:

a mozda bi postojala neka caka i da se sa nekih od pinova (onaj između punjacevih + i - ) proda neka sekvenca za paljenje

na kraju ima i neki izlaz na tom konektoru za napajanje vanjskog ttl konvertera mozda se od tamo moze upaliti.....

da mislim da je simensovo rs232 sučelje mrtvo nakon gasenja moba....

navodno ima neka caka da ako nastimas alarm na budjenje za bilo kad i posaljes ga u neki soft_shutdown mozes ga buditi terminalom...to je barem igralo na tc35-tici....

pretpostavljam da je i tebi onda bitno kako rijesiti ovaj problem oko paljenja, pa ko nadje prvi nek napise/crta.... :wink:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Pozdrav ShOkRe,
Ovaj problem sa potvrdjivanjem paljenja moba ne postoji kod Siemensa S35, a ne treba mu niti sat niti datum namjestati ako ga tjeras bez baterije. Tipka za paljenje ima jedan kontakt na masi, tako da mozes izbjeci i relej za paljenje. Jednostavno spojis jedan NPN tranzic da vruci kraj tipke spaja na masu i to bi trebalo sljakati.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

da pretpostavljam da pricas o 35-tici je imam jedan c45 i jedn mt 50 ili tako nesto, identicni su samo ovaj ima plave ledice na disp.....

kad sm ih mjerio instrumentom na tipki za paljenje oba pola imaju otklon poluprovodnika prema masi kao i ostale tipke.... :(

ali probati cu ga provocirati nekim otporom prema masi ili plusu mozda upali, hvala na advajsu.....
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

nista nisam nasao.... :(
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

smjesko, imao si pravo, power tipka jedina nije u matrixu nego joj jedan kraj na masi, pa sam tu zicu povukao na slobodan izlaz od uln-a (darlingtonca) i radi, (to sam skuzio kad sam vec polemio tanke cul-ove na mikrovodove izmedju tipki (da mi tipke ostanu funkcionalne))...
e sad prica broj 2 isao sam odlemiti zice za potvrdu paljenja, jer sam skuzio da kad ukljucim pin onda nema potvrde a sa at+cpin=1234 se rijesi problem potvrde......
e sad me muci druga stvar totalno pionirska i laicka ali zajebava!
mclr oscilira kako god ga ja stavio na +5v, preko otpora ili kako god... ma u biti nije mclr nego cijeli 18f452 ne starta svaki put kako treba... probao sam i fusove spaljivati na wdt_on bor_4.5 start_up_timer i sl ali isto...
nije mi jasno iako ima 5v (probao sam swicher, toroid, dodavao kondica hrpu..) mozda antenaod gsm-a, frlji, ali niti se ne upali tel a vec pocne brijati....
neki puta lijepo starta a neki put ledice koje su izmedju portd.0, portd.1 i + rade kao da su na pwm-u i cijeli pic divlja......
vjerovatno trebam napraviti delay za mclr...
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

bas sam sklepao icd2 klona mozda mi snjim bude lakse debagirati ?
morati cu uplouda ti sliku, mislim da ovakvu provalu jos niko nije sklepao...
nzice 4550 i 877a su po arapski od desna na lijevo ;-)
User avatar
amell
Posts: 16
Joined: 26-02-2007, 18:44

Amel

Post by amell »

Pozdrav
Svaka cast za vrlo korisne ideje koje sam procitao na forumu.
Ideja eksternog napajanja mobitela je ok medjutim desava se da se mobitel iskljuci nakon nekog vremenskog perioda .Mislim da je neophodna poslati svakih 48h poruku koja ce nositi oznaku testa uredaja.eksperimentom je utvrdjeno da ericsson mobiteli mnogo pouzdanije rade kod eksternog napajanja u varijantu 7805 1n4007 i elektrolita.

C10 19200/8/N/1
C35 19200/8/N/1
C45 19200/8/N/1
M50 19200/8/N/1
C55 19200/8/N/1

ALCATEL

501 19200/8/N/1


GF768 9600/8/N/1
SH888 9600/8/N/1
T10s 9600/8/N/1
T28s 9600/8/N/1
R310s 9600/8/N/1
A2628s 9600/8/N/1
T65 9600/8/N/1


Da i ja prilozim koju imformaciju :shock:
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

evo malo bacam van teme ali bez alata nema zanata, pa smo ja i drugar iz rijeke pribavili 4550 877a i jos par drangulija i to sve x2 i kad sam sklepao taj ICD2 naisao na 20 prepreka, prvo sam plocice napravio mirored!!!! a kakvi bi mi balkanci bili da se to baci, pa hajde okretati integralce i tranzistore, bizarno!
pa poslje kad je i to bilo sve na svome... autor seme dao nesto i bugova, ali kad je besplatno ko bi mu uzeo za zlo samo sto treba naci da za 18f5440 na lokaciji 3005 umjesto 81 ide 01, da treba dodati jos po koji smd i da ima jos par sitnica i onda tek hw radi.... i sta sad s tim icd-om ??
pa trebao mi je samo dobar usb programator, a ovaj ne pusta preko 100mA sa usb-a a i pad mu je sa 5 na 3,8V ?? ali hajde ipak je to zicer za na teren, nego kako jos to uglaviti u microcode studio, ali naci cu neki howto... evo slike balkanizama,,,

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 230110.JPG
http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 230111.JPG
http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 230108.JPG
http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 230115.JPG
http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 230113.JPG
http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 230114.JPG

i dalje mi je ful jaka spika prelomiti noge svih iceova za 180 (natpis ispod ic-a) da ne moram ponovo glodati plocice :|, a uz put imas read only zastitu jer niko (normalan) ne moze izvuci cip i staviti u programator a da jos samo takne nozice otpale bi....
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

ShOkRe wrote:a uz put imas read only zastitu jer niko (normalan) ne moze izvuci cip i staviti u programator a da jos samo takne nozice otpale bi....
Haha to si u pravu :idea:
Post Reply