DC-DC konverter za stereo pojacalo 2x100W

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

DC-DC konverter za stereo pojacalo 2x100W

Post by DigiSoft »

Imam stereo pojacalo 2x100W sto go pravev sam. Raboti na 32 V DC preku transformator od 220V AC.
Sakam da go stavam vo kola ali nemozam da najdam DC-DC konverter sto kje pretvara od 12V vo +-GND 32V DC 200W.

Mozete li da mi dadete nekoja sema. Fala.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

Na toj sajt nema nisto vo vrska so toa sto prasav...
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

to je tesko za samogradnju... Ideja: imas ovde na elektronika.BA dc-ac- 12dc-230ac konverter pa umjesto 230v na izlazu motas deblju zicu sa 10x manje namotaja nego za 230 v tako da dobijes odprilike 24vac i kad to na kraju ispravis dobicec tih neki 32vdc :)
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Ima ima, samo se malo potrudi pa ces naci.

Inace, za kvalitetna rjesenja treba i malo vise truda i malo vise novca. Kad se nesto sklepa pa ne radi kako se ocekuje, to je onda najkompliciranije i najskuplje :!:
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

ima i druga verzija kada se nesto sklepa a radi kako treba to je najjeftinije rjesenje :) prema tome to ne vrijedi diskutovati
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Iako imam drukcija iskustva, nek' ti bude za pravo. :D
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

SaNsKi_Dk wrote:to je tesko za samogradnju... Ideja: imas ovde na elektronika.BA dc-ac- 12dc-230ac konverter pa umjesto 230v na izlazu motas deblju zicu sa 10x manje namotaja nego za 230 v tako da dobijes odprilike 24vac i kad to na kraju ispravis dobicec tih neki 32vdc :)
Dali kje raboti ako taka napravam???
Doma imam sema za pretvaranje od 12 vo 220V AC 500W dali taa sema moze da ja koristam ako stavam drug transformator sto kje pretvara od 12 vo 23V. Semata mi e vo spisanie i zatoa nemozam da vi ja pratam (nemam skener). Inaku taa sema koristi 555 timer.
Shenda

Post by Shenda »

Pa ne vidim razlog da ne radi...
Sve prije transformatora je isto, samo je trafo za niži napon. Pripazi na napon sekundara trafoa, jer dobijaš napon četvrtastog valnog oblika, a ne sinusoidu, pa ne vrijedi relacija da je ispravljeni napon jednak izmjeničnom množen sa 1,41. Zbog toga bi na sekundarnoj strani izveo nekoliko izvoda, npr. 25, 27, 29, 31V (ili više), i spojio onaj koji najviše odgovara tvom pojačalu...

Btw. pogledaj data sheet za UC3525 ili SG3525, jako jednostavno je napraviti to što ti treba sa gore modificiranim trafoom...
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

Hmmm eve najdov edna sema ali mi izgleda nekako mnogu komplicirana (me mrzi da ja pravam volkava lol) :lol:
http://sound.westhost.com/project89.htm

PS: Taa jas sto ja imam e poednostavna...
PSS: Shenda ovaa sema sto ja imam primarot od trafoto e spoen za izlez a sekundarot e na semata spoen. Dali toa znaci deka samo primarot treba da go napravam namesto 220 da bide 30V.
Shenda

Post by Shenda »

Pa sad... Primar i sekundar kod transformatora su relativni pojmovi...

Primar je, bar ja tako mislim, onaj namotaj trafoa koji se veže na postojeći napon (u ovom slučaju je to namot koji je povezan na izlazne tranzistore... ili već šta je na izlazu... FET-ovi?), a sekundar je onaj namot trafoa na kom je napon koji dobijemo nakon transformacije.

Ti treba da primar (onaj namot od oko 12V), ostaviš kakav je sad, a sekundar da prilagodiš naponu koji ti treba, dakle ne 220 nego nekih 30-tak V.

Ako sam te dobro razumio ti primarom zoveš onu stranu koja je vezana na 220V, što je obično tako kad vršiš transformaciju na niže. Međutim u ovon slučaju transformacija ide na više, pa je trafo "naopačke" okrenut, pa su mu i namoti zamjenili mjesta. ...ne znam bolje da ti objasnim!

Ovo što si našao je jako dobro, jest malo komplicirano, ali jako dobro. I sheme od tog tipa su u redu, radio sam neke stvari po njegovim shemama, sve uredno proradi iz prve...

Možeš li doći nekako do "Majstora" 12/06, u njemu ima jednostavnija shema pretvarača sa SG3525 koja ide i preko 200VA sa dva IRFP064 na izlazu.
User avatar
DigiSoft
Napredujem
Napredujem
Posts: 161
Joined: 04-10-2006, 00:55
Location: Makedonija, Skopje

Post by DigiSoft »

Shenda wrote:Pa sad... Primar i sekundar kod transformatora su relativni pojmovi...

Primar je, bar ja tako mislim, onaj namotaj trafoa koji se veže na postojeći napon (u ovom slučaju je to namot koji je povezan na izlazne tranzistore... ili već šta je na izlazu... FET-ovi?), a sekundar je onaj namot trafoa na kom je napon koji dobijemo nakon transformacije.

Ti treba da primar (onaj namot od oko 12V), ostaviš kakav je sad, a sekundar da prilagodiš naponu koji ti treba, dakle ne 220 nego nekih 30-tak V.

Ako sam te dobro razumio ti primarom zoveš onu stranu koja je vezana na 220V, što je obično tako kad vršiš transformaciju na niže. Međutim u ovon slučaju transformacija ide na više, pa je trafo "naopačke" okrenut, pa su mu i namoti zamjenili mjesta. ...ne znam bolje da ti objasnim!

Ovo što si našao je jako dobro, jest malo komplicirano, ali jako dobro. I sheme od tog tipa su u redu, radio sam neke stvari po njegovim shemama, sve uredno proradi iz prve...

Možeš li doći nekako do "Majstora" 12/06, u njemu ima jednostavnija shema pretvarača sa SG3525 koja ide i preko 200VA sa dva IRFP064 na izlazu.
Fala mnogu okolu odgovorot, sega se razbravme!!! U stvari za ista rabota zborevme ali obratno gi imenuvavme primarot i sekundarot. Ali sega e OK posle tvojot post.

Sega uste da odlucam sto da pravam, dali taa sema sto ja imam so 555 timer ili ovaa sto ja najdov na internet.

Fala uste ednas. :P
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

jel se nebi moglo ovo napraviti sa LM338 ili LM317 ili nesto slicno
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

Shenda

Post by Shenda »

juka vk wrote:jel se nebi moglo ovo napraviti sa LM338 ili LM317 ili nesto slicno
O čemu ti pričaš???

Pa daj prije nego postaš pročitaj o čemu se radi...

Naravno da bi se to moglo napraviti, problem je dovesti dovoljno visok izmjenični napon u auto... Jedno od rješenja je vuči kabel sa 220V za autom, ali to baš i nije praktično...
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

onda stavis vise akumulatora i rijesis problem
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

juka vk wrote:onda stavis vise akumulatora i rijesis problem
I onda brzo izmjenjujes akumulatore i imas izmjenicnu struju u autu :!: :lol:

A sad ozbiljno: a kako bi ti rijesio punjenje tih vise akumulatora u autu ? Dodao bi jos jedan motor u auto ?
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

Nabavi crnca da okrece
User avatar
Nedim_
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 16-05-2007, 12:24
Location: BiH / Mostar
Contact:

Post by Nedim_ »

crnac ce 100% nabit frekvenciju od 50Hz :D
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

sta ce ti frekvencija stavis 2 ili 3 akumulatora i napravis umjenti GND, to je najjednostavnije i probas izvesti da se svi pune jel da stavljas trafo i radis neke gluposti se neisplati, za te pare kupis amto pojacalo ili ga napravis, ima
Post Reply