DC regulator napona 5A

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

SaNsKi_Dk wrote:Da...

To znaci da se moze ``podesavati`` (adjustable) na tebi odgovarajuci napon
e a u chipoteci i electronic centru nepise tako evo vidi jel to to

http://www.electronic-center.hr/p6141/l ... _info.html
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Juka, pusti ti sta tamo pise. Zar mislis da oni tamo u Chipoteci znaju bolje? LM338 je 5A-ski promenjljivi regulator bas kao i LM317 samo za vecu struju i on vrlo lepo i pouzdano radi.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

boraomega wrote:Juka, pusti ti sta tamo pise. Zar mislis da oni tamo u Chipoteci znaju bolje? LM338 je 5A-ski promenjljivi regulator bas kao i LM317 samo za vecu struju i on vrlo lepo i pouzdano radi.
e a koja je razlika K i T kučišta (ja sam mislio da je u struji)
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

pa skini si pdf, sve ti je tamo, nemojte gnjavit ljude sa banalnim stvarima.

LM338K je u kucistu TO-3, (kao 2n3055)
LM338T je u kucistu TO-220 (kao stabilizatori napona 78xx i 79xx)

obje izvedbe imaju u potpunosti ISTE tehnicke karakteristike i obje imaju mogucnost regulacije, jedina razlika je u obliku i mogucnosti boljeg hladjenja to-3 kucista (LM338K)
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

DRUG STARI wrote:pa skini si pdf, sve ti je tamo, nemojte gnjavit ljude sa banalnim stvarima.

LM338K je u kucistu TO-3, (kao 2n3055)
LM338T je u kucistu TO-220 (kao stabilizatori napona 78xx i 79xx)

obje izvedbe imaju u potpunosti ISTE tehnicke karakteristike i obje imaju mogucnost regulacije, jedina razlika je u obliku i mogucnosti boljeg hladjenja to-3 kucista (LM338K)
a naprimjer kod LM317, K izvedba je za 1,5A, a T za 0,8A zato mi nije bilo jasno
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

@juka, evo ti u arhivi nekoliko rjesenja za tvoju zarulju. To su ustvari PWM regulatori okretaja motora, ali se na svaki umjesto motora moze prikljuciti zarulja (u tom slucaju mozes izostaviti diodu koja je paralelno motoru/zarulji). Sebi sam radio onaj s NE555 jer sam imao taj integrirac pri ruci i jako sam zadovoljan rezultatima. S MOSFETom IRF150 sam tjerao zarulju od 250W/24V. Na 12 V ulaznog napona vukla je oko 6,5A i MOSFET se nije grijao ni mrvicu.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ontrol.rar
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

Smjesko wrote:@juka, evo ti u arhivi nekoliko rjesenja za tvoju zarulju. To su ustvari PWM regulatori okretaja motora, ali se na svaki umjesto motora moze prikljuciti zarulja (u tom slucaju mozes izostaviti diodu koja je paralelno motoru/zarulji). Sebi sam radio onaj s NE555 jer sam imao taj integrirac pri ruci i jako sam zadovoljan rezultatima. S MOSFETom IRF150 sam tjerao zarulju od 250W/24V. Na 12 V ulaznog napona vukla je oko 6,5A i MOSFET se nije grijao ni mrvicu.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ontrol.rar
fala na ovome ali ima edan problem, taj regulator svijetla ide na lovacku pusku kada se ide loviti po mraku, a kada se upali svijetlo naglo zivotinje se poplase zato treba pomalo regulitari

sto znaci da regulator treba biti sto manji i sto manje komponenata tako da mi nezauzima puno mjesta a najbolji se cini sa LM338
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

JUKA, to ne moze da bude bas malo jer se pri struji od 5A sve greje... i LM338 i bilo koje drugo resenje pa i PWM. Mozda ce se cak i ponajmanje grejati PWM! Dakle racunaj i na hladnjak itd. itd. Ako to treba da ide na pusku... bice frke! :?
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ako ide na pusku treba biti bas malo, mogao bi i SMD odraditi!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Za tu tvoju namjenu niti jedan regulator ti nece pomoci. Moras nauciti bolje ciljati i biti brz na okidacu, tako da - cim upalis reflektor - odmah pucas - i lovina nema vremena pobjeci :!: 8)
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

imam ti ja novih nocnih ciljnika, skoro u pola cijene.
Firkragg

Post by Firkragg »

Obavezno PWM u svakom lsucaju, sto stvarno nije problem sa zaruljom.
Jedan moset i PWM kontroler rijesavaju problem vrlo brzo i jednostavno, asmo treba malo progooglati.
Post Reply