pojacalo u B klasi

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
cile_hr
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 13-05-2007, 22:37
Location: Croatia

pojacalo u B klasi

Post by cile_hr »

treba mi shema pojacala u B klasi,15w,+/-12V,sa tranzistorom BD135 ili BD136
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Nisam siguran da ce ti tranzistori izdrzati 15W , 10-ak max, bolje napravi neko pojacalo sa TDA 15xx chipom na 12V!
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

CILE_HR , mislim da su ti i na jednom drugom forumu (elitesecurity) ljudi odgovorili da to ne moze! Sa BD135/136 u izlazu se ta naga ne moze postici... osim ako ih nema barem 50 komada 135 i 50 komada 136. Ti se tranzistori pocinju dobro da "znoje" vec na 0,5W disipacije!

Objasni sta si hteo sa tim projektom tj. sta hoces da postignes?!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
cile_hr
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 13-05-2007, 22:37
Location: Croatia

Post by cile_hr »

to mi je za ispit na faksu...meni treba samo shema..ona cu simulirat u racunalu....
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Pa kako ces da simuliras nesto sto ne moze da radi?! Ili ti je i to OK tj. da pokazes da to ne moze tako?! Postoje seme koje u izlazu imaju BD135/136 ali to nisu pojacavaci snage vec malih signala. Oni mogu pobudjivati recimo slusalice ali zvucnik vece snage ne. U stvari, do nekih 0,5W bi mozda i moglo a da na nesto lici, ali 15W sigurno ne.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
cile_hr
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 13-05-2007, 22:37
Location: Croatia

Post by cile_hr »

evo ovako..ja to trebam dokazati na racunalnom modelu da ne radi..znaci..treba mi nekakva shema tako da je mogu predati profesoru..
User avatar
cile_hr
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 13-05-2007, 22:37
Location: Croatia

Post by cile_hr »

User avatar
cile_hr
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 13-05-2007, 22:37
Location: Croatia

Post by cile_hr »

boraomega wrote:Pa kako ces da simuliras nesto sto ne moze da radi?! Ili ti je i to OK tj. da pokazes da to ne moze tako?! Postoje seme koje u izlazu imaju BD135/136 ali to nisu pojacavaci snage vec malih signala. Oni mogu pobudjivati recimo slusalice ali zvucnik vece snage ne. U stvari, do nekih 0,5W bi mozda i moglo a da na nesto lici, ali 15W sigurno ne.
ipak je moguće napraviti takvo pojačalo...pokazat će mi jedan prof. s FESB-a pa ću okačit shemu ovdje. :D
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

ako sam ja s 2 izlazna tranzistora 29w jedan postigao 115w pa onda i ti možeš postići s tima bd135-6 15w
YOO NIGGA
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Izgleda da ipak pricamo o razlicitim stvarima. Ja pod pojacalom podrazumevam nesto sto ce U PRAKSI lepo, kvalitetno i pouzdano da radi, a ne nesto sto se da nacrtati pa i simulirati da radi! No, videcemo semu... nadam se da ces pokusati i da je sklopis u praksi i testiras pa ces nam reci kako to zvuci i koliko snage daje... samo ne PMPO snage! Bez toga, sve to pada u vodu. Jedan moj (sada vec pokojni) profesor je znao da kaze: "Kolege, znanje bez iskustva je mrsav kapital!".
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Shenda

Post by Shenda »

Imam ja par takvih shema u kojima se koristi Bd 135/136 komplementarni par i daju i više od 15W!!! :wink:

Problem je samo u tome da nisu na 12V i Bd služe kao pobuda izlaznim tranzistorima... :lol:
User avatar
jopagti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 716
Joined: 29-03-2006, 21:40
Location: Hrvatska

Post by jopagti »

Imam ti ja shemu s BD135/BD136 sto daje 10W i napaja se na +/-9do15V
Ali osim ova dva tranzistora koristi se i Ic 741 :roll:
Pojacalo je izslo u jednom casopisu...
Post Reply