PIC16xxx i dva 7-segment LED Displaya

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
filiphr
Posts: 3
Joined: 15-04-2007, 13:43

PIC16xxx i dva 7-segment LED Displaya

Post by filiphr »

Bok!

Ovako imam PIC16F84A (i PIC16F627) i dva 7-segment LED displaya (SC52-11EWA), sad bih hteo da povezem ta dva LED displaya na PIC tako da PIC moze da na njima prikazuje brojeve 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11..99
Uspeo sam da koriscenjem chipa 4511 [BCD-to-7segment] povezem na PIC jedan display, ali me interesira da li je moguce da oba displaya povezem preko ovog chipa ( i da mogu ispisivat brojeve koje hocu) ili mi pak za to treba neki drugi chip? opet napominjem da su segmentni displayi odvojeni.

Hvala
Firkragg

Post by Firkragg »

Vise od jednog displeja moze se kontrolirati refreshiranjem, tako da ih povezes

zajedno, a zajednickim pinom (katodom ili anodom) biras displej za prikaz;
refreshiras na 30-ak HZ tako da oko vise nemoze primjetiti treperenje!

Treba ti samo jedan dodatni pin na pic-uza svaki dodatni displej.

Ako koristis vise od tri displeja onda moze dobro doci i neki BCD/decimal dekoder!
User avatar
filiphr
Posts: 3
Joined: 15-04-2007, 13:43

Post by filiphr »

hvala na brzom odgovoru.
ja i koristim 4511 kao BCD/decimal koder,ali me zanimalo da li ce moci to tako.
uradio bih isto tako kao sto ti kazes, da pinove displaya vezem paralelno pa na 4511, a zajednicke katode izdvojim i onda ih palim kad mi treba taj display, medjutim sad me buni kako namestiti da se u nekom trenutku pali odredjena katoda posto je to neg kraj a na Rx portovima PICa je valjda poz?
upravo sam video da su to neki resili koriscenjem tranzistora kao prekidaca ali oni su koristili anodne displaye?
Firkragg

Post by Firkragg »

Katoda se upravlja npn tranzistorom. Ako je sink struja dovoljna katoda moze i direktno na port, samo moras misliti an to da u tom slucaju taj pin prima struju sa svih dioda, sto b mu moglo biti previse.
User avatar
filiphr
Posts: 3
Joined: 15-04-2007, 13:43

Post by filiphr »

aha, oke pokusacu, hvala opet, inace pokusavam napraviti merac brzine za automobil, ali sam zastao na ovom delu kako ispisati broj.
3f
Posts: 8
Joined: 10-10-2006, 13:30
Contact:

Možeš i bez 4511

Post by 3f »

Ukoliko imaš 9 slobodnih pinova, ni BCD ti nije potreban. Vežeš pinove displeja paralelno na 7 pinova mikrokontrolera, i preko 2 pina (i 2 tranzistora zbog struje koju moraju propustiti) naizmenično uključuješ displeje (sa prethodno postavljenim odgovarajućim stanjem na njemu).
picresor
Posts: 18
Joined: 07-05-2007, 22:32
Location: Pula, Hrvatska

Post by picresor »

Ja sam radio timer sa 16F84 koji koristi četiri 7-segmentna LED display-a.
Na svakoj znamenki je jedan tranzistor. Imam još nekih problema sa programom ali taj dio prikazivača radi odlično.
Pozdrav.
Post Reply