GENERATOR FUNKCIJA

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

GENERATOR FUNKCIJA

Post by stojke369 »

Nisam imao iskustva da se sretnem sa ovim uredjajem.Cemu sluzi,kako radi,iskustva,seme.... :arrow:
Shenda

Post by Shenda »

Kako mu i samo ime kaže sprava generira funkcije... :D
... dakle generira sinusoidalni, trokutasti i kvadratni napon, frekvencija i amplituda mogu se podešavati. Napon je, ovisno o izvedbi, od par mV do nekih 2-3V, a frekvencija, opet ovisno o izvedbi i namjeni ide i do par MHz...

Služi ispitivanju elektroničkih uređaja, najčešće pojačala, i idealo bi bilo imati i dvokanalni osciloskop. Izlaz generatora funkcija priključi se na ulaz ispitivanog uređaja, a tu se priključi i jedan kanal osciloskopa. Drugi kanal osciloskopa priključi se na izlaz ispitivanog uređaja i prati se valni oblik ulaznog i izlaznog signala - koji bi trebao biti isti, samo na izlazu veče amplitude. Ako postoje izobličenja signala na izlazu ispitivanog uređaja - onda se to obično zove distorzija - loše napravljen, dizajniran... uređaj!

Shema nema kakvih nema, od jednostavnih tranzistorskih do rađenih sa specijalnim IC-ima (tipa XR 2206).

Korisna sprava...

Pozdrav...
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Lepo je to objasnio moj KUM Shenda ( :lol: ) a i sema stvarno ima mnogo i to nije uredjaj koji je tesko napraviti a trebalo bi da ga ima svako ko se iole misli ozbiljnije baviti DIY elektronikom a posebno audiom. Sa XR2206 to radi izvrsno a koga zadovoljava nesto jednostavnije ima takvu gradnju na i mom sajtu... pa po volji...
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Shenda

Post by Shenda »

boraomega wrote:Lepo je to objasnio moj KUM Shenda ( :lol: )
Da KUM... Ako nastavimo ovako... još ću preko veze dobiti PCB i montažnu shemu za "RETRO" koji mi se jako sviđa, između ostalog i zbog "retro" dizajna...

Kad smo već skrenuli s teme... Šta mislite o JLH 20W class A pojačalu? Napajanje +/-22V, mirna struja 2A...
lutovac-ba
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 24-03-2006, 22:39
Location: Montenegro

Post by lutovac-ba »

Kume-Boro daj adresu tog sajta ubih se da ga nađem. Ovaj GOOGLE više pojma nema ili smo mi na ovim prostorima tako komplikovani.
lutovac-ba
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 24-03-2006, 22:39
Location: Montenegro

Post by lutovac-ba »

boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Lutovac-ba, lepo pise ispod tvog NICK-NAME: "Napredujem"... stvarno napredujes :lol: :lol: a mogao si samo ispod svakog mog posta da kliknes na cetvrtasto dugmence na kome pise "WWW".

Shenda, ocigledno si "retro" orijentisan jer eto pitas i za JLH amp! To jeste dobra stara masina ali ako vec hoces klasu A ima boljih resenja. Jedino ako hoces da ostanes dosledan svom retro-fazonu onda je to druga prica.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Mirna struja 2A :shock: :shock: :shock:
Shenda

Post by Shenda »

@ kum bora...

Pa jesam, pomalo...

Evo neki dan postao sam ponosni vlasnik tranzistoriziranog izlaznog pojačala Dual CV4 iz 1968 godine...
I na moje veliko čuđenje(!), jedan kanal ne radi, i naravno otišli izlazni tranzistori 2N1668...
To je germanijski pnp tranzistor u TO3 kučištu, Vcb 60V, Vce 32V, Ic 10A, hfe 20/45... i ne proizvode se barem zadnjih 30 godina...

Čime da ja to zamjenim? Ovi "moderni" tranzistori (silicij), daju urnebesan brum, osciliraju samo tako...

Gdje bi se moglo nači onih starih AD159/160, ili AD542 (ili nešto slično od Ei)?
Kako da umrtvim (da ne osciliraju), silicijske tranzistore?

Unaprijed hvala za sve ideje...

Evo sad sam vidio @ MladaNada... ništa neobično za klasu A... Ja to još mislim i dignuti uz paralelne izlazne tranzistore...

PS. Pojačalo je ružno i bez veze, ali ima interesantan rodni list, pa bi zato da ga popravim!
lutovac-ba
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 24-03-2006, 22:39
Location: Montenegro

Post by lutovac-ba »

Uh bre stvatrno ima dugmence... čovjek se uči dok je živ. A ono NAPREDUJEM piše i ispod vašeg nika. Uzgred da kažem imate opasnih projekata, a SubZero definitivno napadam naravno sa onim filterima na ulazu. Još kada biste PCB okačili bilo bi fenomenalno.
Shenda

Post by Shenda »

Pa ne mora biti da je nauka - može biti i dioptrija :shock: ...

Ima kum bora opasnih stvari... a i ja ga nagovaram da okači PCB od Retro... pa se nekako stisnuo...
Atipično...
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Shenda wrote:pa se nekako stisnuo...
Atipično...
Nemo' kume da udaras u "tanku zicu"! Tu smo skolu prosli! :wink:
Ima razloga zasto se plocice i rasporedi nekih dizajna ne nalaze slobodno na sajtu. Za RETRO nemam kompjuterski odradjenu plocicu jer je to jedan moj vrlo stari dizajn za koji nisam vise u svojoj dokumentaciji mogao da nadjem ni nacrt plocice na papiru (nekada smo tako radili... nije bilo kompjutera!) tako da ti to i uz najbolju volju ne mogu dati.

Lutovac da mi se javi na direktan E-mail (ima ga na sajtu) da dobije sta mu treba!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

@Mlada Nado nismo jedini koji oteraju tremu u off :D :lol:

Izgleda mi komplikovano da se radi sa generatorom funkcija :shock: Znaci uz njega mora da se ima i osciloskop :idea:
Shenda

Post by Shenda »

boraomega wrote:Nemo' kume da udaras u "tanku zicu"! Tu smo skolu prosli! :wink:
(nekada smo tako radili... nije bilo kompjutera!)
Nemo' kume da budeš mlogo osetljiv...

Pa i ja sam ta "pješice - papir - stara škola", tako da sam i sumnjao da je to po srijedi...

Stojke... idealno bi bilo sa osciloskopom, ali, onako u grubo, može i na uho... samo moraš imati jako istančan sluh da čuješ ono što ne treba da bude u izlaznom signalu, jer i na zvučniku se mora čuti isto što i na izlazu gener. funkcija, a njega možeš priključiti na neki mali zvučnik... Ma moraš čuti ko' šišmiš...

Svako dobro...
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

stojke369 wrote: Izgleda mi komplikovano da se radi sa generatorom funkcija :shock: Znaci uz njega mora da se ima i osciloskop :idea:
Pa na zalost za ozbiljan rad... mora. Ili barem da znas nekoga gde zavrsen uredjaj mozes odneti da proveris! Za audio potrebe ti je dovoljan gotovo svaki pa i najosnovniji jednokanalni do 10MHz a danas se to moze polovno nabaviti vec za nekih 100-nak Eura a mozda i manje. Razmisli i o koriscenju kompjutera i njegove zvucne kartice kao primitivan osciloskop.
Salio se Shenda sa onim ocenjivanjem na sluh! Nema ljudskog bica koje pouzdano detektuje izoblicenja manja od nekih 2-3%. To je mereno jos dosta davno na jednom Francuskom institutu sa 40-tak izabranih osoba vrhunskog sluha. Samo nekolicina od njih je pouzdano i svaki put osetila izoblicenja od 3% a manje od toga niko!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Shenda

Post by Shenda »

boraomega wrote:
Salio se Shenda sa onim ocenjivanjem na sluh!
Pa kume!!! Zar moraš odmah da me provališ?

Da Stojke, nažalost, kako kum Bora kaže, bilo kakav osciloskop je daleko bolji od nikakvog...

Znam za to ispitivanje u francuza... Sad se neko može pitati, a zašto onda ljudi rade npr. pojačala sa 0,0001% izobličenja, kad se i tako ne može čuti ništa više od 3%?
Jedan od odgovora je taj da se izobličenja kumuliraju, pa ako CD-plejer ima svoje, pa pretpojačalo svoje, pa pojačalo, pa zvučnici (neka najjednostavnija linija), pa uz to akustika prostorije u kojoj se sve to sluša... dođe se vrlo lako do tih 3%, a onda slušate BUKU, a ne muziku!!!

I onda je tu kraj uživanju u muzici, a to uživanje je (bar bi trebalo biti), jedino važno u ovoj priči!!!

Pozdrav,
Last edited by Shenda on 07-04-2007, 20:04, edited 2 times in total.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Hvala na odgovorima.Mislim da sam razumeo :wink:
..JA..
Posts: 4
Joined: 12-05-2007, 18:57

Post by ..JA.. »

ispricavam se sto uvako uskacem,ali da ne otvaram novu temu,zanima me ako netko ima materijala ili ako mu se da napisat jos malo o generatoru funkcija? sta god imate,samo dajte. trebalo bi mi za skolu :evil:


hvala...
:wink:
Post Reply