Transformator pomoc

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

a
Posts: 10
Joined: 17-03-2007, 21:17

Transformator pomoc

Post by a »

Imam EI transformator sa tri izvoda. Dva su po 18.5V a jedan je 4.5V (mjereno bez ikakvog opterecenja). Za svaki izvod je zica razlicite debljine tj. jedan izvod od 18.5V je izveden debljom zicom dok je drugi izvod od 18.5Vizveden tanjom zicom.
1. Zanima me da li ja sada smijem spajati u seriju ili u paralelu ove sekundare radi dobijanja veceg napona (serija) ili vece struje (paralelno) kao kod torusnih transformatora.
2. Da li smijem spajati transformator na dva nezavisna potrosaca tj. mislim jedan izvod od 18.5V na jedan potrosac a drugi izvod od 18.5V na drugi potrosac. Da li ce tada snaga svakog pojedinacnog izvoda biti manja nego kada je samo jedan izvod spojen.
Hvala.
Shenda

Post by Shenda »

1. smiješ... ali pazi da su ti izvodi "u fazi"!

2. opet smiješ. Snaga VA, nije uvjetovana tim koliko trošila spojiš, več, u ovom slučaju debljinom žice kojom je motan sekundar (koja onda može prenijeti određenu jačinu struje)
a
Posts: 10
Joined: 17-03-2007, 21:17

Post by a »

A kako cu znati da su izvodi u fazi?
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Mozda je Shenda mislio da spajas 2 razlicita trafoa pa se prebacio.

Ako vezuje 2 razlicita mora da ides iz iste uticnice da bi bila ista faza za jedan i drugi trafo.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

A mozda je mislio i na to da ih ne spoji naopako pa se naponi poniste?
Shenda

Post by Shenda »

Bravo Mlada Nada - to je to...

Značeš tako da češ dobiti zbir napona (18+18=36), ako krivo spojiš dobiješ razliku, dakle - nula...

Dakle - trebaš početak jednog namota ostaviti slobodan, kraj tog i početak drugog namota spojiti u seriju i kraj drugog slobodan, ako češ da ti se naponi sabiru (serijska veza)!

Za paralelu (samo namote jednakog napona!!!), spajaš početke namota zajedno, a i završetke zajedno, pa dobijaš veču struju uz isti napon... Ako okreneš jedan namot nečeš dobiti ništa, možda prskalicu umjesto trafoa...

Ako si u prilici pogledaj gdje iz namota izlaze priključne žice... tako bi mogao odrediti početak i kraj namota, a ako je trafo zaliven u plastici, probaj nakratko spajati i mjeriti napone, ali vrlo kratko...

@ stojke - to nema veze!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

@ stojke - to nema veze!
Mislis da nema veze ako 2 razlicita trafoa povezuje a jedan je uljkucen u jednu uticnicu a drugi u drugu (pod uslovom da su u uticnicama razlicite faze) :?:
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Stojke sto bi to imalo veze?
Faza je valjda ista u svim uticnicama u kuci , jer su u paraleli!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Nemojte LOCK dok nerazjasnimo oko faze :wink:

Na primer:

Pricao mi je majstor povezao je komp. sa televizorom da gleda filmove i komp. bio u jednoj uticnici a TV u drugoj kad je upalio komp. izgorela mu je memorija. isproveravao je sve i ustanovio da je zbog razlicitih faza.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Da je tako ne bi se prodavali kablovi za spajanje TV-a sa racunarom, uostalom ulaz u TV nema napon, vec izlaz iz racunara, tako da je ta njegova prica malo cudna! Ja sam spajao tv i racunar i radilo je normalno, znaci kad okrenem utikac od racunara trebalo bi sve da izgori? Tesko...
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Koliko sam ja razumeo ako povezes razlicitim fazama hoce da izgori :roll:
Nemora da ako su razlicite uticnice da su i razlicite faze.

Sacekacemo da vidimo vise misljenja pa ce mo da vidimo.Nekazem da sam ja 100% u pravu.
froid
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-03-2007, 20:26
Location: Niš

Post by froid »

Definitivno nema veze da spajaš uređaje čiji se trafoi napajaju iz raličitih faza ako su trafoi ispravni i osiguravaju galvansko odvajanje. Nije pametno takvim trafoima nikako vezivati namotaje paralelno a redno morate računati sa faznim pomerajem.
Računar ima u ispravljaču ulazni filter (nalik RSO) pa se na kućištu javi oko 150V ako nije dobar vod za uzemljenje. To može biti uzrok problema, peckanja pri dodiru, pa i oštećenja nekih sklopova (često se unište mrežne kartice).
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Kad si rekao peckanje pri dodiru da pitam nesto :wink:
U televiziji gde radim MNOGO pecka a i lepa je varnica :lol: Sef tehnike a i ostali objasnjavaju to se desava zbog toga sto ima puno uredjaja (oko 20 monitora) racunara,tejpova......

Kako da se eliminise to peckanje ja sam savetovao da se proveri uzemljenje ali mi kazu da to nema veze sa tim :?:
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Pa peckati moze samo ako se akumulise elektricitet na metalnoj povrsini, tako da bi se uzemljenjem sigurno rijesio problem, jer onda struja ne bi "imala motivacije" da pecne tebe, kad joj je ljepse u zemlji :D
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

A bre ja nemogu da se objasnjavam sa njima :? Kad njih briga mene jos vise :wink:

Zeznuo sam 2 racunara tako.Pridjem da ubodem USB flash i baci varnicu i ugasi komp.Probas da ga upalis on ti izbaci BIOS a posle safe mod i kraj :roll:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Koliko je jako naelektrisanje govori cinjenica da pecka i to JAKO kroz misa.I to toliko jako pecne da moras da pustis misa.Mene 3-4puta pecnulo u palac :lol: Nesalim se pricam ozbiljno :!:
froid
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-03-2007, 20:26
Location: Niš

Post by froid »

To je više nego ozbiljno. Pored tolikih (verovatno CRT) monitora nije ni čudo. Uzemljenje - obavezno, ali trebate imati i antistatik podove poput hoige ili slično. Ne znam kako ćeš to pretstaviti bosovima.
Nego, zapričasmo se, odosmo s teme...
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Nema od tog antistatik poda nista dzaba bi trosio reci :? Kad njih briga za njihove uredjaje mene jos vise briga ja sam im pricao ali nevredi :?
Da neskrecemo vise temu.

Ako smo zakljucili ovo oko faze da lokujemo temu :wink: Ako ima neko nesto da doda moze :)
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Ja sam davno radio u jednom privatnom TV studiju gdje je postojao slican problem sa "peckajucim naponom". Rezija je bila kompletno odvojena sa izolacijskim trafom i imala je posebno izvedeno uzemljenje, a u studiju (gdje su bile kamere) su imali jedan kontrolni monitor ciji kabel za napajanje je bio spojen na uticnicu rasvjete. Mjerili smo taj "peckajuci napon". Iznosio je oko 180V. Nakon sto sam monitor prikljucio na napajanje rezije, "peckajuci napon" je nestao.
Dakle, isto vrijedi i u kuci ili stanu. Svu elektronicku opremu koja se medjusobno povezuje bilo kakvim kablovima treba napajati iz jedne uticnice - jedne faze (preko razvodne letve)!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Skoro sam se ja igrao na poslu da vidim koliko moze da baci varnicu :D Kad priblizim prst na 2 cm od miksete cuje se tiho cvicanje a na 1 cm je bacilo varnicu :shock: :shock: :shock: Da je meni neko pricao da mu se tako nesto desilo ja ne bi poverovao 1cm varnica :shock: Tako da se neljutim ako mi slucajno neko neveruje :wink: Ni ja jos sebi neverujem :D
Ali najzesci sam kad hocu da prikacim USB flas u neki racunar svi me jure :P Jedan kao sto sam i opisao morao je da se preinstalira i do uz dosta muke.Preinstalirali su ga oko 3-4puta za redom menjali hard diskove vadili komponentu po komponentu da utvrde sta ga koci.A na 2 komp. posle mog delovanja hoce da se zakoci mis pa komp. mora da se skroz izvadi iz struje pa posle 1-2 minuta da se ukljuci ponovo i proradi.Restart mu ne pomaze kao ni gasenje samo cupanje iz struje :D Najace pecka kad se pojaca grejanje u prostoriji i bude vruc vazduh i primetio sam kad radim u nocnoj smeni sam tad bas pecka.Predpostavljam zato sto sam pokupim svo naelektrisanje pa jace pecka a kad radimo danju ima nas vise pa se to raspodeli na nas nekoliko pa pecka manje :D
Post Reply