Sms box - razdvojena diskusija

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

trax wrote:Ovo skroz lijepo izgleda :)

Sto se tice citanja zakljucanih PIC-eva, nisam licno to radio, ali imaju ljudi koji to rade. Problem kod PIC-eva je taj da mu mozes obrisati config (lock) bitove i prekinuti re-programiranje. Nakon toga ga mozes normalno procitati. Za to je potreban prepravljen PIC programator (software i malo hardware). Ako imas negdje opensource pic programator, mozda ga uspijes prepraviti i tako citati zakljucane PIC-eve.. (iako ti to nije cilj u ovoj raspravi, ali eto).
Kada PIC zakljucas, ti ga mozes bez problema ponovo obrisati i po njemu pisati...
I oko ovog se digla veca prasina nego sto ima razloga. Imam jedan takav programer inace ruske proizvodnje koji je mogao da iscita one prve serije flas piceva ako neko pamti pic16C84 i prve pic16F84 spustao je voltazu picu na 0,7v i brisao config bitove ali ni to nije radio uspijesno 100%. Kasnije mikrocip je ispravio tu gresku isti problem su imali mc-i i drugih proizvodjaca, relativno nova tehnologija u ono vrijeme. Ali to odavno vise ne pali. Inace je programer imao jednu dobru stranu vrsio je verifikaciju prvo na 5V pa onda na maksimalnom naponu koji odredjeni pic podrzava pa ponovo minimalnom naponu neke serije su isle i ispod 2v pa zakljucavanje i ako ne prodje neku od verifikacija javlja da pic nije u redu.

Inace se po netu vrtio neki doktorski rad nekog rusa koji je doktorirao "sigurnost mc-a" na nekom britanskom univerzitetu i u tom radu su bile opisane vecina tehnika cak sa slikama ali za to treba znanje koje posjeduje mali broj ljudi i oprema koju posjeduje jos manji broj laboratorija.

Necu da kazem da je citanje zasticenog pica nemoguce, ali veca verovatnoca da ce neko platiti programere da mu napisu slican kod ako nesto hoce da kopira, jedostavno u pitanju je ekonomska racunica, JEFTINIJE JE ma koliko to cudno nekom izgledalo.

PS
u jednom spilbergovovom filmu djevojcica od oko 9 godina kaze: "ovo je izgleda UNIX sada cu ja da provalim taj sistem, treba mi nekoliko minuta"
:))))))))))))))))))))))))))))))
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

ShOkRe wrote:za "abc" slazem se stobom koncepcija je uvjek ista i logicna ali kako to sprovesti u praxu, btv moja tipkovnica je 2*3 i ima < ent > 1,2,3 tipke, vidi kood http://www.picbasic.co.uk/forum/showthread.php?t=5900
Nazalost ne radim u basicu tako da ti slabo mogu pomoci sa tvojim kodom.
Tvoj nacin skeniranja tipkovnice mislim da moze da radi samo sa manjim , sa 4x4 bi vec imao problem kod dekodiranja sta je pritisnuto.

Konkretno ako imas neki problem mozda sam se i ja susreo pa ti mogu pomoci.

Inace ja sam kod skeniranja tipkovnice koristio interapte, ako pic nesto radi desava se da debounce rutina svaki puta ima drukcije trajanje, pa nekoga ko pritiska tipke moze da zbuni i ima utisak da pic "zaglavljuje".

Kad sam radio le displej onda sam koristio iste nozice i za paljenje displeja i ujedno i za skeniranje tipkovnice.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Ja ti mogu dati svoju rutinu za skeniranje tipkovnice ali pisanu u asembleru...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... rutina.rar
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Ovo nije vezano za ovu temu ali neka moderator premjesti ako treba.

Pravio sam prijatelju neku kontrolu za neki stroj koji treba da ukljucuje ,iskljucuje 3fazni 5kw motor, mjeri hod preko enkodera , kontrolise mikroprekidace itd.
Hardver nije uredan kao od ShOkRe ali radi na slici fali opticki enkoder i neki sensori koji treba da budu ostatak elektronike ostalo su prekidaci tipke za start stop elektro ventili , kontaktori itd.

Tastatura radi tako da sa zvijezdicom ulazim u menije plus potvrda unosa i to redom jedan parametar po jedan a sa numerickim tipkama unosim vrjednosti, sa tarabom podvrdjujem i izlazim van, neovisno gdje je u meniju.
Inace to je prototip pa su tranzistori koji su na izlazu predimenzionisani jer nismo znali da li direktno da pogonimo kontaktore i elektro ventile ili preko releja kojima trebaju puuunnnooo manji tranzistori.


Image

Image
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

sta mu fali meni izgleda odlicno... evo sutra ce mi biti gotove rupice za tipke i lcd u kutiji, dao sam nekom lokalnom graveru da mi na nekom cudnom laseru iskopa rupice za gumene tipke i lcd na plastcnoj gewis kutiji, ja sam probao sa skalperima i frezerima ali uvjek se izdrapa, rastopi ili dobije bave a ni rupe nebudu pravilne, ovaj uzme 100kn za 6 rupica ali ako zelis da kutija izgleda dobro (barem prva) onda plati pa se rugaj...

ma vezano za sken tipki fora je da kad je program u normalnom radu onda mi brzi odziv ionako nije bitan a kad udjes u setup onda su loopovi brzi tako da je i odziv brz(sve to radi solidno bez interupta(nekako mi ih se neda potroziti na ovo)), nego mi je veci problem kako menije poslagati, a najveci mi je problem kako da koegzistiraju praktički 2 odvojena firmware-a u istom mc-u pa kad ga upgrade-am na gsm ver da preuzme ovaj drugi bez flas-hanja... ali za sada ce biti sasvim ok da dodjem ipreflesam ako to bude trebalo...

nego ima li ko kakav ljek za koncentraciju... sjednem naostrim nozeve sad cu programirati, kad ono mali mi zaplace, pa onda prestane, opet sjednem, susjeda nabija neku muziku, pa opet sjednem zvoni mobitel..... pa probam po noci od umora nikako se koncentrirati....
kako vi to.... kada... sta kad neide ?

sory trax jesam ti zaprljao threed, samo reci ako smeta ode ja sa svojim glupostima na neki drugi.... :oops:
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

jel netko probao raditi wisp628 programator ? ubio me u pojam nece pa nece, sve je slozeno ok, program i programator komuniciraju ali ne kuzi target pic... ajde ako ko ima kakvu ideju vec sam izludio, (jedino sto mi je jos sumnjivo je sto nemam 16f628 nego 16f628A, koliko sam vidjeo stvar bi trbala raditi s istim hexom, u programatoru sam pri programiranju odabrao a... i on u biti radi ali kad treba pokrenuti podizac napona kasnije ga nece spustiti, mclr ostane na 14v i kaze da nemoze nanjusiti pic...) inace treba mi neki zgodni programator takvog tipa, da radi dobro na serial portu, sa solidnim icsp-om i da po mogucnosti moze pumpati (kao ovaj) 13v sa 5 (uzeo sam mu sa usba)..
bed je sto na laptopu nemam lpt, a htio bih mobilno programirati...
(samo mi nemojte reci da kupim novi lap...) :wink:

valja li onaj pickit 2 ima za 311 kn pa da si ustedim zajebanciju ?
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

ShOkRe wrote:jel netko probao raditi wisp628 programator ? ubio me u pojam nece pa nece, sve je slozeno ok, program i programator komuniciraju ali ne kuzi target pic... ajde ako ko ima kakvu ideju vec sam izludio, (jedino sto mi je jos sumnjivo je sto nemam 16f628 nego 16f628A, koliko sam vidjeo stvar bi trbala raditi s istim hexom, u programatoru sam pri programiranju odabrao a... i on u biti radi ali kad treba pokrenuti podizac napona kasnije ga nece spustiti, mclr ostane na 14v i kaze da nemoze nanjusiti pic...) inace treba mi neki zgodni programator takvog tipa, da radi dobro na serial portu, sa solidnim icsp-om i da po mogucnosti moze pumpati (kao ovaj) 13v sa 5 (uzeo sam mu sa usba)..
bed je sto na laptopu nemam lpt, a htio bih mobilno programirati...
(samo mi nemojte reci da kupim novi lap...) :wink:

valja li onaj pickit 2 ima za 311 kn pa da si ustedim zajebanciju ?
Zasto ne napravis klon od icd2 na serijskom portu, pretvaranje 5 na 14 volti nije problem ubacis mu 8pinski sad nemogu da se setim na pamet oznake ali ako te zanima mogu pogledati oznaku. Softver imas na edaboard.com ja sam pravio sa 16f876a i radi dobro sa MPLAB-om ako programiras f serije pic-eva.
Postoji sada i klon verzije na USB-u.
Znaci treba samo da programiras bootloader u pic ICD2 i posle sam MPLAB ga flasuje na najnoviji softver zavisno da li radis 16f, 18f ili DSPIC seriju.
Pravio sam onu koja radi samo na 5V i bez ikakve zastite za ICD2 ali ti treba samo pic i 3 tranzistora i nesto pasivnih djelova.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

klon od icd2 na serijskom portu
ovo me nalozilo za ponovni pokusaj... mogu li sa 16f876a (taj imam doma) programirati 18f452 ? ili moram imati 252?... jeli ista shema za icd1 ?... imas li neki link na semu tog icd2, ja sam vidjeo vise nekih kombinacija sa usb-om.. ali ni jednu sa serialom... nije mi bed za tih 13v jedino gledam nebi li nasao negdje cijeli hex za bilo koju verziju programera koji mi programira 452... (icsp)
gledao sam da nadjem neki pcmci na lpt ali nema, kupio sam i usb na lpt, ali zajeb instalira se kao usb printing support i nema veze sa real lpt portom....(nemogu mu pristupiti programatori ni sa direkt io driverima jer ne vide nikakav lpt...)
imas li ideju zasto mi ne radi taj wisp628, kad sam ga vec slozio ? moze li biti da je hex drugaciji za 628A (na mcp_site sam ih usporedivao jedina razlika je freka do 20 mhz i pb-fr*e)
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Imam negdje i pcb pa i hex bootloader ali to treba naci imam na hardu preko 400gb smeca pa mi je jednostavnije da pokusam da nadjem na netu nesto.
Taj icd2 programira sve koji su u mplab-u navedeni znaci prakticno sve f serije 10,12,16,18,dspic i ove nove 24 ili kako se vec zovu pa tako i tvoju 18-sticu. Moze da radi i kao dibager ali je na serijskom portu jako spor, usb verzija to radi brze.

Za 628 neznam razliku trebalo bi zaviriti u mikrochipove dokumente. Razlika izmedju 16f876 i 16f876a je u analognom komparatoru koji prva nema a i u brzini.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

pa mi je jednostavnije da pokusam da nadjem na netu nesto.
I ja na hardu sam tako skupljao sve zivo a lakse mi je da potrazim na internetu :lol:
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

ShOkRe evo ti jedna adresa sa neta o izradi ICD2 klona za serijski port, ovaj je sa 16f877 na 20MHz ili sa 16f877A , prvi ima hex bootloader u mikrochipovom MPLAB u drugi skidas sa neta, isto rade samo sto je prvi kontroler skuplji.
http://files.winpicprog.co.uk/Inchworm/

Ja sam pravio sa 16f876A i nije kod mene nego kod prijatelja, kad nadjem shemu i pcb postacu je ako si zainteresiran mogu ga uzeti pa iscitati pic i poslati ti hex fajl inace taj mu sluzi da programira 18f452 koji su vec zalemljeni na PCB-u.
Ili ako nisi u stanju da pic isprogramiras posalji mi prazan pic i ja cu ti vratiti programiran ako nemas programer a posle sa ICD2 mozes da programiras.
Moja PCB je jednostrana.
Inace koristim oriinalni ICD2 zbog USB-a koji je brzi za dibagiranje za programiranje nema neke velike razlike a i sada vecina PC nemaju serijski port.
Jos uvjek radi ali vidim da se pojavio i USB klon pa mozda njega napravim zbog brzine.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ma jucer sam preguglao (sve?) te site-ove i stvarno se ne cine komplicirani..., ajde mi sad još samo reci, s obzirom da icd2 komunicira praktički isto sa usb chipom kao i po serialu, posto moja pcmc-ajka i usb to rs232 podrzavaju brzine i preko 1mb/s (4mb/s) dali je 877a sposoban hendlati tu brzinu (ili dali je 452 ako ta solucija postoji), dosta mi je bila bitna brzina programiranja (sobzirom da 452 ima relativno puno flash-a).
reci imas li neki dojam koliko to ide brzo...? probao sam odraditi pricu sa bootloaderom po serialu, ali kako mi 458 icsp kuca na 4Mhz max brzina uarta_bootloadera je 19200 a to jos uvjek poprilično traje, ako je i sa ovim icd2 isto tako sporo neznam koliko je i to dobro/brzo rješenje...
imam par ovih lpt programatora (sa7405) koji dovoljno dobro rade sto treba, ali je problem sto na lapu nemam lpt,(samo 232 i usb) a trebam na terenu reprogramirati piceve. kazem da mi je bilo koje riješenje dobro, mozda na kraju stvarno budem prisiljen naruciti taj pickit2 jer je jedino on dostupan (na brzinu) u zagrebu za 311kn, kolko je i on brz i koliko uopce vrijedi (da se napaja sa usb-a i da mi generira dovoljno stabilne napone za icsp) neznam....
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

kupio sam (ponavljam se ali mozda se ko sjeti sto novo) usb to paralel adapter, naivno misleci kako ce ga raze vindoze vidjeti kao nativni lpt, pa da ga ugradim u kutiju sa jednim paralelnim programatorom i natjeram ga da flesa ovo sto mi treba, ali normalno trgovci to nece reci, kad se instalira, nigdje nema lpt-a samo neki usb printing support, koji uopce nema veze sa ovim potrebnim, ni jedan driver koji bi to dozvolio na direktan pristup pa da icprog moze vidjeti programmer.....
istina da nisam previse pokusavao, ali ako netko misli da ima nacina prilagoditi taj usb -> centronix (neko driversko rjesenje) da radi.....
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Evo sada sam isprobao ICD2 na serijskom portu, programiranje pic18f452 traje 13sekundi, znaci programiranje programske memorije, eeproma , i verifikacija.
Neznam je li ti to sporo ili ok.

Pc radi na 56k sa icd2.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Pic je 16f876A na shemi nije dobro oznaceno.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 3_ICD2.PNG

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... D2_PCB.PNG

Potrebno je da se bootloader programira u pic, kada pokrenete mplab i izvrsite konekciju onda prvo treba da mu flasujete operativni sistem za ICD2 i tek onda je icd2 spreman za rad.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

ako je tako onda ga pravim definitivno, (nadam se da nisi flashao samo par bajtova, pametni programi ne flashaju cijeli flash ako je hex kraci od kompletne memorije kontrolera)...

kazem da sam sa bootloaderom koji radi na 19200 (zbog clocka 4mhz) cekao po 3 minute (ili vise) da ucita cijeli flesh, dok je nekakav testni program koji pali i gasi led i ima par bajtova, prosao za 15 sec...

ova ti je seme ful jednostavna, probati cu je na univerzalki pa ako mi se svidi cu je pre-Eaglati

da shvatio sam onaj dio oko bl_fl...

reci mi jos samo je se ovim moze flashati samo iz mplab ide-a ili moze nekako i van njega, s obzirom da radim sa microcode studio plus-om
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

ShOkRe wrote:ako je tako onda ga pravim definitivno, (nadam se da nisi flashao samo par bajtova, pametni programi ne flashaju cijeli flash ako je hex kraci od kompletne memorije kontrolera)...

kazem da sam sa bootloaderom koji radi na 19200 (zbog clocka 4mhz) cekao po 3 minute (ili vise) da ucita cijeli flesh, dok je nekakav testni program koji pali i gasi led i ima par bajtova, prosao za 15 sec...

ova ti je seme ful jednostavna, probati cu je na univerzalki pa ako mi se svidi cu je pre-Eaglati

da shvatio sam onaj dio oko bl_fl...

reci mi jos samo je se ovim moze flashati samo iz mplab ide-a ili moze nekako i van njega, s obzirom da radim sa microcode studio plus-om
Danas sam ga testirao ponovo, onaj program od 13s je program pisan u c-u koji ima oko 700 linija koda , onaj projekat sa slike.
Danas sam generisao random bajtove i napunio punu programsku memoriju i eeeprom,
rezultat sa serijskim kablom je 45 sekundi(28 sekundi programiranje i ostatak verifikacija upisa)
rezultat sa usb komunikacijom je 13sekundi (8 sek programiranje a ostalo do 13 verifikacija upisa)

Znaci nije bas brzo sa serijskim portom.
Postoji projekat klona ne eboard.com sa usb koji je navodno provjeren dosta je ljudi pravilo i kaze da radi inace je autor iz madzarske i mislim da cak prodaju i gotov pcb ili cak i kit(pic18f4550 i pic 16f877 se koriste od kontrolera i nesto 74HC ic-a)

Ovo radi samo iz mplab-a jer ga mikrochip i pravi i softverski podrzava iz mplab-a, inace svaki ozbiljniji alat ima plug in za rad iz mplab-a i dibagiranje, recimo c kompajleri, tako da kod dibagiranja mozes to da radis direktno iz c-a, recimo stavis breakpoint na if naredbu koja detektuje pritisak na tipku i uredjaj pokrenes tako da je konektovan na ICD2 i to ce da radi dok ne pritisnes tu tipku ,icd2 ce automatski pic zaustaviti na izvrsavanju te naredbe (pazi ako pokreces sa picom recimo led displej on ce ostati svjetliti pic je zamrznut a struja koja tece iz pina ako je veca mozes ostetiti pin jer u normalnom radu to traje nekoliko mikrosekundi i ako veca struja tece kroz pin nece se nista desiti ali kroz duze vrjeme moras i o tome voditi racuna),a ti recimo mozes da ocitas vrjednosti iz neke varijable u "ram-u" pic-a sto nekada puno pomaze kod gresaka u programu i skracuje pronalazenje gresaka.

Cudi me da neradis sa hardverskim dibagerom, vecinom napravim simulaciju u mplab pa onda u pic i ako neradi kako treba a sumnjam da ima gresku onda ga dibagiram sa icd2 i ustedim sebi vremena i zivaca.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Ako hoces da provjeris da li tvoj kompajler podrzava MPLAB jednostavno instaliraj MPLAB(prvo ga skini sa microchip.com) pa posle toga instaliraj tvoj kompajler restartuj komp.
Pokreni MPLAB i otvori novi projekt preko wizarda odaberi mikrokontroler ,i onda ce ti MPLAB ponuditi i kompajlere koje podrzava i pogledaj jer tvoj na listi ako jeste ukljuci ga i iz mplaba mozes pisati svoj program, kompajlirati ,programirati preko icd2 i dibagirati itd.

Pogledao sam u moj MPLAB 7.3 i samo vidim c kompajlere ali mozda noviji 7.5 ima podrsku, to ne zavisi od mplab-a nego od kompajlera.
User avatar
ShOkRe
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 468
Joined: 10-01-2007, 20:55
Location: Pula

Post by ShOkRe »

znam da ne zvuci profesionalno ali ja radim sa pic basic pro, to je u biti relaivno lijepo razradjen jezik, meni je nekako brzo sjeo, i mogu s njim dosta brzo odrditi stvari koje mi trebaju...

ima nekakav icd za basic, ali kad zelim koristiti opciju icd onda se program kompilira na drugi nacin, dodaju se nekakve sekcije za povratnu informaciju u hex i onda tek mogu pratiti tjek basic programa po linijama, (nazalost to nije nativni asemblerski nacin) ali za to je potrebno da uart bude slobodan (spojen na pc), a meni je debagiranje najcesce potrebno dok je gsm-modem spojen na nju... cijela ova prica mi je zbog toga padala u vodu...

istina je da je sve osim asembler nekvalitetno riješenje, ali kako mislim komercijalizirati neke svoje uratke, i ako u tome uspjem do mjere financijskog pokrivanja troška čovjeka koji bi odradio iznova projekt sa nule (u biti ne bas sa nule jer sada sve impute imam, pa bih mu mogao sigurno ubrzti programiranje)...

BTW.. cackao sam onaj wisp628 programmer i uspjeo sam ga natjerati da radi...
http://www.voti.nl/wisp628/index.html
http://www.picbasic.nl/frameload_nl.htm ... sp2_nl.htm
za sada me zadovoljava njegova brzina....
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Dibagirati mozes direktno i iz c ako kompajler pdrzava MPLAB , normalno jedan red u c se interpretira sa vise linija asemblerskog koda sve zavisi sta radis. Kod dibagiranja on ti pokazuje u c koje komande izvrsava, kod zaustavljanja pic-a ocitavas vrjednosti varijabli iz srama itd. ali mozes da pogledas paralelno i u asembleru sta se izvrsava.
Ja sam pokusao pre da radim i u basic-u za pic , manji problem je velicina koda koji se generise , puno veci problem je sto je basic jako ogranicen i u ono vrjeme jednostavno nisi mogao neke probleme da rjesis sa basicom, dok je c bio sasvim druga prica.
Nisam se puno ni trudio da naucim pic-ov asembler sto ne znaci da nemam pojma o asembleru ali mislim da je za pisanje u asembleru atmel daleko laksi nego pic, sada novije verzije 18f i dspic su malo to promjenile ,one su pravljene da budu "kompatibilne" sa C-om tako da imam jos manji razlog za pisanje programa u asembleru.

Koristim sto vise "hardverske" mogucnosti pic-a ako je moguce (tajmeri interapti) gdje mi je vazna neka vremenska tocnost izvrsavanja ali i to se moze u c-u i softverski rjesiti jer podrzava i asemblerske komande pa tako mozes zaviriti u asembler i malo korigovati kod.
Jos mi se nije desilo da napunim programsku memoriju, desavalo mi se da nemam dovoljno tajmera ili pwm izlaza ili pinova, najduzi program mi je zauzeo 30% memorije bez optimizacije u c , i to zbog nekih racunanja(float) gdje se trosi strahovito programska memorija a i pic-evi su spori za to u odnosu na atmele. Ne koristim gotove funkcije iz c-a jer one trose puno programsku memoriju osim funkcija za pisanje i citanje u eeprom ostale pisem po potrebi, recimo printf funkcija potrosi skoro cjelokupnu programsku memoriju 16f84 da bi preko nje nesto ispisao na lcd displej a napisana funkcija za to mozda manje od 5% programske memorije.
Sada proucavam atmele ali nikako da nesto konkretno napravim.
Probaj da zaviris u neki c kod gdje se koriste gotove funkcije i vidjeces veliku slicnost sa tvojim kodom, malo se drugacije pise ali filozofija je slicna. A i onaj tvoj problem dva zasebna firmvarea mozes vrlo lako i na vise nacina da resis u c-u.

ICD2 kod dibagiranja i programiranja kristi tri pina MCLR ,RB7 i RB6 i neki manji picevi mogu da se programiraju recimo pic 16f628 ali nemogu direktno da se dibagiraju, treba jos jedan dodatak koji se prikopca na 16f628. Ali 16f876,16f877 i 18f452 itd. rade i u dibag modu i onda ako je nesto kmplikovanije napisem program za njih i ako softver nema buba samo ga prepravim za neki drugi pic u c-u to nije problem.
Post Reply