Snaga transformatora

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Snaga transformatora

Post by cvele »

Kako da izracunam snagu EI transformatora? Jel' bi se to trebalo racunati po povrsini presjeka na koju su namotani namotaji?
dujma
Posts: 24
Joined: 04-05-2006, 15:40

Post by dujma »

Neznam koliko se razumijes u transformatore ali najlaksi nacin ti je prema debljini jezgre. Pogledaj po nekim knjigama da nadjes te tablice ja ih neznam napamet.
Ako slucajno znas nazivnu struju onda ti je snaga približno jednaka umnosku napona i te stuje!!
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Priblizna snaga E-I jezgra je kvadrat povrsine preseka srednjeg stuba sklopljenog jezgra (u kvadratnim santimetrima).
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Post by cvele »

boraomega wrote:Priblizna snaga E-I jezgra je kvadrat povrsine preseka srednjeg stuba sklopljenog jezgra (u kvadratnim santimetrima).
Znaci ako npr. imam transformator povrsine srednjeg stuba 4cm2 (2cm×2cm) onda bi priblizna saga bila 16W? Je li tako?
User avatar
cvele
Napredujem
Napredujem
Posts: 165
Joined: 24-01-2007, 14:43
Location: BiH

Post by cvele »

dujma wrote: onda ti je snaga približno jednaka umnosku napona i te stuje!!
To bi svako trebao da zna a ja sam nasao neki stari ali ispravan transformator i htio sam ga iskoristiti za audio pojacalo ali neznam kolika mu je snaga (nista nepise na njemu).
User avatar
Alen_Stallone
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 97
Joined: 29-01-2007, 09:42

Post by Alen_Stallone »

P = S X S = S ( W ) :!: :!: :!:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

cvele wrote:Znaci ako npr. imam transformator povrsine srednjeg stuba 4cm2 (2cm×2cm) onda bi priblizna saga bila 16W? Je li tako?
Da, dobro si shvatio. To je trafo od oko 16W i to je sasvim dovoljna prakticna aproksimacija za snagu trafoa i vazi za vecinu klasicnih E-I transformatora. Vecina njih se radi od standardnog transformatorskog lima i racuna se sa prosecnom magnetnom indukcijom od oko 1Tesla za male transformatore. Tada se grubo racuna da je potreban presek jezgra koren iz snage, a iz toga je snaga=presek(S) na kvadrat. Pri toj indukciji je broj navoja po voltu = 45/S. Za primarni namotaj treba broj navoja povecati za 10% zbog gubitaka. Vecina obicnih trafoa tako proracunata ce sasvim lepo raditi.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Post Reply