Pozitiv 20 nanošenje

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Lukand
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 652
Joined: 10-01-2006, 11:29
Location: Croatia
Contact:

Pozitiv 20 nanošenje

Post by Lukand »

Ja sam dosta pločica izradio tako da sam kupio već oslojenu ali imam doma dosta neoslojenih pločica pa sam odlučio kupiti pozitiv 20 koštao je oko 80 kuna ili 20 maraka (od 200 mL). Očistio sam pločicu i osušio pa posprejao s pozitiv 20. Metnuo u rernu na 70 C 15 minuta kako piše na spreju i dalje sam činio isto kao i s kupljenom oslojenom pločicom ali kod nagrizanja mi je sve nagrizlo ali sam skužio da je sigurno kriv fotolak. Nakon sprejanja nastale se kao nakupine ili pjege laka tome nešto slično. Onda da li netko zna kako da bolje nanesem lak ili neku drugu uputu, hvala.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Evo vec ima tema ja sam nasao sajtove na kojima je foto postupak uradjen slikovit.Ja nisam nikad radio ali sam se opasno naostrio i nabavljam materijal.Jedino mi je sjelica problem neznam za koju da se odlucim.

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... highlight=
User avatar
zecos
Napredujem
Napredujem
Posts: 180
Joined: 06-02-2006, 23:04
Location: Serbia, Apatin / NS
Contact:

Post by zecos »

Ja sam isto pocetnik u tome, juce sam radio i kod oslojavanja nisam imao problema, ne previse spreja, sacekati da se na sobnoj temperaturi razlije lepo i formira i tek onda u rernu, nemoj nikad duvati u plocicu da se pre osusi jel ce ti tako samo prasina padati na nju i pojavice ti se tackice itd. Probas par puta ( malo spreja tamo vamo ;) ) i vidis kako sve funkcionise, potrebno je samo malo prakse.

Poz
www.mojapatin.com


Proverena i sigurna internet zarada!
http://bux.to/?r=zecoslaw
( pre toga potrebna registracija na AlertPay )
lutovac-ba
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 24-03-2006, 22:39
Location: Montenegro

Post by lutovac-ba »

Prvo pogledaj na spreju da mu nije prošao rok upotrebe. Ako jeste on se grudva i teže nanosi i bude neupotrebljiv, a nanos buda onako kako si opisao. Takođe, opisao si i ispravan sprej. Poslije prskanja ostavi pločicu desetak minuta da odleži na sobnoj temperaturi. Za to vrijeme će naneseni foto lak ravnomjerno da se rasporedi po cijeloj površini pločice i neće imati tih pjega. I onda ga možeš sušiti na način koji ti odgovara.
User avatar
Lukand
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 652
Joined: 10-01-2006, 11:29
Location: Croatia
Contact:

Post by Lukand »

Vidio sam u jednom tekstu da ga treba centrifugirati pa bi se raspršio. Ja još nisam nijednom uspio s sprejem da li mi možete reći koliki sloj nanostite i dođe li do koje boje nanosa i gdje ima malo detaljnije opisano jer sam već 6 pločica neuspjelo pokušao razviti, a dok one tvornički osvjetljene sve savršeno napravim, hvala
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Nemoj nista centrifugirati.
Prva stvar je da moras biti smiren. Neces uspjeti ako budes besmisleno prskao po plocici sa sprejem.

1. Totalno je ocisti da skines masnoce sa bakra. Najbolje je da uzmes Arf za ciscenje koji se koristi u domacinstvu i onu spuzvu za ciscenje sudja koja ima grubi i mekani kraj. Cisti sa grubim krajem.
2. Pobrini se da nema dlacica i prasine na toj ociscenoj plocici.
3. Uzmi sprej i odmakni ~20cm od plocice i pocni prskati kao na slici dole.
4. Pusti da se osusi u sobi jedno 10min i tek onda u sporet. U sporet je nemoj stavljati nezasticenu, uzmi kartonsku kutiju koja ima poklopac i zajedno sa kutijom ubaci u sporet. Najbolje je da je farbas dok je u kutiji i nakon farbanja ODMA poklopis i sacekas da se lak ravnomjerno rasporedi - ne naginji je, ne pipaj nista, sve ce samo od sebe da se desi. Ovim ces zastititi da prasina ne pada po njoj dok se susi. Naravno, kutiju totalno ispusi da nema u sebi prasine ni nicega.
5. Tretiraj je kao film iz foto-aparata, ako ga osvjetlis mozes ga baciti :D

Debljina sloja - sto tanje a da prekrijes cijelu plocicu. Nemoj debelo jer neces moci osvjetliti cijelu onoliko koliko je potrebno a da svjetlost ne prodje kroz nacrt plocice na papiru. Znaci nemoj debelo.
Sta je sad debelo a sta tanko - to ces sam da utvrdis eksperimentisanjem.

Kad osvjetljavas, to radi sa stopericom. Moras utvrditi neko fiksno trajanje osvjetljavanja, to opet zavisi od udaljenosti sijalice od plocice, debljine stakla i debljine sloja laka koji si naspricao.
Ja koristim 3mm debelo staklo, obicno, i UV neonku za provjeru novca (ljubicastu). Odmaknem 20cm od plocice i to je sve.

Osvjetljavanje znas... to ti uspjeva na fabricki oslojenim plocicama...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... locice.png
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Trax koliko dugo osvjetljavas sa tom neonkom?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

8 minuta tacno.
Post Reply