Mikrokontroleri pomoc!!!

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
ECU
Posts: 19
Joined: 26-12-2006, 10:28

Mikrokontroleri pomoc!!!

Post by ECU »

Interesuju me mikrokontorleri ATMEL serije i PLC kontroleri interesuje me asembler koji programi,sta,kako gdje knjige kupiti i kako poceti..a programatore imam znam kako ispogramirati,napajanja,reset,ocilatori,periferija to sam odavno savlado intersuje me znaci dirketno pravljenje programa ako ima ko kakvih prijedloga nek se javi na ovdje ili private,msn,skype sve mi odgovara..hvala i pozz
User avatar
ECU
Posts: 19
Joined: 26-12-2006, 10:28

Post by ECU »

kako sam cito po nekim forumima asembler je najbolji,pa sam skino AVR studio i neki datasheet da se prouci malo arihtektura davno sam to cito pa se zaboravilo 8)
buco

Post by buco »

Jesi li samo citao ili imas i neka iskustva u radu s Atmelovim MCUima ? i kakva otprilike !?
Assembler da ako si spreman proucit internu arhitekturu konrolera jer ce ti trebat iako AVR studio koristi MASM [ makro assembler] pa dozvoljava nestandardne definicije naredbi , linkanje izvrsnih codova u program ..itd..
User avatar
ECU
Posts: 19
Joined: 26-12-2006, 10:28

Post by ECU »

konacno da se neko javi :D ma jesam imas reset,+5V,gnd ostalo imas izlazne linije zavisi sta spajas optokapler,relej,transtor itd..radio sam neke interfejse i emulacije od interfejsa radio sam nesto vezano za autoelektroniku od emulacija na Blaupunkt autoradio emulaciju keycard mislim ja sam spajo nisam pravio sadrzaj..sad me inetresuje to malo u visem nivou i zelio bih da pravim sadrzaje u kojem je programu najbolje to raditi,narucio sam knjigu sa mikroelektronike arhitektura AVR kontrolera skino sam i datasheet AT90S2313 i AT80C2051 mislim sa njima se sve ovo radi gore od navedenog,doduse pocela se u zadnje vrijeme koristiti i Atmega16 za neke programatore i CAN protokol...Hvala
User avatar
ECU
Posts: 19
Joined: 26-12-2006, 10:28

Post by ECU »

javio sam se i na private..
buco

Post by buco »

Ako sam te razumo dobro FWri koje si koristio uglavnom nisi ti pravio vec su "nabavljeni" ili skinuti s neta !?
Pa za pocetak samo programiranje MCUa je ipak nesto potpuno drugacije od stvaranja FW , to ti je jasno !
Sad mene zanima otprilike koja iskustva imas s izradom emulatora ili bilo kakvih FW za bilo sto na npr Atmelovim 8 bitnin masinama !??
Pa sto se knige tice uvijek dobro dodje ali Atmel se potrudio da su svaki doc file precizno da opis i objasni internu strukturu arhitekture MCU za koji je doc i pisan skupa s nekim primjerima u asm ili C++ , kao i funkcijama registara za defiiciju HW tj krato receno sve imas u tome .
Inace vidjeh pravu "poplavu" nazovi knjiga , prof. X ovaj prf.Y onaj koji su zalozno receno obicni prijevodi dokumentacije izvornika s web stranice proizvodjatja , da proizvodjatj pozeli mnogi bi mogli nadrapat zbog toga .
Pogotovo je poplava copy/pste literature za 32 bitne masine firme ARM .
Na sto su se neki prf. spustili doslo je za plakat , nebi li nesto "usicarili" .
Jadnici mogu mislit kakvi su kao profesori tj sto to oni uce djecu !??
Knjiga ti netreba ako si pismen i znas engleski sve sto ti treba i vise od toga imas na stranicama proizvodjatja .
A to koji se MCU koristi u principu nije bitno ,a koji protokol ? svaki se moze i emulirat ako treba , neki teze neki lakse ovisi o dizajneru protokola.
Ali ako si na pocetku nemoj se stim opterecivat , mislim s emulaciom protokola jer ima puno drugih stvari za ucit koje ce ti trebat da bi racunalo uopce proradilo tj tvoja aplikacija na njemu !!!
Post Reply