Masine za kafa,cokolade i sl.......

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Masine za kafa,cokolade i sl.......

Post by Damir_Gsm »

Treba mi netko od kolega ako ga ima na forumu naravno,tko ima iskustvo i radio ili radi servis ovakvih masina koja su na principu kovanice ili monete.Recimo ja sam u kontaktu sa zanussi modele BRIO i VENEZIA ali kako vidim ima ih jos modela.
E sad to sto bi mi bilo od pomoci je programiranje bankomata ili zetonjere(princip i oprema) i ostalo vezano za njima.Naravno ako je netko voljan da podeli iskustvo.Mozda nesto drugo interesantno u vezi ovih masina mozete slobodno napisati ovde pa da nesto i naucimo :)
Pozdrav
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1631
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Masine za kafa,cokolade i sl.......

Post by nano »

Blo je to poodavno,ali necega se jos sjecam.
Nisu bile masine za kafu i sl. vec igracke za djecu ,oni konjici,auti od plastike na kojima djeca sjede i kao jasu,voze itd.
Imali smo dva tipa zetonjera ,oba od italijanskih proizvodjaca Comestero i Alberici i za njih smo imali serijski kabel za komp i programe za programiranje.Programiranje je bilo moguce i "ucenjem" zetonjere tako da dip switche prebacis u taj mod i onda ubacujes 10-tak kovanica za svaki kanal koji programiras.
Dosta sam toga zaboravio,ali sve ti zavisi od proizvodjaca zetonjere i na njihovim stranicama imas sav alat za programiranje,mada neki i naplacuju masno kablove i program,vecina ih daje besplatno.
Za primanje novcanica isto ima dosta proizvodjaca,vidio sma da u te masine stavljaju jeftinije bankomate iliti
bill acceptore,ja servisiram aparate za kockanje u automat klubovima i oni imaju malo profesionalnije te citace novcanica,ali i kod njih se spojis USB-om na citac novcanica i posbnim programom uneses file za
odredjene novcanice (kn ,euro itd.).File dobijes od proizvodjaca citaca novcanica.
Reci koje zetonjere upotrebljavaju ti tvoji aparati.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
"Samo se sirotinja buni,bogati sute i trpe!"
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Masine za kafa,cokolade i sl.......

Post by Damir_Gsm »

trenutno se borim sa NRI modele G40 I G13 dok ostalo mi jos nije stiglo.Pokusacu da nesto naucim sto se moze skinuti sa njihova strana i sto se nalazi po netu...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1631
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Masine za kafa,cokolade i sl.......

Post by nano »

Vidim da oba imaju mogucnost ucenja bar na 4 kanala.Ne znam kako su povezani s masinom,ali vidim da G40
moze i cctalk,pa se vjerovatno ,moze programirati i preko masine.
Ako nije cctalk,trebas vidjeti kako masina registrira kanale.
Kad sam ja to radio svaki kanal je spustao svoj izlaz na logicku nulu kad bi zetonjera prepoznala kovanicu.
Moglo se postimati da daje i BCD kodiran izlaz za kanale,cctalk se tek pojavio i nisam se sretao sa njim u praksi.
I ako narucujes nove,moras paziti na sva ona slova i oznake iza modela zetonjere,npr G40xxx,jer ih ima dosta vrsta prema ulazu za kovanice,izlazu,protokolu ,naponu itd..
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
"Samo se sirotinja buni,bogati sute i trpe!"
Post Reply