Pozdrav forumašima,
Evo jedan zanimljivi (barem meni) projekt. Riječ je o web serveru sa mogućnošću upravljanja trošilima.
Par riječi o čemu se radi, instaliravši openwrt (embedded linux) na router siemens sx763 se dobije pravi mali linux stroj, nešto slično raspberry Pi-u.
Iako su mu hardverske mogućnosti puno manje od Pi-a, opet ima dosta toga što se može i da fino iskoristiti.
Nisam imao priliku raditi sa raspberry pi pa da mogu usporediti, ali ovaj siemens sa openwrt bi mu bila nekakva ( u većini slučajeva) besplatna alternativa.
Meni je u početku trebao nekakav diy NAS, pa sam guglajući slučajno došao do ovoga.
Još da napomenem da su podržani i drugi routeri, evo popis:
http://wiki.openwrt.org/toh/start
Link za siemens sx763, da vidite o čemu pišem:
http://wiki.openwrt.org/toh/gigaset/sx76x
Sad malo o web serveru i samom upravljanju.
Preko releja (2. kom.) koji su spojeni na izlaze koji pale ledice phone1 i phone2 se pomoću jednostavnih skripti koje se pozivaju iz html koda web stranice upravlja sa trošilima.
Mogu se koristiti i ostali izlazi koji nisu u funkciji, ali ja sam zbog nedostatka mjesta u routera za još releja koristio samo ova dva.
Ovo mi je prva izrađena stranica, pa nemojte zamjeriti na dizajnu . Radio sam je u publisheru. Vjerojatno postoje još lakši i bolji načini za izraditi stranicu, ali meni je ovo bilo najbrže rješenje da ne moram učiti html, css, php i sl.
Kako se koriste gpio izlazi samoga kontrolera trebalo bi implementirati i naredbu sa kojom bi se provjerilo stanje izlaza, da se vidi što je uključeno. Ovo još nisam skroz prokužio, tj. ne znam jel se može isto preko skripti ili moram programirati sa LUA koji je inače već integriran u openwrt. Sama naredba za očitavanje stanja pina radi iz komandnog retka, ali kako sam ja slab u html ne znam još kako ju "ugraditi" u stranicu.
Inače, router ima i serijski port, probao sam i njega, kad spjim na PC sve radi tj. šalje, prima bez ikakvih problema.
Moja prvotna ideja je bila da preko njega šaljem i čitam podatke sa mikrokontrolera. Ali serijski port routera je fiksno podešen na 115200 bauda, a nisam imao kontroler koji može raditi na 3,3V sa vanjskim kristalom 11,0592 MHz koji odgovara toj brzini porta. Ustvari pokušao sam sa prastarim AT89C2051, ali me tafe programator nešto zeza (neće programirati), pa sam bio primoran odustati. A htio sam dodati mjerenje temperature i još nekakvih karafeka .
Slika serijskog porta:
http://s24.postimg.cc/k4n3amn2d/Serial_port_test.jpg
S routerom se "igram" čitav tjedan, ali uz napomenu da sam prvo izgubio dosta vremena učeći na openwrt-u koji sam pokretao na virtualnoj mašini (virtualbox) iz razloga da spriječim moguće pogreške (brick-anje uređaja) zbog nepoznavanja linuxa.
Tko želi probati preko virtualbox-a tu ima sve objašnjenjeno:
http://ediy.com.my/index.php/blog/item/ ... virtualbox
Moram priznati da projekt i nije baš nešto vezan uz elektroniku, već više uz informatiku.
Ali eto, zbog tih osam komponeneti (relej, tranzistor, dioda, otpornik sve X2) je završio tu .
Sad ne preostaje ništa drugo nego se još detaljnije pozabaviti sa tim, budući da sam tek zagrebao po površini, a mogućnosti ima na pretek. Moram naći nekog donatora za još jedan router na kojemu bih išao malo više i hrabrije istraživati, mijenjati izlaze u ulaze i sl..
Pokušao bih to i na ovome routeru, ali se bojim da ne spalim kontroler te ga tako uništim i to sad kad je sve posloženo.
Isprike na podužem postu, a tko je uspio pročitati sve do tu bez preskakanja svaka čast .
Nekoliko linkova sa slikama i videom kako radi.
Slike:
http://s24.postimg.cc/hxiumphs5/Plo_ica_bottom.jpg
http://s24.postimg.cc/b5sfjussl/Plo_ica_top.jpg
http://s24.postimg.cc/lv64c44lh/Router.jpg
Video:
View My Video
Kontrola uređaja preko web servera na routeru
Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax
Re: Kontrola uređaja preko web servera na routeru
Procitah, svaka cast