Mjerna oprema

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
instrument
Posts: 2
Joined: 02-11-2006, 10:12

Mjerna oprema

Post by instrument »

Pratim ovu stranicu već neko vrijeme i nekako ne vidim da se često raspravlja o mjernoj opremi. A mislim da je to ono što je u BiH pravo interesantno. Svi oni koji imaju neka iskustva sa mjernom opremom, gdje je nabaviti, kako je koristiti, neke korisne linkove, neke novosti, neka recimo ovdje ostavljaju svoje postove. Ovo je naravno molba i prijedlog.

Od mene za početak jedan link: www.fluke.com

Da krenemo od najjačih
User avatar
CyberSky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 287
Joined: 16-01-2006, 18:21

Post by CyberSky »

Sumljam da si neko ovdje može priuštiti flukov uređaj jer najeftiniji košta oko soma kuna
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

TV Explorer -> www.promax.es

Koga zanimaju detalji...neka pita...
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

sta neko ima love na bacanje da kupuje skupe instrumente
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

Ovisi, meni taj instrument ne treba za zafrkanciju, osim toga neki poslovi se ne mogu ni dobiti ni odraditi bez potrebne opreme, cak stovise investitori zahtijevaju sve papire (mjerni protokol, itd).
Ako cemo tako nekome je i auto "instrument" s kojim ce odraditi posao da ne spominjem analizatore za opticke kablove i mjerenja na istim.
Znaci nitko nema "love na bacanje", vec taj instrument ili ti instrumenti otplacuju sami sebe, tj. u mom slucaju vec se isplatio, a po ugovorenim poslovima i pretplatio 5 puta...

Pozdrav...
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

ti se bavis nekim profy jobom a :?: :?:
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

plivam,plivam...jos sam na povrsini...
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

Znaci nitko nema "love na bacanje", vec taj instrument ili ti instrumenti otplacuju sami sebe, tj. u mom slucaju vec se isplatio, a po ugovorenim poslovima i pretplatio 5 puta...
svaka cast! :wink:
bez alata nema zanata!
uvjek bilo i ostace a za amaterske potrebe moze sta bilo! :D

pozdrav
instrument
Posts: 2
Joined: 02-11-2006, 10:12

Post by instrument »

Nisam ni rekao da ćemo ovdje prodavati instrumente. Samo da vidimo koliko se toga ovdje poznaje, ko šta u stvari mjeri i tako. Ja recimo radim dosta oko elektroinstalacija i instalacija računarskih mreža (bakar i optika) tako da moram poznavati mjernu opremu. Kod instalacija mi je jako drag METREL www.metrel.si i FLUKE www.fluke.com, a kod mreža FLUKE NETWORKS www.flukenetworks.com i JDSU ACTERNA www.jdsu.com

Ako neko ima iskustava sa nekom možda povoljnijom opremem, rado slušam. Ali ja, sad za sad, samo ovo.

Pozdrav
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Post by Spiky »

Tko ovdje sto prodaje?
Ne kuzim sto znaci drag mi je METREL? - Radis sa njim u praksi ili sto?
Drag je i meni bilo koji HP-ov analizator spektra...
Ne razumijem sto znaci da moras poznavati mjernu opremu, ako je imas dobio si uputstvo uz nju i znas kako se koristi, ako je nemas cemu trositi vrijeme pricom o tome?
Mjerni uredjaji na ovom forumu su nekakvi mjeraci frekvencije,kapaciteta,induktiviteta,napona,struje,itd. i obicno se ne kupuju nego izradjuju iz gusta.
Uredjaji proizvodjaca koji se spominju ovdje imaju cijenu od 2000 do 8000€, i tesko (nemoguce) ih je izvesti u samogradnji.
Dakle budi odredjeniji,koju opremu koristis i za sto? (hobby,posao,itd)

Pozdrav...
Cr4cK_M45t3R_Fl45H
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 71
Joined: 26-04-2005, 12:41
Location: Bosna & Hercegovina @ Sarajevo

Post by Cr4cK_M45t3R_Fl45H »

Spiky wrote: Mjerni uredjaji na ovom forumu su nekakvi mjeraci frekvencije,kapaciteta,induktiviteta,napona,struje,itd. i obicno se ne kupuju nego izradjuju iz gusta....
a da bi ga izradio treba ni nesto kao recimo

OVO

http://store.procron-unlimited.net/inde ... anguage=BA :lol:
Shtetocina
Posts: 15
Joined: 04-02-2005, 10:42

Post by Shtetocina »

Jedan multizet
http://cgi.ebay.de/SIEMENS-uA-MULTIZET- ... dZViewItem

I jos jedan:
http://cgi.ebay.de/SIEMENS-uA-MULTIZET- ... dZViewItem


Ewo, koga zanima jedan dooobar analogac, moze da proba da ga kupi. Ja sam sebi nedavno kupio ovakav ( dobro, ne tako dobar na izgled, ali radi perfektno ) za slusaj sad: 3,5 €. Postarina me kostala 12 € ( nije u Bosnu ).
Kljucna rijec je multizet, ali obratite paznju da bude podgrupa " uA ", jer taj je za elektroniku. Donje naponsko podrucje je 30 mV. Ulazni otpor je 100k [Ohm/V]. Model " S " je za vece struje sa manjim unutrasnjim otporom.
Uopste, na e-Bay, mozete naci sjajnih stvari " za sitnu paru ". Nedavno sam vidio ( zmija me ugrize sto nisam kupio ) jedan nekoristen H&B " Elavi 3 " za bijednih 35 €. Za poredjenje, takva stvar je po katalogu iz '89 kostala 820 DM.

Registrujte se i SRECNO !!!
Post Reply