Antene mobilnih telefona

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Groinx
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 21-04-2009, 17:59

Antene mobilnih telefona

Post by Groinx »

Pozz, zanima me da li se mikrotrakaste antene i prorez(slot) antene koriste samo za mobitele ili imaju još negdje svoju primjenu, nisam baš po internetu našao tema o ovome pa ako netko zna da mi odgovori?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Antene mobilnih telefona

Post by LAF »

Mnogo prije pojave mobitela, prorez-slot antene su u upotrebi u vazduhoplovstvu, kako na
letjelicama (sacuvana aerodinamika) tako i u navigaciji. Postoje i takve koje imaju rasporedjenih
360 slotova u krug, svaki stepen. Koriste se za odredjivanje pozicije letjelice u odnosu na
tacku na zemlji (radio farovi) gdje i posada-pilot imaju uvid u poziciju (prilaz slijetnoj stazi).-

pOz
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Antene mobilnih telefona

Post by dodo sb »

Također i takve antene su korištene i za satelitske upotrebe kao TV i GPS , to ti je isto bilo prije mobitela.
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: Antene mobilnih telefona

Post by satsat »

dodo sb wrote:Također i takve antene su korištene i za satelitske upotrebe kao TV i GPS , to ti je isto bilo prije mobitela.
nikad čuo. a i koliko je meni poznato gps koristi kružno polarizirane antene ?!
Groinx
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 21-04-2009, 17:59

Re: Antene mobilnih telefona

Post by Groinx »

Zanima me jesu li monopol i unipol antena jedno te isto jer sam negdje čitao da je monopol antena unipol.

Da li itko zna koja je veličina U_m u ovoj formuli?

Image

Edit: Evo direktni link sad vidim da se ne vidi pola slike: http://oi42.tinypic.com/2e1x35z.jpg
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Antene mobilnih telefona

Post by dodo sb »

@ satsat , ma zeznio sam se dok sam pisao , mislio sam na frekvencije a antene su mi pobjegle
Post Reply