Radio prijemnik

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Radio prijemnik

Post by bubu »

Pozdrav ljudi!

Kako je završio faks, a počelo ljeto, odlučio sam se početi raditi na fm prijemniku kojeg već imam u glavi koja 2 mjeseca a sad će biti i vremena to realizirati. Da puno ne pričam, imam ideju već što bi korisito itd.
Kučište sam smislio, nacrtao i meni se sviđa. Nadam se da će i svirati na kraju ljeta :D

Image

Elektronika - planirao sam to ovako nekako izvest. TDA7000 kao fm receiver, pojačalo 10w TDA2003, zvučnik 10W, 8ohma NF i VF kojem ne znam podatke točno. Napajanje bi pokušao sam napraviti (ako mi je glupa ideja recite). Pošto pojacalo i receiver rade na razlictim naponima, stavio bih prije FM-a LM317. Isto bih spojio još mogućnost AUX ulaza. Par prekidača da sve to funkcionira kako želim itd. Pločice bih sam radio, naučili su nas teoriju na faksu pa da probam to i napraviti.

Pitanje je da li bi to tako funkcioniralo, na šta trebam paziti kada spajam sklopove međusobno (otpori..??), i da li mi možda preporučujete nešto drugo. Po mogućnosti nešto za početnika, i da nešto i naučim malo pošto je ovo samo slaganje gotovih sklopova, a opet da ne moram baciti tisuću kuna za prvi projekt. Zato molim neki pametan savjet :). Volje imam, vremena isto. Dosadašnja iskustva: zalemio sam si sitnice i napravio svjetlece srce curi i tu je kraj :D

Eto hvala svima koji su barem pročitali post, pa ako imate kakvu pametno samo dajte :)
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Radio prijemnik

Post by niho »

Pa to je to otprilike. Napajanje dobro filtrirati i neka bude 12-15V, njime direktno pogoniti izlaz (TDA 2003) a za fm dio smanji napon sa 78L05 ili 78L09, msm da je to najednostavnije. Između ova dva sklopa dodaj dio za regulaciju jačine i eventualno boje signala, (pogledaj na netu ima jako puno jednostavnih rješenja) i naravno , sretno :).
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Radio prijemnik

Post by morski_pas »

preporučam već gotovi modul sa daljinskim uz male prepravke možeš sve staviti u kutiju koju si zamislio :)
link:http://dx.com/p/1-0-led-car-mp3-player- ... 12v-126115
Image
cijena je 7 dolara oko 42 kune
bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Re: Radio prijemnik

Post by bubu »

Hvala niho :) da mislio sam još ubaciti i neki regulator boje. Sutra u kupovinu pa ćemo vidjeti.
A ti ne zezaj morski pasulj
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Radio prijemnik

Post by morski_pas »

neznam zašto misliš da se zezam :roll: ,pa sklop ti sadrži potrebne sklopove koje ti nude FM prijemnik ,mp3 plajer razne ulaze i boja tona i dalje trebaš napraviti ispravljač i pojačalo ,više će te koštat samo čip TDA7000 od ovog sklopa, no na tebi je da odlučiš i sretno u radu
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Radio prijemnik

Post by Feko »

Sviđa mi se ovaj retro nacrt kutije, baš me zanima izgled gotove :)
@Morski, pa valjda je poanta da sam sve napravi tj. da uz teoriju odradi malo i praksu...odavno hoby elektronika nema isplativu računicu :wink:
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: Radio prijemnik

Post by damir1 »

Osobno kad bi ja radio takav prijemnik i u takvoj kutiji to bi bila replika nekog starog ukv prijemnika i sve sa elektronskim cijevima sve drugo nema žara.
bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Re: Radio prijemnik

Post by bubu »

Da poanta je da se zabavim, popunim vrijeme, i sve sam napravim. Nemoguće je napraviti jeftinije od kineza, stime sam računao od početka :D

Cijevi jednog lijepog dana kada budem više znao o takvim stvarima (a i budem imao više para za to) jer ne želim da me vozaju na hitnu :D Al da to bi bilo puno bolje, al što se tiće replike, meni je ovako draže da bar dizajn bude moj. Možda još nešto promijenim, htio bih nekako napraviti skalu i pozadinsko osvijetljenje al ne znam kako bih to izveo. Treba još malo mućkat glavom :)
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Radio prijemnik

Post by morski_pas »

@feko :) ,ma upotpunosti se slažem da je najbolje kad nešto sam složiš imam ja takvih stvari punu ladicu čak i taj FM prijemnik sa TDA7000 rađen prije 20 godina po ovoj šemi:
Image
i hrpu pojačala od prvih sa TBA820 pa nadalje, kontrole tona raznih šema itd.
no da ne dužim samo sam htio predložit jer sam i ja koristio taj modul u više projekata
@bubu kakvu skalu želiš napravit kružnu ili linearnu za kružnu nije problem na potenciometar staviš od tankog pleksija krug na kojeg isprintaš skalu na paus papir otraga stavi bijelu ledicu ili plavu koju hoćeš
nešto slično ovom
Image
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Radio prijemnik

Post by morski_pas »

ili ovako ali sa manjim kružnim otvorom iznad potenciometra
Image
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Radio prijemnik

Post by morski_pas »

otprilike ovako:
Attachments
skala FM.jpg
skala FM.jpg (52.57 KiB) Viewed 9838 times
bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Re: Radio prijemnik

Post by bubu »

E hvala ti Morski pas za ovaj paus papir. Samo da mi je još saznat kako ga zalijepiti da bude ravnomjerno. Uglavnom ja sam planirao uzeti pleksiglas, zalijepiti skalu na prozirnoj folijii i iza toga svega bijelu foliju. Al onda sma naišo na problem osvjetljenja koje ne bi išlo kroz običan papir/foliju. Al taj paus bi bio dobar ako ga nađem samoljepljivog, ili neki način da ga lijepo zalijepim da se ne vidi da je papir i da lamata okolo. S prednje strane bih onda postavio potenciometar, malo ljepši sa strijelicom.

Mislio sam kompletnu ovu upravljacku plocu napraviti od pleksija, i iza neka bijelo/zuckasta folija (al sad mi je tek palo na pamet da bi mi moglo biti teze mal rezati i busiti taj pleksi. Ovaj desni dio gdje je zvucnik ce biti naravno presvucen nekom tkaninom
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: Radio prijemnik

Post by yt1nvs »

@bubu koji je ono program za crtanje (slika sa pocetka teme).
bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Re: Radio prijemnik

Post by bubu »

yt1nvs wrote:@bubu koji je ono program za crtanje (slika sa pocetka teme).
Google sketchup. Dobar program i brzo se skuži, pogotovo ako si već radio u necem slicnome.

Imam još pitanja, htio sam danas otić pokupovat komponente, i skužim da ne znam što mi sve treba.

Prijemnik bih radio po ovoj shemi http://electronics-diy.com/TDA7000_FM_Receiver.php
Pitanja: ova varicap dioda, jel mora bit baš ta ili mogu i neke druge, i na šta moram gledati? Ova zavojnica, kakvu žicu da koristim za to: obična bakrena lakirana(izolirana)? Koliko sam skužio iz teksta, zavojnica je za tunning kompletnog područja (npr 80-120mhz) a s ovim 100k potenciometrom tražim stanice? I konačno pitanje: hoće ovo raditi ovako?

Pojačalo bih radio prema ovome: http://www.instructables.com/files/orig ... YOHSLJ.pdf
Samo da mi potvrdite: Koliko sam skužio Cx i Rx mi određuju širinu frekv. pojasa? Potenciometar 10k postavim samo na ulaz i to je to?
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: Radio prijemnik

Post by satsat »

Cx I Rx su ti povratna veza
bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Re: Radio prijemnik

Post by bubu »

Možda je ovo sljedeće pitanje najgluplje koje je postavljeno na ovome forumu, ali da li ja mogu spojiti ovo pojačalo s TDA2003 na adapter od klavijatura koje daju 12V DC, 2A? Jel ovih 2A max struja koju može dati ili će to davati bez obzira na opterećenje (nekako mi logično ovo prvo)?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Radio prijemnik

Post by Feko »

Ajde ti odgovori na ovo pitanje?
Ako recimo imaš neku signalnu žarulju od auta...12V/0.5A i spojiš ju na taj adapter od 12V.
Može li ona ikako povući više od 0.5A struje ako je priključena na napon 12V ?
bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Re: Radio prijemnik

Post by bubu »

Ne može :)
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Radio prijemnik

Post by Feko »

Tako je!...i zaključak je da potrošač određuje koju struju vuče a za ispravljač je bitno da toliku (ili veću) može isporučiti.
bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Re: Radio prijemnik

Post by bubu »

Ovako, ja sam sad na protobordu slozio sve. Spojio na taj adapter sto imam. I dobio sam ukratko, ništa. Čak ni šum.

Evo sheme po kojoj radim
http://www.instructables.com/files/deri ... .LARGE.jpg

Pošto u trgovini nisu imali ovaj kondenzator od 39nF, uzeo sam 33 nF. (ovdje je popis komponenti http://www.instructables.com/id/10W-RMS ... fier/step1 )

Možda je problem u tom adapteru? Piše za output: 12V⎓2A.

Ovo je što sam složio
[img][img]http://s22.postimg.cc/540i9n4fx/IMG_0020.jpg[/img][/img]
[img][img]http://s22.postimg.cc/s475lz29p/IMG_0021.jpg[/img][/img]

Dole na minus liniju sam spojio masu, a na plus plus napajanja.
Post Reply