Povecanje dometa na 430Mhz i jos neke stvari...

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Didy
Posts: 2
Joined: 14-10-2006, 16:09

Povecanje dometa na 430Mhz i jos neke stvari...

Post by Didy »

Pozdrav,

Trebao bi poslati jedan signal koji bi bio rezultat pritisnutog dugmeta preko nekog modula na 430Mhz ali je problem sto bi trebao prenjeti taj signal na razdaljinu vecu i od 500m pa cak i do 1-2km. E sad znam da za tu razdaljinu treba pojacati emitovani signal , ali posto sam ja pocetnik neznam tacno sta tacno da pojacam? Tj. jeli domet zavisi od ulaznog napona pa recimo 5V i 12V ce imati razlicit domet? ili je nesto drugo u pitanju.

Pa eto molim malo pomoci i objasnjenja u vezi ove teme. Znaci kako , zasto i slicno :lol:

Takodje dali je moguce u koliko bude potrebe da se prevale vece udaljenosti uraditi nesto kao ovo:

Imati jedan modul koji emituje signal zatim na pola puta postaviti jedan transiver koji bi primljeni signal opet emitovao ka sljedecem i tako "umrezeni" da prevale 5-6km?


I jos najvaznije dali je potrebna OPTICKA VIDLJIVOST ili nije? Jer ocigledno vec i na 500m je tesko da imas cist prostor a kamoli na jos vecim udaljenostima.

Hvala unaprijed i izvinjavam se na mom "povrsnom" poznavanju tematike pa su mozda neka pitanja i smjesna ali stvarno bi mi trebali odgovori.
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

pozdrav

nisi rekao koje je snage taj predajnik koji mislis da koristis...
domet ce ti zavisiti iskljucivo od snage i opticke vidljivosti (ne bukvalno ali svaka prepreka slabi signal).
sa optickom vidljivoscu mozes da dobijes prilicno veliki domet sa vrlo malom snagom.
sto su frekvencije talasa vece to je moguc veci domet sa manjom snagom ali isto tako vise frekvencije su vise podlozne slabljenju kada nailaze na prepreke.
evo primjer...imao sam male tokce koji rade na 432mhz i doet u gradu im je bio od 150-400m max (zgrade,kuce...) a kada sam ih probao na selu gde nema kuca domet je isao oko 2-3 km bez problema i sve to sa snagom od 0.5w i onim malim pendrek antenama.

a moguce je prenijeti signal sa nekoliko "repetitora" kako si ti zamislio samo neznam koliko ti se to isplati i da li je vrijedno truda.
ipak tu ima posla poprilicno da se to odradi.

malo offtopic...zar ti nije bolje za to uzeti onaj gsm kontroler koji ima na sajtu ako vec hoces to da koristis za neke komande a ne za razgovor?!
prvo sto bi ti doslo mnogo jeftinije za izradu a o upotrebi da i ne govorimo...imas prakticno neogranicen domet i nemas sta da razmisljas da li je signal prosao kroz sve te predajnike i prijemnike do cilja...

e sad druga je stvar ako ti to hoces da pravis radi licnog zadovoljstva...
samo naprijed onda!

pozdrav i cujemo se
Post Reply