Tema za kratka pitanja i odgovore

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

Ja sam razmišljao o toj ideji, ali bi me preskupo izašlo, oko 2,8€ bi me izašla 1 LED, a trebalo bi mi ih puno puno PUNO više od jedne, a za jednu živinu žarulju od 125W koja je dovoljna za čitav proces osvjetljavanja izdvojio sam 2,4€, kupio dvije takve i za 3 minute sa 25cm udaljenosti pločica ispadne samo tako dobro osvijetljena. Večeras ću sve slikati i postaviti slike na forum da bi novi mladi članovi koji bi se mučili, i slikovno vidjeli kako je najlakše utvrditi koje je idealno vrijeme osvjetljavanja.
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Da, istina. Pogledao sam cijene na ebayu za takve ledice i podosta novaca bi trebalo izdvojit za njih da bi mogo prekrit recimo plocicu dimenzija 100*160 . Ma pitam ovak cisto radi znatizelje i kvalitete plocice da se lijepo ravnomjerno raspodijeli svijetlost. Zato lijepo 4 UV cijevi i mogo bi se lijep posao obavit :wink:
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Dobro pitanje . Jedino sto me buni je "Emitted Colour : UV" . Oponasa UV , sad je pitanje bi li to onda moglo proc.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

zato ja i pitam jer nije jasno
one su prozirne a fluo cijev je tamna
dal je to samo takva boja ili bas daje UV svetlo
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Pa zar nisu UV cijevi , a ne fluo cijevi . Te su UV cijevi bijele (mat) ?
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

Ma previše je to zajebancije. Dvije živine žarulje emituju toliko UV-a da su meni za 5 minuta doslovno opržile ruke a oči me peku užas, a nisam direltno gledao u njih. Ruke su mi crvene kao paprike, doslovno. i radio sam test. 5 pločica stavio u 4 kuta mog osvjetljivača i 5. u sredinu. Svih 5 je također ispalo odlično za nekih 150-160 sekundi. Bez greške. što znači da mpgu izraditi pločicu dimenzija 35cmx30cm a sve to za nekih 5€ i 30 minuta posla. Lako dostupno i lako nabavljivo, jednostavno, sigurno i pouzdano. Visina je nekih 20-25 cm od pločice.
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

jel ima neko tablicu ili link za smd zener diode colour code
pretrazio sam net al sam samo ovo naso
http://217.26.67.168/uploads/1/7/179111 ... riband.jpg
muce ove dve diode
http://imageshack.us/a/img547/5672/spa57572.jpg
http://imageshack.us/a/img41/4065/spa57568.jpg
mislim da je prva 5,1V i da je katoda desna strana gdje je smedja zadebljana
za ovu drugu nemogu nista naci
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by pedja089 »

Skini ih, pa izmeri...
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

izgleda da cu morat al moram prvo osposobit onaj atx 0-80V
iz ovog bas i nema neke pomoci za onu crvenu
http://www.marsport.org.uk/smd/sod80.htm
bar ja ne kuzim
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Endeo »

Pozdrav (valjda nisam stavio u krivu temu :D ) zanima me da li netko možda zna gdje u Splitu nabaviti EI limove (ili nove ili sa nekih starih transformatora) osim na pazaru auta(ljudi iz Splita ce znati na sta mislim)
te tijela za namotaje?A bakrenu žicu u malim pakiranjima sam našao u elmatisa da li mi ona vrijedi?Evo link http://www.elmatis.hr/Products.aspx?categoryId=297
Hvala
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

imam molbu
ako je neko aktivni clan na elektronik.si da skine ove fajlove pa mi posalje na PM ili ovdje, svejedno
ja sam registriran ali nisam aktivan
hvala
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Srecko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 57
Joined: 08-05-2011, 16:38
Location: Slovenija

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Srecko »

Izvoli. :D :D

LP Srečko
Attachments
pastir_tiv_razpored.zip
(16.9 KiB) Downloaded 158 times
pastir-1.zip
(19.77 KiB) Downloaded 156 times
Samouk
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

puno hvala :D
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Black »

Koliko su brze obične diode? Želio sam napraviti da prilikom startanja automobila radio dobiva konstatan napon. Jer prilikom startanja on izgubi napon pa se upali i ugasi,to vrlo kratko traje jer je akumlator jako dobar ali opet pri prvom okretaju alanser povuče previše struje. Ja sam prema radiu stavio diodu i posle nje 10 000 nF kondezator. Kada izgasim kontakt(prekinem napon do radia) on radi još 1 sek, dok se kondezator ne istroši.A sve ukupno startanje automobila ne traje ni pola sekunde. Dakle da je kondezator i više nego dovoljnog kapaciteta. Sad jedino može biti da je dioda prespora, pa se kondezator isprazni u alanser prije nego li dioda "zatvori"
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

Ne postoje "obične" diode. Svaka dioda je različita. Upiši "ime" diode u google, i frekvenciju isčitaj u datasheetu. A ta teorija da anlaser povuče previše struje mislim da nije točna. Nisam siguran, ali mislim da postoji način na koji se radio spaja a da prilikom startanja motora ostane upaljen. A u biti šta ti smeta to što se ugasi pa upali? To traje par sekundi, a on nastavlja sa reprodukcijom muzike gdje je i stao.
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

sve si ubrljo.
prvo kazes da ti to sa kondom valja pa na kraju teksta ne valja.
jasnije se izjasni!!!?

po mom misljenju i znanju tebe muci spoj mase ili aku koji je vec prdno tj, nema vise kapacitet ko nov.

ako ti radio radi 1 sek na onom kondu onda je kond dovoljnog kapaciteta da ubije taj cudni efekt gasenja

promjeni akumulator ili provjeri stanje instalacije
jer ako ti se radio gasi ili ti se svjetla priguse prilikom paljenja auta, to onda nije do radia nego 99% do akumulatora i slabih spojeva instalacije auta
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

Ne mora značiti, recimo ja na stricovom autu kada ga palim, sa aku od 100 i malo više Ah baš radi testiranja ove zime sam probavao upaliti sa klimom i svjetlima, svjetla duga rade i uopšte se ne priguše nego rade punom snagom, auto starta normalno ali se klima i cd-player ugase pa upale. A nije niti pojačan da bi vukao neku struju. I dok je stby modu isto se dešava. Ali prije 6-7 godina (bilo je davno pa se ne sjećam) jedan susjed je spajao cd u auto, i drugi mu je rekao da će mu on pokazati kako se spaja a da se ne gasi. Nemojte me držati za riječ. Samo kažem šta sam čuo. O instalacijama u autu znam ono naaaaaaaaaaaaaajosnovnije tako daaa...
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Black »

Akumlator je nov,kvalitetan i više nego dovoljan za startanje mog automobila. Kada se radio upali pa ugasi onda očitava usb par sekundi. (veoma me iritira)
Evo video, dakle nekad uspije upaliti bez prekidanja nekad ne(ovisno koliko je auto toplo,akumlator napunjen itd.)
kada prekine to traje samo nekoliko milisekundi, niti radio zablica niti išta ali napon padne ispod 12V što je dovoljno da ga resetira ma koliko to kratko trajalo. Na žaruljama je nemoguće vidjeti pad napona jer on padne na nekih 11 V i samo jako,jako kratko, čim alanser okrene 1/4 kruga napon se diže iznad 12V.

Imam ovakve diode http://www.diodes.com/datasheets/ds28009.pdf
Čak na radio nisu ni spojeni zvučnici, vuče jako malu struju,kondezator je više nego dovoljan,instalacija odlična,akumlator također. Stvarno nisam pametan, jedino dioda može biti uzrok.

U to spajanje radia da se ne gasi kada se auto pali ne vjerujem, jer na kompletnoj instalaciju u autu padne napon prilikom startanja. Sad će video samo da se učita :wink:
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Black »

Post Reply