PIC 12f629 problem ubacivanja HEX-a za DIMER trax

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

PIC 12f629 problem ubacivanja HEX-a za DIMER trax

Post by PJERO »

Pozdrav svima!
Imam problem koji prije nisam imao. Prije godinu i pol dana napravio sam IR dimer(trax) i ubacio Hex (12f629 50Hz traxov) bez problema sa malim programatorom(RCD) i ICProg 105A programom. Tada sam isprogramirao dva pica. Sve radi ok. Sada sam napravio još jedan dimer i isprogramiram PIC na isti način sa istim programatorom, programom i isti HEX, sve prođe i verificira OK, ali samo mogu upliti svjetlo i ništa drugo. Ugasiti i upaliti na tipku mogu. Provao sam i sa allpicom i sa ICProg. i sa Winpic 800 i stvar ista. Mislio sam da je do uređaja, ali kada ubacim onaj PIC od prije 1,5 god sve radi ok, a ovi sada picevi se isto ponašaju i u ovom uređaju i u onom od prije godinu i pol. Piceve programiram za ON-OFF kifo, rade ok, ponovo za dimer trax i opet isto.Samo gašenje. Provavao sve jedno 20-30 puta.
Što se dešava. Koji je razlog. Picevi su novi. Provao sam na tri komada i isto. Kao da je do Hex-a, ali Hex je isti jer mi je na kompu. Čak sam ponovo skinuo Hex. Isto. Ukratko, dođe mi za poludit. Što uraditi.
Pozdrav, Pjero
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: PIC 12f629 problem ubacivanja HEX-a za DIMER trax

Post by Maki »

Bok !
Nekak mi se cini da je do programatora. Jer kako sam citao topic o pk2 klonu vidio sam kako je jedan clan imao slican problem. Ustanovio je da mu programator nije isprogramirao pic kako spada. Provjeri kolki su naponi , mozda nesto ne stima s podesavanjem oscilatora .
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: PIC 12f629 problem ubacivanja HEX-a za DIMER trax

Post by yt1nvs »

Ja se sad ne mogu setiti da li su u samom hex-u podeseni konfiguracioni bitovi ili to mora rucno.

Ako su konfig bitovi podeseni u samom hex-u onda si mozda promenio vrednost internog oscilatora u pic12F629 to je ono cuveno pitanje u ic prg. koje se javlja pre samog programiranja.
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: PIC 12f629 problem ubacivanja HEX-a za DIMER trax

Post by PJERO »

Poz.
Radi se o tome da je to isti programator s kojim sam već programirao. Sve je urađeno OK. Najprije read pa prepisan broj oscilatora pa load HEX, pa upisan natrag broj oscilatora,( u zadnjem polju), pa program all, pa NO, i na kraju mi pokazuje da je program uspio. Tada read all i vidim da je sve prihvačeno sa zadnjim brojem oscil. Isto tako sam prije radio ( lanjsku godinu) i bilo je ok, ali ovaj put nije.
Što se tiće Allpic-a napon mi je VDD=5,2V a kada programita onaj drugi bude MCLR=12,97v. (mjereno prema GND). E sada, jeli to dovoljno visok napon, jer sa ispravljačem od 13v i od 15v, ti su mi naponi isti( 5,2 i 12,97). Mogu ispravljačem dizati napon do 30v( stabiliz. napon), ali mi se čini da se ništa na VDD i MCLR neće povečat (osim da što zadimi).
Ako treba još koji podatak, recite.
Napominjem da sa istim postupkom kada ubacujem HEX za ir ON-OFF prekidać (kifo el.) u iste PIC-eve, sve radi u redu. Kada ponovno u isti pic ubacim za dimmer opet samo paljenje dimera.Int osc mi je 341C 1.pic i 345C za 2. pic. Na njima sam napisao brojeve da ne pomješam.Nema greške po tom pitanju.
Pjer
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: PIC 12f629 problem ubacivanja HEX-a za DIMER trax

Post by Maki »

Da, naponi su ok . Ne znam ... Ovaj kifo.el on vjerovatno ima svoj hex , jel da ? Ako je tako mozda on programski iskljuci MCLR pa je drugaciji postupak za ulazak u programiranje ?
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: PIC 12f629 problem ubacivanja HEX-a za DIMER trax

Post by PJERO »

Nešto stalno ponavljam.
"Prije godinu i pol dana napravio sam IR dimer(trax) i ubacio Hex (12f629 50Hz traxov) bez problema sa malim programatorom(RCD) i ICProg 105A programom. Tada sam isprogramirao dva pica. Sve radi ok. Ti picevi i sada rade OK." Provao sam i sa allpicom i sa ICProg. i sa Winpic 800 i stvar ista. .
Neznam razlog da sada bude nešto do programatora.
Čudno bi mi bilo da sa 2 programatora (RCD i Allpic), i 4 programa ( ICprog 105A, 105D, 106B, Winpic, Winpic800) i uvijek dobivam isto.
Može li biti do mog kompa koji je sada relativno spor i pun koječega. Pretpostavljam da ne, ali možda imate više iskustva i sa tim.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: PIC 12f629 problem ubacivanja HEX-a za DIMER trax

Post by Kukinjos »

Evo nakon malo testiranja, Pjero i moja malenkost smo ustanovili kako napajanje kontrolera varira od 4,65V do 4,9V, te u radu dolazi do njegovog resetiranja, pa se pojavljuju problemi prilikom programiranja daljinskog upravljača i samog rada sklopa, koji je bio dosta osjetljiv na smetnje. Osim toga, neki od kontrolera bi uspio "pregrmit" te smetnje, a neki ne. Shodno tome, napravili smo malu preinaku u nacrtu i nadam se da to TRAX neće uzet za zlodjelo :) :ohno: pa ga molim za odobrenje.

Image

Očekujem da će Pjero kroz neko vrijeme postaviti i nacrt tiskane pločice.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: PIC 12f629 problem ubacivanja HEX-a za DIMER trax

Post by PJERO »

Pločica je gotova, uređaj isprovan i radi bez problema, ali kako staviti slike i PCB ako se Trex ne javlja. Smatram da bi bilo nepristojno izvjesiti išta bez njegovog odobrenja.
To je ipak njegov "projekt", a izmjene su minimalne.
Ako se javi i odobri, (ako nema ništa protiv), postaviti ću ih isti dan.
Pozdrav svima
Pjero
Post Reply