![Wink :wink:](./images/smilies/icon_wink.gif)
Vjerujem da većina zna što je to Lot stop lak, ali ipak ću navesti za nove članove.
Najjednostavnije rečeno Lot stop je "ono" zeleno/ plavo/ crveno što ima gotovo svaka tvornička pločica. Osnovna svrha mu je zaštita bakra od oksidacije, međutim pomaže u mehaničkoj zaštiti te izolaciji. Kod rada sa SMD IC-ima (pogotovo onima kojima je razmak između nožica 0,5mm) pomaže u sprječavanju nastajanja "mostova" između nožica. Kod lemnih mjesta koja se nalaze na velikim bakrenim površinama (kao što je masa) pomaže u estetici lemnog mjesta, jer čini točan oblik "pada", pa ne dozvoljava tinolu da se razlije u bilo kojem obliku. Slično pomaže i kada su 2 lemna mjesta jako blizu jedno drugome, tako da tinol ostane samo tamo gdje treba.
Mislim da je vrijeme da završim sa uvodom i krenem sa pravim razlogom pisanja ove teme
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
Te proizvode je najjednostavnije izdvojiti u dvije osnovne skupine: posebnu UV boju i foliju.
http://www.ebay.com/itm/PCB-UV-Curable- ... 56459d4a9b
http://www.ebay.com/itm/Dry-Film-Solder ... 256eeec3fe
Princip izrade zaštitnog sloja sa folijom je sljedeći. Prvo se izreže komad folije malo veći od pločice, onda se odvoji zaštitni celofan sa jedne strane folije i ta strana se stavlja na pločicu. Nakon toga se pločica provlači kroz laminator pazeći da ne ostane zarobljenog zraka ispod folije ili da se ne zgužva. Kada je folija čvrsto zaljepljena na pločicu na nju se stavlja na foliju isprintan raspored lemnih mjesta tj. padova. I to se sve skupa stavi osvjetljavati kao da se radi pločica foto postupkom. Zatim se pločica stavi razvijati u posebnu otopinu (zaboravio sam koja je, al znam da nije ista kao i za foto lak). Prilikom razvijanja ne osvjetljeni lak će se skinuti sa pločice. Kada je razvijanje gotovo pločicu je potrebno isprati s vodom, osušiti i opet staviti pod UV lampu na dulje vrijeme kako bi se folija potpuno zalijepila i stvrdnula na pločici.
Nisam probao napraviti zaštitini sloj ovom metodom već vam samo prepričavam upute sa neta.
Izradu zaštitnog sloja uz pomoć posebne UV boje sam isprobao. Osnovni razlog što sam se uopće odlučio u izradu tako nečega je upravo onaj o izgledu lemnih mjesta kada su 2 lemna mjesta jako blizu.
Osnovni princip je da se na gotovu i čistu tiskanu pločicu nanese mala količina boje. Na pločicu i boju se tada stavlja folija na koji je isprintan raspored lemnih mjesta. Uz pomoć nekakve plastične kartice, kartona ili sličnog se tada boja rasporedi jednoliko cijelom pločicom i raspored padova se poklopi sa padovima na pločiti. Zatim se pločica stavi na osvjetljavanje pri kojem se osvjetljena boja suši. Nakon osvjetljavanja je potrebno još samo acetonom ili nečim sličnim skinuti ne osušenu boju sa padova.
Nakon ovako jednostavnog uputstva sam se ohrabrio i naručio jednu od jeftinijih UV boja.
http://www.ebay.com/itm/1x-New-10ml-Sol ... 35b7ccdec5
Moj prvi pokušaj izrade zaštitnog sloja je neslavno propao i ispostavilo se da sam postupak i nije tako jednostavan.
Prvi problem koji sam imao je odrediti koliko je debeli sloj zapravo potreban. Ako je sloj pretanak zaštita će biti slaba, a ako je predebel boja se neće moći u potpunosti osušiti jer UV zrake neće moći doprjeti do same pločice, stvrdnuta boja tada zapravo pliva na onoj ne osušenoj.
Drugi problem je bio kako jednoliko rasporediti boju, dok je 3 problem bio da se boja zna zalijepiti za foliju. Pri eksperimentiranju sam potrošio cijelu boju, a da nisam postigao cjeloviti rezultat.
Na pločici koja je bila djelomično napravljena sam ispitao neka svojstva zaštite. Ono što me najviše bacilo u očaj je nestabilnost boje pri radu sa vrućim zrakom. Boja bi se počela "dizati".
Iako me prvi neuspješni pokušaj pomalo obeshrabrio nisam odustao te sam naručio veću količinu, ovoga puta skuplje boje. http://www.ebay.com/itm/PCB-UV-Curable- ... 56459d4a9b
Dok sam čekao da pošiljka stigne malo sam tražio po netu i našao sam temu na forumu koja je gotovo u potpunosti rješila moje probleme. http://dangerousprototypes.com/forum/vi ... php?t=2383
U svakom slučaju savjetujem pročitati temu ako se misli probati izraditi zaštitini sloj ovom metodom.
Za drugi pokušaj sam nabavio i komad celofana u nadi da se boja za njega neće lijepiti kao što se znala zalijepiti na foliju. Nanio sam boju na sredinu pločice, stavio celofan i probao što ravnomjernije rasporediti sloj bolje debljine papira. Raspoređivanje boje je najteži dio cijeloga postupka. Nakon toga sam stavio foliju, na foliju staklo i sve to pod lampu. O vremenu osvjetljavanja nisam vodio računa već sam pustio gotovo cijeli dan. Međutim ako nekoga zanima vrijeme osvjetljavanja čovjek je u onoj temi na forumu naveo koliko dugo on osvjetljava. Nakon što sam pločicu očistio acetonom, oribao sam je i sa "arfom", zbog toga zaštita ima mat izgled. I kod ove sam boje ispitao svojstva i za razliku od prošle nije bilo problema sa vrućim zrakom.
Eto kako je to ispalo, bile su 2 pločice, ova je bolje ispala:
http://img827.imageshack.us/img827/4293/dsc02931d.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/6935/dsc02929ac.jpg
http://img703.imageshack.us/img703/5154/dsc02928z.jpg
Drugi uspješni pokušaj je bio na puno većoj pločici (cijela pločica euro formata 160X100). Ovaj put sam se pokušao poslužiti i trikovima kako bi boju što ravnomjernije rasporedio, pa sam sa obe strane pločice stavio trakasto izrezan vitroplast na kojem su bila naljepljena 2 sloja folije. Ti komadi pločice su mi poslužili kao vodilice po kojima sam vodio ravnalo koje je raspoređivalo boju. Nakraju je sve to moglo ispasti i bolje (tanji sloj boje i bolje raspoređena), ali što je tu je. Evo i slikica i te pločice:
http://img594.imageshack.us/img594/9553/dsc02935o.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/710/dsc02936u.jpg/
http://img717.imageshack.us/img717/4951/dsc02975s.jpg
http://img33.imageshack.us/img33/7707/dsc02976gn.jpg
Na kraju zaključak. Mislim da se za više komada istih pločica ova metoda nikako ne isplati, te je bolje, brže, a možda čak i jeftinije naručiti izradu pločica. Ovu metodu valja koristiti jedino kada nam je potrebna jedna pločica, i kada se zaštitni sloj ne stavlja samo zbog estetskog nego i funkcionalnog razloga.
Bilo bi dobro ako netko ima volje pa da isproba i zaštitu sa folijom, pa da se vidi koja je bolja.
Također ukoliko je netko zainteresiran (Feko
![Question :?:](./images/smilies/icon_question.gif)
Što se tiče pločica i projekata prikazanih u temi bit će i o njima uskoro nešto napisano.
Eto post se malo odužio, ali se ipak nadam da će ga netko u cijelosti pročitati i da će mu biti od koristi. Također isprika onima sa sporijim internetom na veličinu slika, ali htio sam da se vide detalji.