RF prijemnik/predajnik 433Mhz

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Nikola010
Posts: 17
Joined: 14-05-2010, 13:03

RF prijemnik/predajnik 433Mhz

Post by Nikola010 »

Hocu da pravim prijemnik predajnik sa ovog sajta
http://www.elektronika.ba/269/prijemnik ... a-433-mhz/

E sad interesuje me, da li je ovaj par prijemnika i predajnika stabilan i koliko? Molim prvenstveno one koji su ga pravili da se jave. I interesuje me ako neko ima neku semu za predajnik i prijemnik sa kristalom kvarca jer sam cuo da su te seme najstabilnije. Ukoliko negde gresim u mojim pretpostavkama ispravite i komentarisite ovaj predajnik/prijemnik njegove mane/dobre strane. I video sam neki pojavivac na 433mhz. Interesuje me kako se on povezuje i sobzirom da je ovde antena na ploci interesuje me u koliko hocu da izvedem antenu odakle da je izvedem sa leve ili desne strane trimer potenciometra? Da li tu gde bi izveo antenu treba da stavim taj pojacivac ? Hvala unapred
User avatar
alpino005
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 74
Joined: 27-10-2010, 18:29
Location: Sarajevo , BiH

Re: RF prijemnik/predajnik 433Mhz

Post by alpino005 »

Pravio sam nesto slično , radi i bez kristala je stabilan.Domet bez antene 10-15 metara sa antenom na prijemniku do 50 metara zavisno od podešavanja.Većinom treba napraviti vf sondu da možeš znati radi li predajnik ili ne.Većina daljinskih za centralnu bravu automobila radi na 433 Mhz pa se prijemnik može podesiti sa istim.
Nikola010
Posts: 17
Joined: 14-05-2010, 13:03

Re: RF prijemnik/predajnik 433Mhz

Post by Nikola010 »

Ok, a antenu odakle da izvedem? Kako se postavljaju pojacavaci? Tu gde treba da stavim antenu nastavim pojacavac ili kako?
Nikola22
Posts: 1
Joined: 04-11-2012, 23:53

Re: RF prijemnik/predajnik 433Mhz

Post by Nikola22 »

Mene zanima ako znate na kojim signalima uopste radi mobilni telefon,i da li ima sema predajnika za njih?Hvala unapred
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: RF prijemnik/predajnik 433Mhz

Post by nano »

http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_frequency_bands
tesko ces za to praviti predajnik,sve se prenosi digitalno
preporucujim ti da skines knjigu od dr.Boze Metzger
Radio prirucnik za amatere i tehnicare,ovdje u rubrici e- knjge
i da malo proucis sve sto te zanima....tema je opsirna
i izrada predajnika i prijemnika na visokim frekvencijam zahtjeva dosta znanja
a iz tvog pitanja "na kojim signalima....."zakljucujem da nemas bas nekog iskustva,bez uvrede :D
razmisli i o uclanjenju u neki radio klub....dosta ces nauciti o radio tehnici
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply