KUPUJEM PERTINAX!!

Ako želite razmijeniti neke dijelove sa kolegom ili tražite neki dio, ovo je forum za vas.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Feko »

Elektronik centar je toliko skup da se bojim i pomisliti koliko košta taj pertinaks kojeg oni imaju?
Garant je skuplji nego negdje drugdje vitroplast! :azdaja:

edit:
na njihovoj web stranici ga nisam našao?
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Klokan »

http://www.electronic-center.hr/advance ... e4&x=0&y=0


Mene zanima gdje se u hrvatskoj moze nabaviti rimfuza oslojenog Vitroplasta? Mislim na ploce vece od 200x300. To me zanima jer je tako vjerovatno jeftinije, dok na ebay niti bilo gdje vani nisam naisao na oslojene plocice uopce a kod nas su relativno skupe, recimo 200x300 vitroplasta je 89kn u chipoteci.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Feko »

Kao što rekoh, cijena-boli glava :ohno:
Za jeftinije kupim vitroplast!
Koliko vidim imaju fotooslojeni, sa linijama i točkicama.
Mi koji radimo prijenosom tonera moramo i dalje koristiti vitroplast..nije da mi to teško pada obzirom da u nas pertinax i nije jeftiniji :wink:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Feko »

User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Klokan »

Da ali meni treba oslojeni, ja sam foto postupak magistrirao :)
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by 78L05 »

Feko wrote:Kao što rekoh, cijena-boli glava :ohno:
Za jeftinije kupim vitroplast!
Ako nije tajna, gdje za manje od 20 kuna kupis 160x100 vec fotooslojeni vitroplast, s obzirom da je za taj format u Chipoteci cijena 34 kune?
Pitam da bih i sebi pojeftinio "proizvodnju".
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Feko »

Ma vjerojatno nema, tj. ne znam jer ne radim fotopostupkom.
Ja sam samo htio naglasiti da se u hrvatskoj nema gdje nabaviti neoslojeni obicni pertinaks!
Ima ili fotooslojeni, ili one univerzalne table sa linijama i točkama. Dakle mi koji radimo pločice
tehnikom prijenosa tonera osuđeni smo raditi sa vitroplastom!
Vi koji radite fotopostupkom ipak imate mogučnost izbora ocete koristiti jeftiniji pertinaks pa automatski možete koristiti jeftinija svrdla...ili pak skuplji prozirni vitroplast ali naravno morate imati kvalitetnija svrdla
koje zbog svoje tvrdoče morate koristiti na stolnim bušilicama inače lako pucaju!
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by 78L05 »

Feko wrote: koje zbog svoje tvrdoče morate koristiti na stolnim bušilicama inače lako pucaju!
Tu si u pravu, kombinacija stalak + EINHELL busilica snage 135W se pokazala super kombinacija. PROFI svrdla iz Electronic Centra kostaju 30-ak kuna, ali zato traju.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Klokan »

http://www.ebay.com/itm/1x-Copper-Clad- ... 1e729a16db

Al su zato vani stvarno bagatela za razliko od fotooslojenih.
ja cu vjerovatno sutra prvu plocicu toner transferom napraviti pa cemo vidjet kako ce to ispast, ako mi bude lakse od foto postupka definitivno cu dalje raditi tom, metodom jer je i jeftinije.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Feko »

Probaj, obicno prvi puta ne uspije ali nemoj gubiti nadu i odmah odustati.
Nije da te odgovaram od fotopostupka, dapače, i sam bih neki puta htio raditi sa fotopostupkom, pogotovo kad su u pitanju pločice većih dimenzija. No pločice 15x15 se super odrade prijenosom tonera. A mogu iskoristiti svaki komadić tj. što bi se reklo otpatke koji su oksidirali..pošmirgla se i super ispadne.
evo vidi jedna od zadnjih što sam radio...
Image
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Maki »

Pozdrav !
Znam da je ovo malo of topic al s kojim papirom radite s onim od grafofolije ili ? Stvarno ti je plocica prva liga :wink:
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Klokan »

Ma najvise radi plocica, tesko su nabavljive i skupe a gdje je jos osvjetljivac i razvijac.

jos me zanima gdje i za koje pare si mogu kupit malu stupnu busilicu za plocice? Posto zavrsavam skolu i zelim si radionu osposobiti za izradu plocica pa bi mi trebala jedna
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by 78L05 »

PM!
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Feko »

Maki wrote:Pozdrav !
Znam da je ovo malo of topic al s kojim papirom radite s onim od grafofolije ili ? Stvarno ti je plocica prva liga :wink:
Ja printam na papir iz kataloga (quelle, neckermann i sl)...može i na kalendar ako nije previše debel.
Pogledaj video na dnu stranice sa ovog linka:
http://thomaspfeifer.net/direct_toner_pcb.htm
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Klokan »

A ja budala kupio 5 komada A4 papira za slike s naglaskom na laserski printer, a ovaj uzme iz kataloga papir i dere....Nego jel ne ostanu slova iz kataloga, nije li i to laserom printano?

I ajde kad smo vec kod izrade plocica, kao sto sam napomenuo planiram si radionu malo obogatit opremom za izradu plocica pa je trenutno na redu akvarij za feriklorid u kojemu ce biti i grijac i cjevcica koja je spojena na pumpu od akvarija koja siba zrak u kiselinu i tako ubrzava reakciju. Stari ce mi praviti taj akvarij a ja ne znam koliki obujam odnosno dimenzije napavim. Po nekom konceptu u glavi i dimenzijama sam racunao da ce u njega stat dvije-tri litre vode (30x20x5cm recimo) a to mi je puno za investirati u feriklorid, trebam bat 750 grama da bi zadovoljio minimalnu koncentraciju na litru (250g) ako bi taj feriklorid nakon mjesec dana mogao proliti u zahod (ekoloski zbrinut, how yes no). Znam da feriklorid moze stajati odnosno ne "ishlapI" ali koliko dugo?
Last edited by Klokan on 22-10-2012, 19:03, edited 1 time in total.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Feko »

ne smeta orginalni otisak, on je drugačije otisnut.
Pogledaj video na predhodnom mom postu...
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Maki »

Hvala ! Neg jos jedno pitanjce i to je to dal printer mora bas biti laserski il moze biti tinti ? Hvala unaprijed
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Feko »

Mora biti laserski! Printer, fotokopirni...nije bitno šta no mora biti TONER. Zato se i zove Toner Transfer postupak Toner se topi na oko 120 stupnjeva (ovisno o tipu).
Tintni pisači ne koriste toner nego tintu koja se može eventualno samo zapeći na temperaturi..nikako se ne može prenijeti na pločicu!
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Klokan »

Klokan wrote: I ajde kad smo vec kod izrade plocica, kao sto sam napomenuo planiram si radionu malo obogatit opremom za izradu plocica pa je trenutno na redu akvarij za feriklorid u kojemu ce biti i grijac i cjevcica koja je spojena na pumpu od akvarija koja siba zrak u kiselinu i tako ubrzava reakciju. Stari ce mi praviti taj akvarij a ja ne znam koliki obujam odnosno dimenzije napavim. Po nekom konceptu u glavi i dimenzijama sam racunao da ce u njega stat dvije-tri litre vode (30x20x5cm recimo) a to mi je puno za investirati u feriklorid, trebam bat 750 grama da bi zadovoljio minimalnu koncentraciju na litru (250g) ako bi taj feriklorid nakon mjesec dana mogao proliti u zahod (ekoloski zbrinut, how yes no). Znam da feriklorid moze stajati odnosno ne "ishlapI" ali koliko dugo?
Feko?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: KUPUJEM PERTINAX!!

Post by Feko »

Ja miješam Hidrogen 30%, solnu kiselinu 19% i vodu. Omjer je tim redosljedom slijedeći: 1:2:5
Pravim ju u maloj količini neposredno prije nagrizanja i bacam nakon obavljenog posla.
Mjera mi je čep od solne kiseline.
1 čep hidrogena
2 čepa solne kiseline
5 čepova vode
imam 3 različite posude u kojima vršim nagrizanje ovisno o veličini pločice...tako da ovisno o pločici kiselina
taman prekrije dio koji treba nagristi. :wink:

edit: što se temperature tiče, nikad nisam grijao posudu.
Uvijek kod miješanja koristim toplu vodu iz bojlera (NE vruću!) cca 45stupnjeva i kad to pomiješam sa
hidrogenom i kiselinom bude idealna za postupak nagrizanja.
Post Reply