Kondenzatori

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

ZeroBoy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 27-08-2012, 21:07

Kondenzatori

Post by ZeroBoy »

Zasto se u nekim shemama koriste kondenzatori od npr. 63v iako se takav napon ne pojavljuje u shemi ??

I sta ustvari znaci taj napon kondenzatoru ?? Za kapacitet znam, ali mi taj napon nikako ne ide u glavu :/
User avatar
jadranko
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 29-01-2012, 01:29
Location: zagreb

Re: Kondenzatori

Post by jadranko »

što ne proguglaš po vikipediji o kondićima, u par slika ti sve bude jasno :wink:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kondenzatori

Post by Kukinjos »

To je maksimalni radni napon koji taj kondenzator trpi, naravno da su naponi uvijek manji od toga.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ZeroBoy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 27-08-2012, 21:07

Re: Kondenzatori

Post by ZeroBoy »

Tu samo i citam, al mi opet nista nije jasno. Postoji li neka druga korisna stranica, al ono bas za pocetnike :D ?
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Kondenzatori

Post by 78L05 »

Svaki je kondenzator spoj dvije metalne ploče i dialektrika odnosno izolatora. Vrsta dialektrika diktira i vrstu kondenzatora. Prilikom spajanja ploča kondenzatora na izvor istosmjernog napona dolazi do njegovog nabijanja odnosno nakuplja elektrona na pločama. Postoji međusobna privlačna sila između ploča koje dijeli tanki sloj dialektrika, ta je sila to veća što je veći napon na pločama. Kada pređeš napon koji je karakterističan pojedinom kondenzatoru dođe do proboja preko dialektrika i kondenzator je uništen.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kondenzatori

Post by Kukinjos »

Usporedi s žaruljom od recimo 230V, kad je spojiš na 120V svjetlit će slabije, al će trajat puno duže, ili je spoji na međufazni napon od 400V, crkne u roku sekunde, što tu nije jasno? Maksimalni napon na kondenzatoru zavisi od dielektrika i njegove debljine, kad ga pređeš preskoči iskra kroz dielektrik i uništi kondenzator, nema tu filozofije.
EDIT:
evo 78l05 je bio brži :ohno:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ZeroBoy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 27-08-2012, 21:07

Re: Kondenzatori

Post by ZeroBoy »

da, da
ali zasto se koristi kondenzator napona npr 63 v na shemama gdje napon ne ide preko 12 v, zasto se jednostavno ne uzme neki od recimo 15-tak do 20 v ???
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Kondenzatori

Post by Momak »

Zato sto prosto mozda i ne postoji kondenzator sa manjim naponom. Pogledaj ovaj kondenzator: http://shop.rabtron.co.za/catalog/images/1.JPG To je kondenzator 1uF 63V i verovatno ako bi i hteo isti kapacitet sa manjim naponom verovatno ga ne bi ni nasao u tom "standardnom" obliku da ga tako nazovem vec mozda samo u SMD obliku: http://i00.i.aliimg.com/photo/v0/331943 ... uF_16V.jpg Ovaj na slici je 1uF 16V. I zasto sebi komplikovati zivot? Nema veze ako je napon kondenzatora 63V. U ovom slucaju od viska glava ne boli. A jedan sklop ako radi na 12V isto ce funkcionisati i sa kondenzatorom od 16V i 63V, bitno je samo da su istog kapaciteta.
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kondenzatori

Post by Kukinjos »

Pa vjerojatno je stvar financijska i nema blage veze s elektronikom, velika većina kondenzatora od 100nF služi za blokiranje smetnji na napajanjima, a ona nisu samo 5V, nego i 24V, 32V, 48V ...., pa su zato napravili "univerzalni kondenzator" od 100 nF za 63V, koji se proizvodi u milijardama komada, pa je shodno tome i njihova cijena 1cent na 1000 komada (recimo :lol: :lol: ). I zašto bi sad proizvođači radili kondenzatore od 100nF / 6,3V za napajanja od 5V, kad dielektrik mora bit tanji, zajeb... za proizvodnju i naravno skuplji, kad ima već gotov od 63V za nikakve novce.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Kondenzatori

Post by Momak »

I to sam isto hteo napomenuti sto je rekao Kukinjos, stvar se vrti i oko novca, ali nisam hteo dodatno komplikovati :D
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kondenzatori

Post by pedja089 »

Jos jedna bitna stvar...
Mnogo veci nazivni naponi se koriste isto tamo gde je bitno da su struje curenja kroz kondezator izuzetno male... Isto tako nesto duze ce da traje kondezator 63V, u odnosu na onaj 6,3V kada se prikljuce u kolo u kojem ima npr 5V.
ZeroBoy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 27-08-2012, 21:07

Re: Kondenzatori

Post by ZeroBoy »

ahm, znaci, napon moze biti koliki hoce samo da nije manji od tog napona koji vlada u shemi, samo je kapacitet bitan :D

Hvala puno
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Kondenzatori

Post by Klokan »

Tako nekako, ali probaj izbjegavati da budes na rubu jer sklop uvjek moze neocekivano radit kako nebi trebao iz bog zna kojeg razloga i moze doci do povecanja napona i kuršlusa
ZeroBoy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 27-08-2012, 21:07

Re: Kondenzatori

Post by ZeroBoy »

Momak wrote:U ovom slucaju od viska glava ne boli. A jedan sklop ako radi na 12V isto ce funkcionisati i sa kondenzatorom od 16V i 63V, bitno je samo da su istog kapaciteta.
A u kojem slucaju od viska glava BOLI ??
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Kondenzatori

Post by Klokan »

Sto se tice kondenzatora i probojnog napona niti u jednom slucaju od viska glava ne boli, mislim da je on mislio opcenito.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Kondenzatori

Post by elektor »

Čini mi se da sam jednom bio čitao da se u kvalitetnim dizajnima izbjegava da je napon na kondenzatoru veći 70% probojnog napona kondenzatora...
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Kondenzatori

Post by Klokan »

Pa logicno, pogotovo u istosmjernim krugovima gdje predstavljaju beskonacni otpor jer on probije i imas kratki spoj. Druga stvar ako je elektrolitski to zna biti pogubno za uredjaje jer on eksplodira i elektrolit se izlije po sklopu i u vecini slucajeva nastane nepopravljiva steta.
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Kondenzatori

Post by Momak »

Mogu kondenzatori puno veci napon da izdrze nego sto pise. Ja sam kondenzator od 6.3V koristio za peglanje napona od 14V i nije bilo nikakvih problema, cak je i lepo radilo :lol:
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kondenzatori

Post by pedja089 »

Odlican izbor komponenti...
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Kondenzatori

Post by Momak »

Tad sam tek shvatio sta znaci rec elektrotehnika, to je bilo medju mojim prvim projektima, naravno imao sam puno srece uz malo pameti. Tek sam posle shvatio sta znaci kad se rasprsne kondenzator, sto Klokan kaze moze da ti unisti plocicu, al ono sto je jos gore je kad pukne gomilu sitnih delica ko srapneli lete, sto naravno moze i do povreda dovesti, ne daj boze u oko ili tako nesto :ohno:
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
Post Reply