PID kontrola

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
mikintosh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 15-06-2012, 18:46

PID kontrola

Post by mikintosh »

Pozdrav, ne znam mnogo o PID kontrolama, meni treba da uradim kontrolu brzine ventilatora u zavisnosti od temperature. Da li neko moze da mi pomogne, to sam mislio ako je lakse uraditi sa mikrokontrolerom. Hvala svima unapred.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: PID kontrola

Post by zigzag9 »

za početak, trebaš se prvo odlučiti u kojem programskom jeziku, odnosno na kojoj platformi radiš. tada pokušaj naći primjere PID algoritma na netu, da ne izmišljaš kotač.

primjera sa LM35 na netu imaš koliko hoćeš, pogledaj i na youtube to što te zanima.
mikintosh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 15-06-2012, 18:46

Re: PID kontrola

Post by mikintosh »

Sto se tice toga to mi nije problem, radio bih na C jeziku, i sa PIC mikrokontrolerom, samo engleski mi je problem. Ako imate neki primer, jer nemam sa PID iskustva.
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: PID kontrola

Post by arcom »

Ovdje imas projekt PID kontrolera za PIC, napisan u C-u tako da bi trebao moci iskoristiti dobar dio koda.

Za malo vise teorije, pogledaj AN937 od Microchip-a. Jos jedna implementacija PID kontrolera u PIC18 arhiterkturi.
mikintosh
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 15-06-2012, 18:46

Re: PID kontrola

Post by mikintosh »

Hvala za informacije, sad se bacam na proucavanje, pa vam javljam do cega sam dosao.
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: PID kontrola

Post by zigzag9 »

http://www.ospid.com/blog/
osPID hardware has the same form factor as industrial PID controller. Unlike an industrial controller however, we wanted to provide flexible hardware that allows people to modify, change and hack to suit their applications. Arduino was chosen as a base platform for the osPID as many makers are familiar with it.

The osPID hardware has 3 core components:

Main board: An Arduino-compatible main processing board with a user interface. Two edge connectors are used to connect to the input and output cards.
Input card: An input card that can be swapped depending on desired type of input measurement.
Output card: An output card that can be swapped depending on desired output type.

Both the input and output card come with a robust 6 pins 6.35 mm pitch barrier terminal block, instead of a smaller screw terminal block. Microcontroller peripherals like I2C, SPI, external analog reference, analog pins, digital IO pins and power are available to both cards.

The entire osPID design is open source hardware and the design files can be downloaded at the download section on the website. You are fr*e to use & modify them to your own needs.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: PID kontrola

Post by mbruck »

NAUČI ENGLESKI !
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: PID kontrola

Post by mbruck »

Krasno... Odmah bih napravio jedan.... Samo mi ne treba sad, nadam se samo da necu zaboraviti link kad mi bude trebalo.
Post Reply