Auto pojacalo 2x80W

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Auto pojacalo 2x80W

Post by juka vk »

Evo ovako nabavio sam shemu auto pojacala 2x80W i kao sto vidite dolje jako je jednostavna. E sad me zanima jel to funkcionira i kako, odnosno jeli kvalitetno. Nasao sam ovaj IC u chipoteci TDA8560Q-PHI *! (to bi odgovaralo ovom ns shemi "TDA8560Q" ?), ali ovaj koji sam nasao nije 2x80W nego 2X40W, znaci da je i pojacalo 2x40W.I zanima me jos posto je snaga 2x80 pri 2ohm dali se to moze nekak prepraviti jel di cu naci takve zvucnike.

Bilo bi mi drago kad bi komentirali !!!

Image
Firkragg

Post by Firkragg »

Sa 14V ces tesko dogurati i do 40W na 2 ohma. Za vecu snagu ti treba SMPS.

Mozes eventualno paralelirati 2 IC-a i po 2 2-ohmska zvucnika za svakog iako se to bas ne isplati...
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

zasto se neisplati ic dode 35 kn (kuna), a ostali dijelovio su siæa i pola ih imam kuci, a zanimam me oce to imati kvalitetu zvuka jel mi izgleda pre jednostavno.
User avatar
jopagti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 716
Joined: 29-03-2006, 21:40
Location: Hrvatska

Post by jopagti »

juka vk wrote:zasto se neisplati ic dode 35 kn (kuna), a ostali dijelovio su siæa i pola ih imam kuci, a zanimam me oce to imati kvalitetu zvuka jel mi izgleda pre jednostavno.
Ona shema koju si gleda vjerovatno nije tocna jer na datasheet-u pise pojacalo 2x40W :idea: Ne kuzin zasto se pojacalo ne isplati jer ic je relativno jeftin :D
...dok citash ovaj tekst,tvoje karlovacko je sve toplije i toplije...
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

jopagti wrote:
juka vk wrote:zasto se neisplati ic dode 35 kn (kuna), a ostali dijelovio su siæa i pola ih imam kuci, a zanimam me oce to imati kvalitetu zvuka jel mi izgleda pre jednostavno.
Ona shema koju si gleda vjerovatno nije tocna jer na datasheet-u pise pojacalo 2x40W :idea: Ne kuzin zasto se pojacalo ne isplati jer ic je relativno jeftin :D


neznam sta ti znaci datasheet, ali na linku za ovu shemu pise da je 2x80W a za IC pise da je on 2x40W e to onda nekutim jel 2x40W ili2x80W.

e a jel mi moze neko objasniti koja je funkcija pina 11 i 12 nevidim bas sta pise kod njih i ovi nodovi kod kojih pise Vp tu se spaja + od 12V?
HELP !!!

ja isto mislim da se pojacalisplati samo me zanima kakav bi bio zvuk :?: :?:
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

dok ga nesklopis necemo ni mi znati :lol: 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
Firkragg

Post by Firkragg »

Pojacalo je 40W i nemoze biti nikako vise nikako ne moze biti s samo 14V napajanjem.

Ako ti treba veca snaga koristi po 2 IC-a (i 4 zvucnika) kako sam vec reako.

http://www.ortodoxism.ro/datasheets/phi ... A8560Q.pdf
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Post by alexa_pg »

Pitanje za Firkragg
Vidim baratas nekim podacima oko pojacavaca koliko se moze dobiti snage sa odredjenim naponom i zvucnikom. Da li to postoji neka tablica gdje to pise ili nesto drugo te ti znas da recimo sa 12v mozes dobiti npr. 15w, sa 20V -30W itd. Nisam zaljubljenik u ovu (audio) tehniku, ali me to onako interesuje, tek da znam.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

e a jel mi moze neko objasniti koja je funkcija pina 11 i 12 nevidim bas sta pise kod njih i ovi nodovi kod kojih pise Vp tu se spaja + od 12V?, a na koje se pinove spajaju zvucnici nevidi se dobro. (JEL IMA KO TU SEMU DA SE BOLÈJE VIDI MOZDA ILI ZNA KAKO SE SPAJA ) PLIZ HELP !!!

jel mi neko moze na ovo odgovoriti
Firkragg

Post by Firkragg »

alexa_pg wrote:Pitanje za Firkragg
Vidim baratas nekim podacima oko pojacavaca koliko se moze dobiti snage sa odredjenim naponom i zvucnikom. Da li to postoji neka tablica gdje to pise ili nesto drugo te ti znas da recimo sa 12v mozes dobiti npr. 15w, sa 20V -30W itd. Nisam zaljubljenik u ovu (audio) tehniku, ali me to onako interesuje, tek da znam.

Snagu nemozes univerzalno odrediti jer je ovisna o frekvenciji, valnom obliku itd.

Maksimalnu snagu mozes odrediti jednostavno prema ohmovom zakonu npr za 12V i 2 ohma P =U^2/R = 72W. Naravno to vrijedi samo kad bismo pustili DC kroz zvucnik sto nema smisla i stvarna 'peak music power' puno manja od ovog ovdje (cim pustamo AC kroz zvucnik njegova induktivna impedancija raste proporcionalno s frekvencijom.


Ni ja se ne bavim s tim i nesjecam se bas kako ljudi dodju do te 'RMS' snage ali se moze odrediti otprilike napamet.
Postoji 'bandwith' frekvencija za koji ta snaga 'vrijedi' itd.

Ima dosta artikala o tome po internetu iako mene nije nikad posebno zanimalo..

http://www.radiolocman.com/electrical-e ... l?di=18850

Pin 11 na TDA8560 je za promjenu modova rada, mute i standby (pogledaj datasheet).

Moze se upravljait malom strujom tako da ti ne treba velika sklopketina za paljenje i gasenje.

Pin 12 je diagnosticki izlaz, generalno ostavi da visi a u datasheetu koji sam stavio imas sve o njemu ako te bas zanima.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

e de mi samo reci sta je datasheet
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

pozdrav

hoce li neko covjeku vec da kaze sta je datasheet??!?! :)
datasheet je kao neka baza podataka o poluprovodnicima .
znaci na takvim stranicama ukucas oznaku poluprovodnika koji te interesuje i dobijes detaljne podatke od proizvodjaca o snazi,naponu,frekvenciji,pojacanju,izoblicenjima,razne graficke prikaze kako se neka komponenta ponasa u razlicitim uslovima rada (zavisno koja je vrsta komponente u pitanju moze da ima vise ili manje od karakteristika koje sam naveo kao primjer).
evo naprimer jedna stranica ...
http://www.datasheetcatalog.com/
i jos jedna...
http://www.datasheetarchive.com/

probaj da odes na jednu od stranica i ukucaj u pretragu oznaku nekog ic-a ili traznzistora ili nesto slicno i to je to.samo procitas sta te zanima.

pozdrav
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

juka vk wrote:e de mi samo reci sta je datasheet
datasheet je tehnicka dokumentacija ili tehnicki opis nekog recimo chipa. njega pise i pravi proizvodjac. mozes ga naci na internetu sa stranice proizvodjaca ili sa nekih trecih stranica kao sto ti je toxmaster gore napisao.
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

FALA DECKI :!: :!: :!: :D
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

e jos samo za ove pinove pin 11 je za standby odnosno mute (jel to ustvari gasenje i paljenje), pretpostavljam da je standby kad je pin otpojen a za mute se spoji na pin 13 odnosno input e sad nekuzim zasto se spaja samo na jedan input i nesto pise da 100 ms jel to mili sekundi, e ustvari ako je to samo za mute ko ga j**** pa necu to ni raditi.

Za pin 12 probao procitati ali me bas neide, jel to za pojacavalne i stisavanje ili :?:

HELP
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

juka vk wrote:e jos samo za ove pinove pin 11 je za standby odnosno mute (jel to ustvari gasenje i paljenje), pretpostavljam da je standby kad je pin otpojen a za mute se spoji na pin 13 odnosno input e sad nekuzim zasto se spaja samo na jedan input i nesto pise da 100 ms jel to mili sekundi, e ustvari ako je to samo za mute ko ga j**** pa necu to ni raditi.

Za pin 12 probao procitati ali me bas neide, jel to za pojacavalne i stisavanje ili :?:

HELP

ajd radio bi to pojacalo jel mi neko moze reci sta da radim s tim pinovima
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

e jos samo za ove pinove pin 11 je za standby odnosno mute (jel to ustvari gasenje i paljenje), pretpostavljam da je standby kad je pin otpojen a za mute se spoji na pin 13 odnosno input e sad nekuzim zasto se spaja samo na jedan input i nesto pise da 100 ms jel to mili sekundi, e ustvari ako je to samo za mute ko ga j**** pa necu to ni raditi.

Za pin 12 probao procitati ali me bas neide, jel to za pojacavalne i stisavanje ili

JEL MI MOZE NEKO ODGOVORITI NA OVO !!!
User avatar
Groovy
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 396
Joined: 20-07-2006, 09:52
Location: Beograd
Contact:

Post by Groovy »

Pin 12 neces koristiti to ti je dijagnosticki pin na kome izlaz opadne kada dodje do klipovanja.
Post Reply