zasto po ljetu,ujutro i kasno navece hvatam slovenske TV

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

buco jedno mi nije jasno ako dve razlicite tv stanice rade na indenticnoj frekfenciji stace mi fliter i ovako koristim usmerene antene a sto se tice tv veruj mi da nije low cost bilo je dovoljno novca u datom momentu da se ne stedi na tv-u 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
buco

Post by buco »

Koje dvije TV stanice rade na identicnoj freq ? ako se moze znat ! Svi tuneri u TVu imaju 2 sirokopojasna pojacala jedno za VHF drugo za UHF , pa je filtriranje najbolje obavit odmah poslije antene , kvalitetnim kanalnim filterom ili kanalnim pojacalom [ ali cini se da pojacalo tebi ne treba] !!
I jos nesto relejne stanice za prijenos signala operatora [ npr OiV] ne rade sve na istoj freq tako da se cesto moze birat s kojeg [obicno od 2 najbliza] predajnika zelis uzet signal ! jedan je obicno dosta slabiji ali... ako uznes kanalno pojacalo rijesis taj problem !! Uzmi si mapu odasiljaca pa vidi , s obzirom da si u ravnici mislim da imas mogucnost izbora !!
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

posto smo konstatovali da mi ovde mozemo hvatati bez problema tv stanice okolnih drzava onda znaci obicno svaka drzava napravi raspored frekfencija na njenoj teritoriji sto neznaci da to vazi i za frekfencije okolnih drzava.
kao na primer tv art poklapa hrt 1,BAP(backa palanka) poklapa NOVU(hr)
vrbaska poklapa RTS2, rumuni HRT2 itd a da zlo bude jos vece mi jos cekamo novi zakon o radio difuziji koji ce napraviti makar malo reda u etru posto kao sto vidis cak i tv stanice iz srbije jedna drugu ometaju a da nepricamo kad ce mo dobiti digitalni signal :cry: 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

ima i kod mene toga.
hrt2 poklapa novu tv pa nemogu ni jedno fatati na tom kanalu
inace hrt2 imam na jos jednoj frekvenciji tako da za njega nije problem
buco

Post by buco »

Mislim [ nisam bas jako pravno upucen u to] da drzave ne dodjeljuju same sebi freq za koristenje vec neka medjunarodna komisija !?
Pa kako ti rekoh ako ti je "poklopljen" npr HTV2 na kanalu xx nekom lokalnom stanicom potrazi ga na kanalu yy s drugog najblizeg predajnika OiV-a !! Tako probaj i s ostalima !!
A inace bar vi tamo u zadnje vrijeme imate na digitalnoj satelitskoj [ Eutelsat 16W, HB..] podosta kanala i globalnih i lokanih , cak van je i najjaci kablovski operater osa "u nebo" !! :P
Pa nije bas da nemate izbora glede prijama voljenih kanala , pitanje je koliko si spreman platit za gledanje i nista vise !! :D
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

''Hvatanje'' radio i TV signala iz drugih, pa i veoma udaljenih zemalja nije nikakva novost. Cak su do prije tridesetak godina u svijetu postojala cak i udruzenja ljubitelja te pasije. Jedan je Francuz, cak u jednom jedinom danu, pohvatao signale oko 70 TV stanica iz drugih drzava. I to sve na UHF opsegu (TV kanali 21-69).
Do te pojave dolazi obicno na prelazu godisnjih doba, najcesce u periodu zima/proljece i ljeto/jesen. U slojevima atmosfere, zna se ponekad zbog mijesanja toplog i hladnog zraka formirati kao nekakav dukt (tunel, cijev) kroz koji mogu da prodju signali radio i TV stanica i oni tako bukvalno putuju slojevima atmosfere, pa se na nekom mjestu ''prelome'' i odbiju prema zemlji. Tako premoste velike razdaljine. Zanimljivo je da znaju biti toliko jaki, da priguse cak i signale lokalnih radio i TV stanica. Ja sam pohvatao podosta tih signala, a najjaci mi je bio Prvi kanal svedske televizije. Povremeno je signal bio veoma, veoma cist. Hvatao sam jos signale stanica iz Spanije, luksemburga, Belgije, Holandije, Njemacke, Rusije...Sve to se ''odigravalo'' na TV kanalima 2-4 (TV opseg VHF I). Kao antenu koristio sam zicanu antenu, dugacku 2 x 20 metara, postavljenu pod uglom od oko 120 stepeni izmedju krakova, u pravcu jug-zapad.

Kada uhvatite pomenute radio i TV signale, pokusajte saznati o kojoj stanici se radi. Kreirajte neku vrstu kartice, velicine dopisnice, u kojoj unosite zapazene podatke. Raport (ocjenu signala) dajete po SIMPO sistemu (zaboravio sam kako to ide - ali imam negdje zapisano, pa dok pronadjem...znam da se upisuje datum i vrijeme kad ste pomenutu stanicu slusali/gledali, itd.). Usnimite signal na audio/video traku i posaljite taj snimak, zajedno sa vasom kartom-dopisnicom na adresu doticne radio/TV stanice i zatrazite slobodno da vam posalju slicnu karticu-dopisnicu, kao potvrdu da je to sto ste snimili bas od signala njihove stanice. Neke stanice imaju te kartice, cak i po nekoliko razlicitih. Vecina stanica biva jako obradovana informacijama o tome koliko daleko je dopro njihov signal, pa vas cak mogu i nagraditi nekim skromnim poklonom (privjesak za kljuceve, zastavica, amblem i sl.). Neki su opet tezi ''mrgudi'', pa se uopce ne obaziru na ovakve izvjestaje. Na ''zlu glasu'' nekoc davno je zbog toga bio BBC...
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

da to se vecinom desava na VHF opsegu
a ja nemam dobre antene za taj opseg jer nema nikakvih kanala na tom opsegu(domacih)
kakve su antene najbolje za VHF opseg
moze li se kakva jednostavna napraviti.
ja imam onu mrezastu antenu sa unakrsnim dipolima (20KM)
na vhf opsegu nisam nikad nista uhvatio
samo sam uspio davno uhvatiti na UHF opsegu orf2,atv+ austrijski
tv2,rtl klub madjarski
kanal a,pop tv,prva tv,vtv slovenske

ove slovenske sam vise puta nailazio
inace ih nema nikad

sto su signali slabiji i iz daljih porucja meni su zanimljiviji
haha
User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

Post by wizard »

ma zato je kablovska TV zakon, ne sikiram se hoce li mi vjetar okrenuti antenu ili neko kabal precvikati. ima 40 kanala, sta ce mi vise, bilo ljeto, bila zima :D
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

sto je signal slabiji to je zanimljiviji
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Antena za prijem signala udaljenih TV stanica

Post by zicar »

Koga zanima neka pogleda skicu zicane antene za prijem signala udaljenih TV stanica, a koja se pokazala dobrom u praksi. Dajem je u Prilogu ovog posta.

Opis antene:

materijal:

obicna zica, 2,5 mm2

postavljanje antene:

dva komada pomenute zice, od kojih je jedan duzine 10,2 m a drugi 20,4 m postave se stoje moguce vise od tla i sto je moguce slobodnije od okolnih predmeta (zgrade, drvece, itd.). Krajevi antene spajaju se preko jajastih (ili kakvih drugih!) keramickih izolatora na kakvu sajlu (zicu, koja ce nositi krajeve antena) koja je ucvrscena u tacki vjesanja antene.
Duzi krak antene usmjeri se (zavisi od raspolozivih mogucnosti!) recimo prema zapadu, odnosno prema jugozapadu.

Za one, koji zele obavijestiti radio ili TV stanicu ciji su signal primili, neka nacine jednu kartu, velicine obicne postanske dopisnice, neka je po zelji kreiraju, ali obavezno moraju na njoj navesti sljedece:

- zabiljeziti ime doticne stanice
- zabiljeziti frekvenciju, datum, tacno UTC vrijeme kada je prijem signala ostvaren
- naziv emitovanog programa
- pozeljno je poslati audio ili video zapis slusanog ili vidjenog programa

Takodje je vazno poslati ocjenu signala (raport) slusane radio-difuzne stanice. Ocjena signala se daje po SINPO sistemu, gdje pomenuta kratica znaci:

S -snaga
I- QRM (smetnje od drugih stanica)
N - sum
P - propagacije
O - ukupna ocjena

Skalarne vrijednosti ocjena su od 1 do 5.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... V_Ant..JPG
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

nije valjda da se sa dva komada zive hvataju tv kanali i to jos udaljeni
jeli ide to u pojacalo i sta
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

evo sad opet su neke vremenske prilike dobre za slovenske signale.
slo1 i slo2 cisti skroz.
a imam i vtv studio kanal iz slovenije sa dobrom slikom a nikad ga nemogu uvatiti
ima i pop tv ,kanal a i prva tv ali su lose slike

opet onaj efekt sendvicha.


:lol:
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

virtualx wrote:nije valjda da se sa dva komada zive hvataju tv kanali i to jos udaljeni
jeli ide to u pojacalo i sta
Ne treba nikakvo pojacalo! Antena je najbolje (takodje i malosumno!) pojacalo.
Ja sam ''hvat'o'' te signale sa zicanom antenom, duzine 2 x 20 metara (tzv. dipol). Kvalitet primljenih signala varira od slucaja do slucaja.
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

a tesko je to za napraviti
haj da je vodoravna vec nekako
ali jos ukoso pod nekim uglom pricvrstiti 20m zice
tesko
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

blago vama...
ovako kad naleti neko vrijeme vi imate neke daleke stanice a meni onda bas nestanu skoro sve "lokalne" to jest ove u krugu do 100km. :cry:
vjerovatno zato sto dolaze ti udaljeniji signali ali nisu dovoljno jaki da se probiju od ovih jakih ali ipak imaju "snage" da ih pokvare.

ps:jel neko primijetio da i na wirelessu ima smetnji kad je ovakvo vrijeme?!
ja sam bas pratio kada mi na tv oslabi prijem i na wirelessu imam djelimicno slabiji signal iako su razdaljine oko 1km maksimalno?
mozda se mijesa wireless iz slovenije ili neke druge susjedne drzave!
:D :D

pozdrav
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

Sasvim moguce!
Ova pojava primjecena je i na FM radio-difuznim frekvencijama. Tada svi signali lokalnih radio-stanica doslovce nestanu! Cuju se samo radio-stanice iz udaljenih nam zemalja.
Zanimljiva ideja za koristenje wireless-a iz drugih drzava - ko zna sta bi moglo da se (zlo)upotrijebi...

Inace (u vezi postavljanja dugacke zicane antene) nigdje nije receno da postoje stroga ogranicenja oko podizanja (vodoravno, koso, okomito, izlomljeno...). Probajte, zavisno od raspolozivih mogucnosti. Vazno je samo da je antena sto slobodnija od okolnih predmeta (drvece, zgrade) i da je dovoljno visoko postavljena od tla. Sto vise - to bolje!
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

jeli ti nesto slicno kao KT antena
ja sam za kt stavljao bakarnu zicu duzine oko 20m
jedan kraj na prozor a drugi kraj na sljivu
ali ova tv antena ide pod odredjenim uglom u zrak ,pa je to dosta zeznuto na napraviti.
buco

Post by buco »

Nevijerojatno je da za ovo vrijeme digitalnih komunikacija vi pricate o dipolima i antenama iz "pra povijesti" !!!!!
Imam dva frienda zagrizana radio amatera [ malo su se primirili ali...] njima je postojanje interneta nesto najgnusnije sto je svijet moga smislit . Izgleda in kao "urota" protiv pravih zaljublenika u komunikacije . Iako i oni sad napokon surfaju netom ipak ih jos vuce neka nostalgija za antenma iz tog doba , ali je ipak vrijeme bar malo ucinilo svoje [ koriste se netom].
Neznam o cemu vi pricte tu !?? :? :shock:
Kupite si digitalni reciver i listajte ima fr*e kanala ko u prici , koliko ce van se svidit to je drugo ali od vise tisuca kanala vijerojatno cete uspijet nac nesto zanimljivo pogotovo ako se bar malo sluzite nekim od cesce koristenih jezika !!!??
:D
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

haha ocito nekuzis u cemu je fazon
meni je veci fazon uhvatiti tv kanal preko dx-a nego ga gledati preko satelita
u tome je fazon,da si ljubitelj radio tehnike
sto je signal slabiji to je meni zanimljiviji
buco

Post by buco »

Za to sto je tebi "fazon" svijet tehnike je poodavno smislia prijemnike prilicne kvalitete kao i posebne vrste antena [ ali ne yagice i dipole ] to mozda i znas kad ti je to gust . Jedna od firmi je i sony koja radi takove uredjaje , ameri antene , mislim da je manja bila oko 300 US$ i uzivaj !! oli ti gustaj !!
S dipolima i igranjem na kartu "ionizaciske refleksije" je vec sve vidjeno prije jakooo punoooo godina ili se varam !?? To je bilo popularno u kraju gdije zivim pa su se ispitivale sve moguce i nemoguce varijante refleksije signala nosioca [TV] preko mora i gora !!
Dolaskom modernih uredjaja dostupnih siroj publici [ satelitski prijamnici] u 1-2 godine nestale su gotovo sve instalacije o kakvima ti razmisljas , ima jos pokoji "sretni vlasnik" koji se valjda nada "marsovce" uhvatit ili je jednostavno lijen to skinut s krova !!
Mozda procitamo nesto o novim otkricima u tom podrucju komunikacija ......... :D
Post Reply