[Pomoc] Foto Postupak

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Osvetljavao sam 5 minuta, stavio sam jednu i po kasicicu u pola litra vode, plocicu dosta dugo drzao u tome i kada sam vec video da nije to to, dodao sam jos jedan cep Cevox (25% NaOH) par puta sam oprao u tome i evo slika, nije 100% uspelo ali meni je odlicno.
Na tri mesta mi je pojeden bakar gde ne bi trebao biti.
Osvetljavanje:
Image

Potapanje u NaOH:
Image
Image

Nakon NaOH rastvora:
Image

Nakon HCL rastvora:
Image
Image
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by pedja089 »

Prekratko osvetljavas...
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Mislis da sam zbog toga morao da pojacam NaOH?
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by informaticar »

Ma samo malo produži osvjetljavanje, a naoh je u redu ne moraš mijenjati koncentraciju....
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by mega162 »

pedja089 wrote:Ako je podlozak dobro odstampan, tj nije providan maksimalno vreme osvetljavanja ne postoji... Sto duze to ce se bolje razviti...
Ja sam čuo da ako predugo ostaviš, i ako osvjetljavaš s žaruljama koje dosta griju da se lak zapeče, jel to istina?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by pedja089 »

Mozes je zapeci samo ako lak predje temperaturu od 70tak stepeni...
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Koliko ja znam ova UV neonka koju ja koristim se ne zagreva, stoga temperatura ne moze preci vise od one sobne.
Pa me zbog toga zanima sta se lose moze desiti ako ostavim da se plocica osvetljava npr. 15 minuta?
Da li ce efekat biti isti kao da sam je zracio 10 minuta?
Konkretno me zanima da li mogu unistiti plocicu ako je preduge osvetljavam?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by pedja089 »

Ajde za pocetak pocni da postujes pravila. I odgovor sam dao na pitanje iznad.
I citaj malo detaljnije. Vec sam napisao da ako je podlozak dobro odstampan da mozes osvetljavati koliko hoces. Ako je delimicno providan, unistices plocicu...
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Danas sam nesto eksperimentisao i trazio razlog zbog kojega ja moram da pravim dosta jaku koncentraciju NaOH.
Ono sto sam prvo primetio jeste da kada sipam NaOH u tekucu vodu, ona se zagreje, sto me dovodi do zakljucka da NaOH reaguje sa Cl (hlorom) iz vode.
Pa je sada fora koliko treba dodati NaOH da izreaguje Cl i onda tek na to da stvorim tu pozeljnu koncetraciju.
Ili jednostavno da kupim destilovanu vodu :D
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by Momak »

medinjo wrote:Ili jednostavno da kupim destilovanu vodu :D
Sto sam ti o'ma rekao :wink:
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
nixx994
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 248
Joined: 19-03-2011, 18:20
Location: Milutovac/Trstenik/Krusevac
Contact:

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by nixx994 »

sto se vremena za osvetljavanja tice,najlakse se da odstampas 5-10 nekih prostih plocica(zavisi od mogucnosti).plocice mogu da budu tipa pwm regator sa ne555 stavi ih sve pod uv lampe(ili sta vec koristis) i izvadi prvu posle 5 min,drugu posle 6 min,itd. Posle ih razvij u NaOH pa u rastvor za nagrizanje,i koja ispadne najbolje,to je potrebno vreme osvetljavanja.
Kad porastem bicu Feko,ili mozda Pedja!!!:) :) :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by pedja089 »

Dovoljno je i linije odstampati, i onda otkrivati jednu po jednu...
nixx994
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 248
Joined: 19-03-2011, 18:20
Location: Milutovac/Trstenik/Krusevac
Contact:

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by nixx994 »

@pedja,moze i tako,ali pwm ispadne negde oko 3x3cm,pa verovatno nije problem,jer mu posle ostaje to vreme za ceo zivot :)
Kad porastem bicu Feko,ili mozda Pedja!!!:) :) :)
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by Gromit »

Medinjo ako si još tu...

Ja sam zadnji da dajem savjete oko foto-postupka, ali neke stvari provjereno znam:
1) Previše eksperimentiraš sa tom lužinom, nekakvi CEVOX-i, FLUX-ovi i šta ti ja znam. POSITIV-20 i razvijač za njega su dosta zeznuti (vidim toga puno i po stranim forumima, prelaze ljudi na NEGATIV-folije i NEGATIV razvijač (mislim da je natrij-hidrohen-karbonat ii nešta takvo), uglavnom puuuuno je lakši (navodno) rad s tim folijama jer, nakon UV-expozicije (isto kao kod POSITIVA-20) možeš držat pločicu u razvijaču koliko hoćeš i ništa se neće "pre-razvit" ili skinut vodovi koji trebaju ostat! Osobno ću to probat prvom prilikom, ali, jebiga, treba oko 100kn (oko 15$) za 10 folija A5 formata i razvijač... :( Opet ja sa dugim postovima :oops:
Da skratim: ako već radiš/radimo sa NaOH nemoj se zaje**vat sa Fluxovima i Cevotocima, kupi čisti, bezvodni, NaOH (ne znam gdje si, kod nas u HR imaš već odmjereni za kupit 7g u vrečici) - probaj u apoteci. Osim tko-zna-koje koncentracije, tko zna šta sve nema JOŠ u tim sredstvima za odštopavanje zahoda! I KRAJNJI OPREZ sa bezvodnim NaOH (ili kaustičnom sodom, kako hoćeš), koristi rukavice, ali najviše PAZI OČI!!! Ako ti koja granula padne na kožu odma će se rastopit u konc.hidroksid i eto ti opeklina (u tom slučaju zalij opekotinu octom npr., barem sa puno sapunice)!To je valjda najopasnija kemikalija koju koristimo kao elektroničari-amateri! I šta će vam (svima vama!) 20%, 30% (ili više) AGRESIVAN i OTROVAN hidrogen???? Totalno nepotrebno - možeš komotno radit sa sigurnih 12% (ili čak 6%)!
2)
elektor wrote:Napravi ovakav test, uzmi jedan komad pločice (neki višak) te na foliju isprintaj par ravnih vodova različite debljine. Stavi sada tu pločicu i predložak osvjetljavati, ali tako da većinu pločice pokriješ s nekim predmetom ili papirom tako da na taj dio svjetlost ne pada.
Osvjetljavaj 2 minute, nakon toga malo pomakni papir da otkriješ još pločice. Taj postupak ponavljaj 10 puta.
pedja089 wrote:Dovoljno je i linije odstampati, i onda otkrivati jednu po jednu...
Sve štima osim jedne sitnice: UV lampe trebaju par minuta da se zagriju i da daju punu snagu UV-A zračenja! E sad, ako počneš osvjetljavat 1 predložak, pa pričekaš 1 minutu npr, pa onda otkriješ još jedan i tako dalje onda će onaj prvi bit osvjetljen puno vrijeme pokusa (recimo 20 minuta) od trenutka kada upališ lampu pa do kraja testa. Zadnji otkriveni predložak će bit (logično) osvjetljen najkraće ali na punoj snazi UV lampe! Zato ti rezultati neće bit točni, jer ako zaključiš da je recimo peti predložak ispao najbolji i onda kreneš osvjetljavat pravu pločicu kao taj peti predložak - osvjetljavat ćeš ga sa "hladnom" lampom otpočetka, a ovaj tvoj peti predložak je bio osvjetljavan drukčije - kada si ga "otkrio" tj izložio svjetlu lampa je već bila zagrijana! Vjerojatno me nitko nije razumio, a ni čitao, ali zaključak je: napravi taj test ali OBRNUTO: otpočetka pusti da se osvjetljavaju SVI predlošci, pa ih onda svake minute (ili kolko hoćeš) jednog po jednog PREKRIVAJ s nečim! Ako na taj način zaključiš da je recimo 6.predložak ispao najbolji, a osvjetljavao si ga x-vremena onda si siguran da će i prava pločica ispast dobro kao i 6.predložak ako ga osvjetljavaš tih x-minuta (jer je osvjetljavan na ISTI način, što se tiče intenziteta UV lampe od paljenja do kraja osvjetljavanja!)! Niste skužili - nema veze :cry: ...
Ako prije bilo kojeg rada pustiš lampu da se zagrije nekih 10 minuta onda možeš koji hoćeš način!
3) Usput, osim što ti je lužina prejaka i Bog-te-pitaj kakve kvalitete, praviš prejaku otopinu za nagrizanje! HCl+H2O2 je puno agresivnija (i zeznutija) otopina za nagrizanje od recimo feriklorida! Jedan tip sa stranog foruma kaže da doslovno vidi kaku mu ta otopina (HCl+hidrogen) izjeda fotolak! Onda još ako ti je sloj laka pretanak, ako si ga sa prejakom lužinom previše stanjio...

Pozdrav!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
Post Reply