[Pomoc] Foto Postupak

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

[Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Pokusavam vec nedelju dana da istampam plocicu foto metodom ali mi ne ide.
Ne znam u cemu je problem pa cu napisati moju metodu pa ako neko zna neka da savet.

Koristim UV neonku od 8w (BLB) za osvetljavanje bakarne fotooslojene plocice.
Ispod neonke (na razdaljini od 10 cm) 8 minuta osvetljavam plocicu, preko koje se nalazi sema odstampana na termofoliji i preklopljena staklom debljine 3 mm.
Nakon 8 minuta osvetljavanja, plocicu stavljam u NaOH (35%) i gotovo iste sekunde vodovi su perfektno vidljivi. Ostavljam plocicu jos neko vreme da stoji u NaOH. Ne vidim nikakvu razliku od trenutka kada je stavim i kada je izvadim.

Zatim je stavljam u HCl (20%) i Hidrogen (12%) za koji provereno znam da je dobar rastvor za nagrizanje bakra jer sam ga i pre koristio dok sam iscrtavao vodove markerima.

Cim potopim plocicu sa nje sidje taj crveno-crni sloj laka i vise se ne vide vodovi.
Tada krece nagrizanje i tada se bakar skine sa cele plocice.


Nisam siguran da li plocicu treba da zracim 8 minuta, nisam siguran koliko dugo treba da je drzim u NaOH i da li treba slucajno plocica da se ispere pod mlazom tekuce vode nakon vadjenja iz NaOH (ovo nisam radio jer bi taj povrsinski sloj odmah sisao sa plocice).



Ako neko ima slicnu skalameriju (a video sam u tutorijalima da ima) molio bih ga da mi da precizna uputsva, jer sam unistio vec dosta ploca i na jednoj nije ostao ni trag moje seme.
User avatar
rajac
Napredujem
Napredujem
Posts: 129
Joined: 11-03-2009, 19:01

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by rajac »

35% NaOH pojest će i osvijetljeni i neosvijetljeni lak i ruke,gdje si vidio podatak da se koristi 35%? 10-20 grama na litru vode (to je 1-2%).
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by mega162 »

plocicu stavljam u NaOH (35%) i gotovo iste sekunde vodovi su perfektno vidljivi. Ostavljam plocicu jos neko vreme da stoji u NaOH. Ne vidim nikakvu razliku od trenutka kada je stavim i kada je izvadim.
tu je prva greška. Prejaka lužina, linije trebaju se savršeno pojavit kroz malo duži period, 30-60 sec (odokativno). Jedna sekunda je prebrzo i to ne valja. Drugo, čim su linije crne a okolni bakar onako žućksto-zlatni (otprilike) je razvijanje gotovo i nema potrebe držati još minutu u lužini.
Zatim je stavljam u HCl (20%) i Hidrogen (12%)
koji omjeri?
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Taj NaOH koji koristim je tzv. Cevox (Cevtok) sluzi za cevi. Drug mi koristi to za razvijanje i njemu u tome se lepo razvije. Mislim da na boci pise da ima najmanje 25% NaOH.

Inace kada osvetljenu plocicu stavljam u NaOH do 10-tak sekundi je potrebno da se pojave vodovi.
Vodovi su zuckasto-zlatno boje a sve oko njih ima neku crvenkastu boju. Tako je kada ga stavim, tako je posle 1 min, tako je i posle 10 minuta.


Inace HCL i hidrogen je 3:1 otprilike.
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by mega162 »

vodovi nakon razvijanja mogu imati različitu boju, ovisno o laku koji je na plčoicama, ja sam vidio i žućkasti-zlatni (pa su linije zlatno-žute) i smeđi (pa su crno-smeđe)
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Kod mene su vodovi zlatni posle 10 sekundi u NaOH i isto su takvi i posle 1-2 min.
Mene zanima da li taj sloj nakon sto izvadim iz NaOH treba da skinem? Video sam da se on vrlo lako skida.

Isto tako ne znam da li da smanjim ili povecam duzinu trajanja osvetljavanja?
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Evo probao sam da ozracim plocicu 4 minuta i jedina razlika je sto se sada pri umakanju plocice u NaOH vide vodovi posle 20-tak ili vise sekundu. Ostalo je sve po starom, sav bakar pojeden i to je to.
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Ne znam kako da editujem post pa cu dodati jos jedan.

Procitao sam dosta tema i dosta komentara.
Sve ce biti da mi je ovaj (CEVOX 25% NaOH min.) NaOH prejak, sutra cu videti gde mogu da kupim NaOH na grame pa da rastvorim to u vodi.
U medjuvremenu me zanima da li mogu nekako ovaj moj da rastvorim pa da napravim 1-2%?
Ako da, zanima me koliko bi te tecnosti trebao da sipam u koliko vode (ako je moguce)?
Shenda

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by Shenda »

Pa izračunaj!¨ :roll:

To što imaš je 25%, a treba ti 1%... dakle za 100ml 1% otopine ti treba 96ml vode i 4ml CEVOX-a, radi lakšeg mjerenja zaokruži na 100ml vode i 5ml... toga. Za pola litre sve puta 5... itd.

... "to" je najbolje mjeriti jednokratnim plastičnim špricama (one za injekcije), one su fino izbaždarene, a na kraju opereš vodom i pustiš da se osuši... pa kad zatreba špricu možeš opet koristiti...

Voda u koju stavljaš "to" mora biti hladna! :roll:

Napraviš koliko ti treba, odradiš i baciš... to se ne čuva i ne sprema za kasnije...
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Hvala, imam jos jedno pitanje, da li to treba biti destilovana voda ili moze obicna tekuca voda?
Shenda

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by Shenda »

Ikakva... samo da je tečna...

"to" je gusto, želatinozno, pa slobodno promješaj nekim plastičnim ili drvenim štapićem, ili prstom, ali samo ako je u gumenoj rukavici... Gumene rukavice ti toplo preporučujem kao obavezne! :wink:
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Evo, da se ne bih zezao sa time kupio sam kausticnu sodu NaOH koji je u nekim sitnim granulicama. Nije pakovanje u kesici tako da ne bih trebao imati problema sa njim.

Video sam da ide 7g po litru vode, pa me zanima mora li to biti destilovana voda ili moze i obicna?
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by mega162 »

može obična... slobodno lagano ugrij tu vodu... dakle nešto između hladnog i vrućeg... onako mlako..
iako se puno spominje da mora biti hladna voda, čim je toplija je bolje, ali vrela ili jako vruća ne valja.... jer s obzirom da je vani hladno i voda je hladnija pa je i prehladna
medinjo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-09-2011, 00:08

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by medinjo »

Jebiga, 8 puta eksperimentisanja i vise mi je puna kapa i elektronike i svega.
Uspeo sam sjebati cak 8 plocica od kojih je na jednoj 20% seme uspelo da se iscrta.

Dakle probao sam da osvetljavam plocicu od 4 pa do 10 minuta, probao sam da je stavljam u razblazeni NaOH *(7g/l) i 10g/l i cak 14g/l ali nista od toga nije uspelo.

Trenutni problem sada je sto vidim da je fotolak sisao sa plocice i kada ga stavim u HCl i H2O2 bakar uopste ne moze ni da okrnji plocicu.
Znaci nema nijedno jedino mesto na kome je pojeden bakar, sto mi govori da fotolak nije sisao, a tacno se vidi kada se sloj fotolaka sljusti sa plocice u procesu potapanja u NaOH.

Ako drzum u NaOH malo duze onda ce sici i onaj sloj fotolake gde ne bi trebao da side.

Inace odnos HCL i H2O2 je dobar i taj rastvor je proveren, koristim ga vec duze vreme.
Tako da mi ostaje da je problem BLB sijalica za koju sam cuo da je provereno dobra ili da je problem u NaOH koji isto perfektniji ne moze biti.
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by damir1 »

Foto postupak je malo zeznut treba puno vježbe i rijetko kome odmah uspije ne trebaš gubit nadu pročitaj više puta upute omjeri kod razvijanja su jako bitni pogotovo koliko grama masen sode koristiš, ja koristim "FLUX" služi za odčepljivanje odvoda u domačinstvu jednu mjericu fluksa pomješam sa 16 mjerica vode i moram stalno pazit razvijanje a po potrebi i izvadit pločicu iz razvijača da ne oštetim vodove pa ponovo u razvijač u 90 posto slučajeva pločica ispadne super. foto postupak mi je malo kompliciran i uglavnom radim sa laserskim štampačem na papir pa pegla i pločice budu ok, a to i tebi preporučujem. Pozdrav!!
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by mega162 »

daj slikaj kak radiš... možda tak uspijemo vidjeti gdje je problem
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by elektor »

Nemoj samo tako odustajat, fotopostupak je takav, treba malo eksperimentiranja dok prvi put ne uspiješ, a poslije nema problema.
Meni se čini da ti nešto ne štima sa vremenom osvjetljavanja.
Napravi ovakav test, uzmi jedan komad pločice (neki višak) te na foliju isprintaj par ravnih vodova različite debljine. Stavi sada tu pločicu i predložak osvjetljavati, ali tako da većinu pločice pokriješ s nekim predmetom ili papirom tako da na taj dio svjetlost ne pada.
Osvjetljavaj 2 minute, nakon toga malo pomakni papir da otkriješ još pločice. Taj postupak ponavljaj 10 puta. Znači ukupno vrijeme osvjetljavanja je 20 min. Sada si dobio na jednoj pločici lak koji je osvjetljavan od 2 do 20 minuta u razmaku 2 minute.
Sada stavi tu testnu pločicu razviti i jetkati. Vidi na kojem se djelu pločice najbolje razvilo i imaš vrijeme osvjetljavanja koje ti je potrebno.
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by damir1 »

Obično kod osvjetliš pločicu na njoj se prije razvijanja več mogu razaznati vodovi onako vide se pomalo.
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by mega162 »

možda predložak ne valja.... presvijetli je....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: [Pomoc] Foto Postupak

Post by pedja089 »

Za eksperimentisanje prelepi izolir traku preko podloska. Iseci trakice napravi neke linije. Sa tim mozes utvrditi minimalno vreme osvetljavanja. Prvo kreni sa 3-4min, pa navise. Ako ti se skine sve prejak rastvor NaOH. Ako ti se ne skine nista, preslab rastvor, ili premalo osvetljeno. Moja mera je oko 1-1.5 kasikica za kafu na pola litre vode. Za oko 30-40s gotovo. Temperatura vode oko 20stepeni, znaci sobna...
EDIT:
Ako je podlozak dobro odstampan, tj nije providan maksimalno vreme osvetljavanja ne postoji... Sto duze to ce se bolje razviti...
Za probe nemoj koristiti cele plocice, iseckaj na komadice jednu, pa se igraj sa komadima...
Post Reply