Popravka starog pojacala za bas gitaru / lampas

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Neco
Posts: 1
Joined: 01-08-2006, 16:37
Location: Sarajevo

Popravka starog pojacala za bas gitaru / lampas

Post by Neco »

Imam staro pojacalo za bas gitaru firme Starr. Kupljen je nekad prije rata.
Sada ga pokusavam oziviti ali za sada ne daje ni tona. Posto je to pojacalo lampas pitam se isplati li se to popravljati ? Da li zna neko postoji li kakav majstor u Sarajevu koji bi ga mogao pogledati.
Firkragg

Post by Firkragg »

''lampasi'' su i najbolja pojacala, i cijevi su elektricki gotovo neunistive.

Ako pojacalo nije zlostavljano fizicki (udarano, bacano, transportirano) dobra je sansa da su cijevi OK, i jedino sto u biti moze biti mrtvo su transformatori za napajanje, los kontakt ili sl.

Kod fizickog stresa starijim cijevima znaju popucati grijaci, i tada ces morati zamjeniti mrtvu cijev. Drugi problem (rijeði) je da vakuum u cijevi popusti, i tad se za vrijeme 'rada' vidi plavkasto-ljubicasta plazma u cijevi (i tada je potrebna zamjena).


Kad upalis pojacalo, ugriju li se grijaci, jesi probao mjeriti napone napajanja, osigurace i sl..?


Sto se tice majstora tu ti bas nemogu pomoci, ali mislim da se svakako isplati popravljati ako je vecina cijevi u dobrom stanju...
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Lampasko pojacalo :shock: :shock: :shock:
Za takvim pojacalom zudi svaki muzicar :lol: To cuvaj lampa daje najfiniji zvuk cak se i neke klavijature prave sa lampom u sebi da kao predpojacalo.To sam cuo kakav zvuk daje i mogu vam reci da je pravo savrsenstvo zvuk bez i sa lampom su neuporedivi.Ja jedino mogu da ti pomognem oko lampi ako ih ima po radio stanicama koje sam vidjao na vojnom odpadu a dosta sam ih i razbio kad sam rasturao stanice :lol:
lutovac-ba
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 24-03-2006, 22:39
Location: Montenegro

Post by lutovac-ba »

Majstori za lampaše su izumrli...
To ti može pogledati ili eventualno popraviti neki zaljubljenik u elektroniku, ali sa malo iskustva sa lampama jer tamo ipak važe neka malo drugaèija pravila. Veæ imaš dobar savjet. Prvo kontroliši trafoe jesu li u redu (ima li neki koji je precrnio). Napone na onom veæem. On na sekundaru ima jedan napon oko 6v za grijaèe lampi i drugi recimo oko 250V i on se ispravlja sa jednom lampom na jednosmjerni napon nju nekad mijenjaju i diode. Ako je napajanje u redu manji napon æe ti zagrijati lampe i onda kreni od pozadi. Izlaznom trafou onom manjem prethodi izlazna lampa ili lampe od pojaèala i tu traži signal na izlazu potom se kreæi ka središnjem dijelu tj. predpojaèalima.
Zadrži se na elementima oko lampi tu èesto i neki elektrolit bude suv mada bi ti preporuèio da sve kondenzatore izmijeniš jer to dugo nije radilo, a oni umiju takvu glavobolju da naprave.
mdj300B
Napredujem
Napredujem
Posts: 126
Joined: 22-01-2005, 22:50
Location: BIH

Post by mdj300B »

Bilo bi dobro da nam uslikaš to pojaèalce da vidimo.
I èuvaj se, naime cjevna pojaèala rade na visoki napon od 300V pa i više, tako da ne diraš dok je ukljuèeno ako neznaš oko struje.
Firkragg

Post by Firkragg »

PS. i dok je pojacalo iskljuceno isprazni debele elektrolite (kratkim spajanjem ili zaruljom) u slucaju da su bleederi mrtvi/nema ih/kondi se nisu stigli isprazniti i sl.
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

ko nije slusao lampasa nije slusao nista to tvrdim glavom
prva stvar iza lajv nastupa je lampas
upravo me je lutovac zabrinuo jer se sve jace firme vracaju lampama
a o cenama da ne govorimo
kvalitetna lampa uz konstantnu upotrebu(non stop)bi trebala da izdrzi petnejstak godina
javljam se dobrovoljno za jedan poklon bilo koji lampas PATHOS ACOUSTICS-a unapred hvala :lol: 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
lutovac-ba
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 24-03-2006, 22:39
Location: Montenegro

Post by lutovac-ba »

Nema šta da se brineš to ti danas zovu EGZOTIÈNA POJAÈALA.
HI-FI 2x30W pojaèalo 2.000€ pa i više. Predpojaèalo još toliko. Naravno da se lampe vraæaju ali iskreno da ti kažem 4.000€ æe proæi pored mene neopaženo.
Ako si zainteresovan mogu ti poslati neki katalog da uživaš, skupi a ružni a samo dva 2-3 dugmiæa (što i nije tako loše).

I ja navijam za lampe ali kako da se domognemo nekog od njih?
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

kako pa osta je nam da jurimo nekog dobrog polovnjaka pa popravka druge nema
skoro sam bio kodvas isao sam u niksic ni kodvas necvetaju bas ruze
te smo finansiski tu negde
a niske lampe su jedne od najkvalitetnijih u svetu a mogu se naci jeftino 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
lutovac-ba
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 24-03-2006, 22:39
Location: Montenegro

Post by lutovac-ba »

"INSTRUMENTI ZA VIS" Tako se zove domaæa knjižica koja pored ostalog ima nekoliko šema pojaèala sa lampama. Pa meraklije neka naprave po neki komad.
Mada èini mi se da ponekad i pretjerujemo smatrajuæi da je svako pojaèalo sa lampama vrh. Ima i tu raznih kategorija. Slušam ja i danas ponekad jednog "stogodišnjaka sa lampama" i moram ti priznat treba se malo navici na taj zvuk èinise malo èudnim.
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

jeste potpuno si upravu ali za rne tezimo kvalitetu
na kraju krajeva zar moras sklopiti pojacalo za nedelju dana za neke stvari se isplati pomuciti kako radom tako i finansiski 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

Probaj naci nekog radio-amatera u SA, ali onog koji poznaje ta pojacala sa elektronkama.
Nazovi (033) 663-414 u Sarajevu - to je broj telefona/faksa Asocijacije Radio-amatera Bosne i Hercegovine - tamo ce ti, siguran sam, pomoci! Jos imaju ljudi tamo, koji to poznaju i znaju raditi, tj. popraviti.

Uzgred da kazem, da su to doooobra pojacala. Danas ih proizvode i predstavljaju pod nazivom ''Hi-End'' (ako znas sta je ''Hi-Fi'', eto sad znas sta bi to moglo da bude ''Hi-End''!)

P.S. Ako ''prodje'' ovdje, pogledaj(te) zipovanu arhivu pod nazivom ''Hi-End'', koju sam pokusao upload ovdje.

Poslani fajl je veæi od maximalno dozvoljenog: 800000 bytes. Sorry.
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

Doo-b-roo!! Ako ne moze da prodje zbog ''velicine'', da ga onda ''skratim''! Nadam se da ce proci slike Hi-End tehnike, zipovane (''MagicShow...''), pa pogledajte!

Mozda ce zatrebati, pa koga interesuje neka downloada jedan maleni programcic, zove se:

TDSL Personal Edition Version 1.0.131 - Vacum tube data with parametric search, firme ''Duncan Amplification''. Ovaj ''vademecum'' za elektronke lako se downloada sa Interneta i instalira na PC.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... wCES04.zip
Post Reply