Osvetljenje akvarijuma

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
alensab
Posts: 11
Joined: 30-06-2009, 16:55

Osvetljenje akvarijuma

Post by alensab »

mozda je glupost ali me zanima. imam akvarij pa me zanima dali se da napravit simulacija dana sa 4 neonke t5 znaci da se lagano pali svijetlo i pojacava do najace i onda da se pocme smanjivat do mijesecine.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by pedja089 »

Malo je komplikovano izvesti sa time.
Da je u pitanju led, ili obicna sijalica puno lakse bi bilo.
Ali ako se akvarijum nalazi u svetlijem delu prostorije, ne bi trebalo biti nikakvih problema.
alensab
Posts: 11
Joined: 30-06-2009, 16:55

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by alensab »

znaci nemoguce za mene
Nermin-mandal
Posts: 5
Joined: 04-02-2012, 00:20

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by Nermin-mandal »

Evo da nakon par godina osvjezim ovu temu sa novim pitanjima.
Ja imam vec tj. krenuo sam sa realizacijom led-rasvjete i nabavio sam led trake (12v) koje sam spojio na tranfo i sve to sada frcera, ali ne kako bi ja zelio.
Prvo da objasnim sta imam:
Imam 7 traka po 2,5m
Od toga su 4 bjele i 3 rgb, stim sto sam na rgb spojio samo plave izvode jer ne zelim neki kic u akvarijumu.
Sa slika se moze vidjeti kako je to spojeno sada.
Preko neki kineski stranica sam postavljao pitanja firmama koje vec prodaju simulatore za dan i noc tj svanjavanje i smrkavanje. Oni nisu voljni sada da prodaju samo te djelove tako da sam primoran sam to da odradim ili da zamolim nekoga sa foruna da mi pomogne.
Kada bi neko bio ljubazan da mi pomogne bio bi jako zahvalan. :cry:
Attachments
IMG_2382.jpg
IMG_2382.jpg (43.87 KiB) Viewed 3179 times
IMG_2383.jpg
IMG_2383.jpg (43.03 KiB) Viewed 3179 times
IMG_2385.jpg
IMG_2385.jpg (54 KiB) Viewed 3179 times
Raspored boja.jpg
Raspored boja.jpg (59.12 KiB) Viewed 3179 times
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by WhiteHead »

Akvaristika ti je obimna tema, ja tu ne bih experimentisao sa novom vrstom rasvjete koja nije preporučena od stručnjaka. Sa neadekvatnom rasvjetom dolazi do stvaranja nekih algi koje su pogubne za ribice.

Ali ako baš želiš potraži na gugulu ili forumu pojam "dimmer šema" i napravi sebi noćnu rasvjetu.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Nermin-mandal
Posts: 5
Joined: 04-02-2012, 00:20

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by Nermin-mandal »

Hvala na komentarima i preporuci.
Akvarista sam preko 30 god. Led rasvjeta je nesto novo i mnogo dobro. Sto se tice algi pravi pogodak.
Alge se mnogo manje da nekazem nikako ne stvaraju od led rasvjete, jacina svjetlosti mnogo veca u odnosu na potrosnju energije. Prema tome ovo je ispitana stvar i jako se mnogo koristi u akvaristici.
Problem je sto za moj novi (jedan od 12 akvarijuma) velicine 2500x700x800mm nemogu naci fabricki "skrojenu" rasvjetu pa sam se odlucio kao i mnogo puta prije da sam sebi napravim rasvjetu u novoj tehnici. Kao sto sam rekao to sam odradio samo sto mi fali jedan "led-sunrise-sunset-controller"
Nesto kao na ovoj stranici ali napravljeno za moje svrhe:
http://www.ledgroupbuy.com/dim4-4-port- ... ller-v1-0/
Inace sa gugla sam "sve" pokupio i na kraju je konstatacija da treba ovo sam da odradim.
Tj treba neko da mi napravi kao sto kaze "WhiteHead" dimmer semu za izlazak i zalazak sunca.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by pedja089 »

Tesko da ces to naci gotovo. Uzmi neki uC i rtc, i pwm izlaz. Skucaj neko programce da ti podesava pwm u zavisnosti od vremena i to je to...
Dok sam drzao akvarijume, nmisam se igrao puno sa osvetljenjem, koristio sam fluo cevi 40W namenjene za akvarijume, i nisam imao problema sa algama. Cak i obicne stedne od 11W sam koristio, samo zaboravih koje su bile...
Nermin-mandal
Posts: 5
Joined: 04-02-2012, 00:20

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by Nermin-mandal »

Pedja sve bi to bilo tako da sam ja elektricar!!
Ja sam ti vazduhoplovac a trenutno radim na dizajnu cjevovoda (zamisli)
Hocu da kazem da sam za vas sigirno jedan veliki laik koji se malo zeza sa elektronikom.
Tako da tvoje skracenice "uC i rtc, i pwm " mi govore samo da je to visa skola za mene.
Zato sam se i obrati preko foruma nebi li nasao nekoga da mi ovo odradi (normalno uz nadoknadu)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by pedja089 »

Mislio sam vise da znate...
Ima ih dosta koji to mogu odraditi, valjda ce se javiti...
Nisam video da ste napisali odakle ste, a to bi bila vrlo korisna informacija...
Nermin-mandal
Posts: 5
Joined: 04-02-2012, 00:20

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by Nermin-mandal »

Neznam dali je bitno za rjesavanje ovog zadatka odakle sam, al evo usput ja sam iz Mostara privremeno van njega. Nisam elektricar ali primjenjujem sve sto vi "izmislite"
Usput u kuci imam Xcomfort sistem sa 24 zone i bezicni upravljanjem.
Sto se tice tehnike telefonom upravljam mojim Xcomfort sistemom.
http://www.xcomfort.no/demo/index.php
Imam isto tako 2 PLS-a kojim upravljam vise akvarijuma i mrjestilista.
Daq se vratimo na tekuce pitanje; interesuje me dali je neko zainteresovan da mi pomogne u realizaciji mog projekta?
Nermin-mandal
Posts: 5
Joined: 04-02-2012, 00:20

Re: Osvetljenje akvarijuma

Post by Nermin-mandal »

Samo da se zahvalim svima koji su se privatno javili za pomoc i da javim da sam se dogovorio sa jednim od vas oko izrade ovog uredjaja. Jos jednom mnogo hvala na svoj pomoci.
Pozdrav iz Norveske.
Post Reply