lemljenje smd komponenti

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

stolic
Posts: 8
Joined: 07-05-2009, 22:10

lemljenje smd komponenti

Post by stolic »

Vjerovatno ova tema postoji ali je nisam mogao naći. Trebaju mi uputstva: koju lemilicu koristiti, koji vrh lemila,koja je optimalna temperatura lemljenja komponenata i takve stvari. :oops: Ako možete postaviti neki video bilo bi dobro. Unaprijed hvala.
User avatar
B M
Posts: 17
Joined: 15-03-2008, 23:50
Location: Zagreb

Re: lemljenje smd komponenti

Post by B M »

Mislim da je bilo među tekstovim prije, nisam sad mogo naći, ali imam kod sebe pa evo
Attachments
smd_lemljenje.rar
(432.75 KiB) Downloaded 1062 times
NE.......
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: lemljenje smd komponenti

Post by elektor »

viewtopic.php?f=5&t=3122&p=32813&hilit=lemljenje+smd#p32813
viewtopic.php?f=4&t=2919&p=30832&hilit=lemljenje+smd#p30832
viewtopic.php?f=9&t=4299&hilit=lemljenje+smd&start=15
preporucam ti da sve teme detaljno procitas..imas video tutorial..imas izradene smd lemilice..i pise ti cak koja ih temp nece sprzit..mislim da si sve ovo mogao sam samo si trebao utipkat sto ti treba u search
Attachments
sk.jpg
sk.jpg (4.81 KiB) Viewed 9541 times
Last edited by elektor on 13-05-2009, 20:53, edited 1 time in total.
stolic
Posts: 8
Joined: 07-05-2009, 22:10

Re: lemljenje smd komponenti

Post by stolic »

HVALA NA BRZOM ODGOVORU :D
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: lemljenje smd komponenti

Post by Jeshua555 »

Baš kad sam naletio na ovakav post da pitan nešto vezano za smd lemljenje. Trebam zalemiti nakoliko smd komponenata, imam lemilicu, ali nije namijenjena za takvo lemljenje. Što mi je isplativije, kupovati drugi vrh za lemilicu (Weller), ili vrh koji imam malo pobrusiti da je oštriji? Vidim da su vrhovi za takovo lemljenje (za mene) malo skuplji. Pa ako netko ima neku ideju iskustvo volio bih da malo opiše. Hvala svima na pomoći. :oops:
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: lemljenje smd komponenti

Post by elektor »

Kakvu lemilicu imaš i koliko je to nekoliko SMD komponenata, te od kuda si (možda se nađe netko na forumu tko ti je blizu pa da ti to obavi)? Vrh lemilice nikako nemoj brusit, samo ćeš ga uništit.
Možeš pitati i u nekom servisu za mobitele i sl. da li ti to mogu obaviti.
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: lemljenje smd komponenti

Post by Jeshua555 »

Na razni totorialima sam vidio da se lem stavi na vrh lemilice pa tada prenese na mjesto spoja SMD komponente i pločice. No negdje sam pročitao da je takav nači lemljenja največa pogreška, jer se ispari tvar koja treba očistiti mjesto spoja već na vrhu lemilice. Može li mi netko ovo objasniti. Ja sam tek čisti početnik. :oops: Puno hvala svakom unaprijed.
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: lemljenje smd komponenti

Post by Jeshua555 »

elektor wrote:Kakvu lemilicu imaš i koliko je to nekoliko SMD komponenata, te od kuda si (možda se nađe netko na forumu tko ti je blizu pa da ti to obavi)? Vrh lemilice nikako nemoj brusit, samo ćeš ga uništit.
Možeš pitati i u nekom servisu za mobitele i sl. da li ti to mogu obaviti.
Imam neku Wellericu dosta kvalitetnu sa stanicom za kontrolu temperature, neznam baš koji je tip, morao bih pogledati. Trebao bih zalemiti oko 150 komada ovih ledica "rgb led smd 5050". Koju metodu mi preporučate za lemljenje tih komponenata? Iz Križevaca sam. Ne bih želio da mi to netko drugi radi, jer namjeravam uzeti to za završni rad na faksu. Puno hvala svima.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: lemljenje smd komponenti

Post by elektor »

Uf ja mislio da ti imaš 5-10 komponenti za zalemit, a ne 150 :shock: .
Očito nisi dobro pratio tutoriale za SMD lemljenje, jer bi ti u tom slučaju bilo jasno što je flux i za što se koristi. Naime flux ( ili "tvar koja treba očistiti mjesto spoja") stvarno izgori kada se žica otopi direktno na vrhu lemilice, ali se zato on posebno dodaje na lemno mjesto.
Inače ovo mi je jedan od najboljih videa koji se bavi temom SMD lemljenja http://www.youtube.com/watch?v=3NN7UGWYmBY
Neznam kakav vrh imaš na lemilici, ali sa nekim standardnim šiljastim vrhom se uz malo pažnje može odraditi taj posao. Naravno trebaš kupiti flux i tanku žicu za lemljenje (oko 0,5mm).
Međutim ovo bi bio mogao mukotrpan posao, pogotovo ako se uzme u obzir da si početnik u SMD lemljenju. Što znači greške su moguće, a nisu ni jeftine.
Ako pri izradi završnog rada nije bitno da li su neki njegovi djelovi sklapani ručno ili strojno, ne bi se bilo loše raspitati u nekoj tvrtci koja se bavi izradom PCB-a i strojnim lemljenjem komponenti da li ti to mogu odraditi. Pa da vidiš da li ti je to isplatljivo.
Ako baš odlučiš lemiti sam onda bi to bilo najbolje odraditi pastom za lemljenje i puhalicom (ili pečnicom). Pogledaj malo po youtubeu SMD Reflow, Reflow oven i sl.
Nego da zaključimo, u svakom slučaju bi strojno lemljenje bilo najbolja opcija (ako smiješ, ako ti budu htjeli to odradit, i ako je financijski isplativo), ja bih se zatim odlučio na lemljenje pastom, a ako i to zbog nekog razloga ne odgovara, tek bi onda išao pin to pin metodom lemljenja.
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: lemljenje smd komponenti

Post by Jeshua555 »

Hvala na ovako dugom odgovoru.
Ne dolazi u obzir da dadem nekom da mi to lemi, pokušat ču sam. Puhalicu nemam niti bih je želio kupovati, sigurno je skupa. Tada mi ostaje lemljenje običnom lemilicom. Zanima me da li bih mogao lemiti običnom lemilicom, naravno sa vrhom namijenjenim za SMD lemljenje i pastom? Mislim da sam vidio i takav način lemljenja na internetu.
Puno hvala svima.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: lemljenje smd komponenti

Post by elektor »

Kako hoćeš.
Nemoraš nužno imati puhalicu za lemljenje sa pastom, pogledaj na youtubeu sigurno ćeš naći videa gdje ljudi leme sa pastom u običnoj pečnici i sl.
Ako ćeš lemiti sa lemilicom ne treba ti pasta. Već samo flux i kvalitetna tanka tinol žica.
Možeš li postaviti sliku vrha lemilice koji sad imaš?
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: lemljenje smd komponenti

Post by Jeshua555 »

Kod kuće nemam lemilicu, taj svoj rad ću raditi u školi sa lemilicom iz škole, a nisam još uspio poslikat vrh. Uglavnom lemilica ko lemilica, samo što su ove iz škole su jako malo korištene i vrh je skoro kao nov. :) :) :)
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: lemljenje smd komponenti

Post by InTheStillOfTheNight »

Jedina komponenta koja se ne može zalemiti običnom lemilicom u SMD-u je BGA kućište. Za sve ostalo potreban ti je samo dobar vrh. Ako je 1206 ili 0805 komponenta to možeš zalemiti sa peglom koliko je jednostavno. Ako je 0603 trebaš imati bilo kakvu lemilicu, a za sve sitnije 0402, 0201 treba ti weller i jako dobar vrh.
Što se tiče QNF, SO, SOT, TQFP ručno se lemi i raster 0.4 mm bilo kakvom lemilicom, samo onda trebaš kupiti FLUX i pogledati na internetu čemu služi i kako se koristi...
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: lemljenje smd komponenti

Post by InTheStillOfTheNight »

Ovo sam lemio sa wellerom, vjerojatno bilo kakvim vrhom i FLUX zakon... Tako da ti ne bi trebao biti problem zalemiti nekoliko SMD komponenata bilo kakvom lemilicom...

Image
InTheStillOfTheNight
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: lemljenje smd komponenti

Post by abc »

Malo off topica :)

@nocni pogledao sam na youtubu robota alkara i sve odlicno ali ..... trebao si napisati neku kontrolu sa PID ili fuzzy logic upravljanjem(ako ne samo za demonstraciju), vidim da sad imas na cemu (LPC), ovako robotici krivudaju kao da imaju preko 0,5 promila maligana :D.

Na ovom linku PID im osciluje, primjeti da kad prelazi iz jednog radijusa u suprotni da ide bez problema ali kad izlazi iz radijusa u ravninu osciluje i prebacuje malo, mozda treba malo brzi mikrokontroler da brze racuna PID.

http://www.youtube.com/watch?v=7yNs55LSNAY

Al zato su turci svog "opravili" kako treba
http://www.youtube.com/watch?v=EzmPgw9H ... re=related
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: lemljenje smd komponenti

Post by InTheStillOfTheNight »

@abc ne znam kojeg si alkara gledao? To se još slika i piše dokumentacija za robota...
http://www.inovatic.hr/default.aspx?id=135

To je kao edukacijski robot i većinom se prodaje u osnovne i srednje škole... Nije to neka natjecateljska pila pa sad da vidimo koliko brzo može reagirati...

Kad smo već kod off topica planiram raditi ovakvo nešto...
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... u2vX886Oj8

No kad sam našao motore kakve trebam zaključio sam da koštaju 500kn / komad. Za MCU bi uzeo nekog ARM-a i to nije problem, ali jebeni motori su dosta skupi za igranje i stvarno treba brdo slobodnog vremena da se takvo nešto napravi...

Što se tiče ovog LPC-a stvarno je dobar MCU. Raspisao sam za tu ploču već nekih 40-50 k programa, no to sad malo čeka jer imam nekih drugi stvari koje treba završiti...
InTheStillOfTheNight
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: lemljenje smd komponenti

Post by abc »

Koji su to motorici DC sa optickim enkoderima ili hall sensorima ili BLDC motorici?
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: lemljenje smd komponenti

Post by InTheStillOfTheNight »

Width 74mm
Length 90mm
Height 22mm
Weight 71g
Wheel d:22mm w:8.5mm Mini’z Tire
Processor STM32(64MHz)
Motor FAULHABER 1717-003SR + IE2-512
GearRatio 16:60
Battery Li-ion 70mAh 2cell
Motor Driver LTC4442 + ECH8659
Sencer infrared light sencer (SFH4550 + TPS601) x 4
Top Speed 4.2 m/s
Acceleration 15.0 m/s^2

@abc to su DC motoru sa magnetic enkoderima. Imam negdje i shemu tog robota... Skupio sam dosta dokumentacije i lik je bolesni fenomen... Hardware kao i sam odabir komponenti je savršen. Jedino ne bih koristio STM32 nego NXP-ov LPC ARM CORTEX M3. (Bolje poznajem NXP)
InTheStillOfTheNight
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: lemljenje smd komponenti

Post by Jeshua555 »

Vi stvarno mislite da početnik može zalemiti 500 smd nožica, na 150 komponenata običnom lemilicom? Dobro, pokušat ću.
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Re: lemljenje smd komponenti

Post by hari poter »

:azdaja: Samo se potrudi da sto manje dima udahnes. :azdaja:
500 nozica zahteva puno tinola.
Provetravaj prostoriju ili ukljuci bilo kakav ventilator, da sklanja dim od nosa.
U dimu ima oksida antimona i olova, i dovoljno nezasicenih ugljovodonika za jedan osrednji emfizem.
Post Reply