skraceni kurs ucenja picbasica

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by abc »

Angel , he, he cini mi se da ni sam ne znas u sta se upustas, to sto tebi treba je DIGITALNA OBRADA SIGNALA U REALNOM VREMENU , ispravite me ako gresim.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by InTheStillOfTheNight »

Ne znam kolega što za tebe znači odjednom... Meni je neki rekord oko 40 pipaka/sekunda... Inače razvučen C DIM na 4 oktave naprijed i nazad...
InTheStillOfTheNight
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by Black Angel »

Znam ja u sto se upustam i imam tocno u glavi kako bi trebalo izgledat a vjerujem da cu uz vasu pomoc i uspjet realizirat tu viziju...
Sistem treba bit tek toliko brz da sve radi glatko i bez ikakvog zakasnjenja tokom sviranja.

A sto mi znaci odjednom ?
Odsviraj npr C i E odjednom i drzi ih....
Eto sto mi znaci 2 note odjednom.... neznam kako bi to drukcije rekao :lol:
Tebi je rekord 40 njih ali opet imas samo 10 prstiju pa mozes samo 10 odjednom odsvirat, kuzis ?
E sad sto je veca brzina kojom se te dvije note sviraju otvara se veci prozor za gresku no sve bi trebalo raditi kako treba dok se moja brzina sviranja ne poklopi sa brzinom ciklusa ADC konverzije na npr 5 kanala sto sumnjam da ce se tako lako dogodit :lol:
Korg X5D <3
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by abc »

Nisi opet nista objasnio, sta u stvari mjeris, analogni signal sa te optike preko koje prelazis rukom ili analiziras audio signal sa ADC.

Ako analiziras audio signal onda pretpostavljam znas koliko mjerenja u sekundi treba da napravis, ali jos je veci problem taj broj mjerenja obraditi u midi ili sta vec.
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by Black Angel »

Analiziram analogni signal sa optike.....

A sto se tice midi signala, to je zapravo muzicki protokol za komunikaciju instrumenta sa nekim softwerom (komp npr).
Znam da je to dozlaboga komplicirano i koliko sam gledao uopce nema po internetu shema sistema pa sam razvio jako jednostavan plan.
Kupit cu midi klavijaturu sa 25 tipki, rasturit cu je i uzet cu njezinu elektroniku a tipke cu samo zamjenit relejima (ili sta vec) kojima ce upravljati izlazi mikrokontrolera...
U sustini najjednostavnije rijesenje :lol:
Korg X5D <3
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by Black Angel »

Naruceni mikrokontroleri i programator....
Ajde bar da sam se neceg rijesio :lol:

Krenuo danas zapocet nesto malo sa programom kad puf, raspo mi se komp... :roll:
Tako da dok ne proradi nemogu vam postavit pitanja sa nekim konkretnim primjerima iz programa.
No uglavnom, bi li mi ko znao reci kako da najjednostavnije pretvorim binarni rezultat AD konverzije u decimalni oblik ?
Cudno mi je radit sa binarnim i rade nebi njega potezao kroz program ako je moguce odma u startu ga pretvorit u decimalni...
Lakse mi je poslje sa IF naredbama, dijeljenjem, spi protokolom i svime naposljetku xD

Takoder, vidio sam u jednom programu iz kojeg sam mislio iskopirat spi protokol da se dosta cesto koristi DEBUG komanda.
Guglao sam malo ali nisam je bas nesto skopcao....
Naravno, okacit cu taj program gdje je koristi cim mi proradi komp...
Moze dotad neko laicko objasnjenje ? :lol:
Korg X5D <3
_heX
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 29-10-2009, 20:09
Location: Republika Zagorje

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by _heX »

A zasto bi rezultat ad konverzije bio binarni? Nek bude heksadecimalni ili jos bolje decimalni. Broj je broj, _ebi ga.
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by Black Angel »

Je, a kako ? :lol:

Po prijasnjoj raspravi sam doso do zakljucka da se prvobitni rezultat sprema u binarnom obliku... ili ne ?

Ukratko, kad napisem u programu ADCIN 0,SENZOR sto cu ja naci u toj varijabli "senzor" ?
Binarni ili decimalni ?
Ako je binarni, kako dobit decimalni ?
Korg X5D <3
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by InTheStillOfTheNight »

Što točno ti praviš ne zna nitko na forumu, ali jedno bi ti trebalo bitni jasno: Glazba se ne stvara i ne izmišlja... To pripada umjetnosti, a ne elektronici...

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... hic3AqopZk
InTheStillOfTheNight
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by Black Angel »

Hvala na linku, uzivao sam :wink:

Moze sad pitanje ?
Zasto me svi tretirate kao kretena ?
Zasto je zabranjeno traziti pomoc na forumu koji je napravljen za pomaganje drugima ?
Jesam li vas u iti jednom momentu zamolio da mi vi napisete cijeli program ?
Trazim vas odgovor na pitanja koja me bune, a neznam kome bi se drugo obratio ili gdje bi to drugo naucio.

Imas pravo, glazba je umjetnost....
A opet, sta mislis kako funkcioniraju elektronicki instrumenata kao sto su sintisajzeri, elektricni klaviri i bezbroj drugih instrumenata.
Vidim da tebe jedino ljuti sto ti nezelim rec o tocno kakvom instrumentu je rijec.
Na jednu je ruku inovacija u tom odredenom polju i jednostavno nebi volio da naide neko talentiraniji od mene kome se ta ideja takoder svida i da to sve izvede za tjedan dana :roll:

Ako si vec toliko znatizeljan, reci pa cu ti napisati na pm :roll:
Korg X5D <3
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by InTheStillOfTheNight »

Aha, to da ti netko ne ukrade ideju :) A jbg, kad nešto pišem trebao bi i znati što praviš da ti mogu pomoći... Ne samo ja, nego i svi koji komentiraju tvoje poruke. Vrlo lako bi ti se moglo dogoditi da ništa ne napraviš jer nisi računao na to, to, to i to... Sve ono što ti je napisano je tehnička dokumentacija!

No to što radiš, a nitko od nas ne zna što radiš vrlo lako može biti krivo odabran smijer nekog projekta...

Zašto bi netko radio sa decimalnim brojevima ako ne mora???
Pretvoriti je jednostavno:
U = 5*ADC/1024

10 Bitni ADC ima 1024 moguće vrijednosti koje idu od 0-1023. Ako si za VREF odabrao 5V onda to znači kako će ti se 5V ADC-a razdijeliti sa 1024 vrijednosti i to je ono što ti vraća ADC.

Ako stvarno želiš baratati sa naponom, formula ti je gore, samo ja ovo nikad ne bi prebacivao u float jer se to malo svađa sa računalom i njegovom brzinom koju svjesno bacaš... Druga bi bila priča da stvarno trebaš float brojeve...
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by InTheStillOfTheNight »

Da te ne buni što se kad kako računa evo 2 varijacije na istu temu:
U = (5*ADC) / 1024
U = (5/1024) * ADC

Inače trebali bi za tvoj uređaj smisliti kodno ime, nešto slično kao u "The Bourne Identity". Nazvao bih ga "digitalna kokoš". :lol:
InTheStillOfTheNight
_heX
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 29-10-2009, 20:09
Location: Republika Zagorje

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by _heX »

U varijabli SENSOR nalazi se zaista broj izrazen u binarnom obliku. No ti ga NE moras gledati tako.

Kada napises
SENSOR = %00010011
varijabli si pridruzio neki broj cija je binarna vrijednost 00010011. Taj isti broj ima decimalnu vrijednost 19, heksadecimalnu $13.

Znaci sve jedno dal pises:
SENSOR = %00010011 ili
SENSOR = 19 ili
SENSOR = $13

Evo primjer:

SENSOR = %00010010

IF SENSOR = 18 THEN HIGH PIN1
IF SENSOR = %00010010 THEN HIGH PIN2
IF SENSOR = $12 THEN HIGH PIN3

Koji pin ce ici high?
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by Black Angel »

Ok, kontam sto zelis rec.
Znaci napisem adcin komandu, on tamo nesto zbrcka u binarnom obliku ali ja binarni zanemarim i radim cijeli program sa decimalnim brojevima a nek se on misli sta je sta :lol:
Mozda cak ovaj program i nebude toliko kompliciran koliko sam mislio :)
Popodne sam nasvrljao shemu nabrzaka tek da imam u sto gledat a veceras bi valjda trebao pokusat i nesto sa programom.
Ocekujte nova pitanja ubrzo :lol:
Korg X5D <3
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by pedja089 »

Vrednost broja je uvek ista, ne vidim zasto menja stvari ako ti napise tu vrednost ovako ili onako...
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by Black Angel »

Pa neznam, mislio sam da ako je originalni broj u binarnom obliku da ga onda nemogu dijelit sa npr 128 u decimalnom nego ga moram dijelit sa 128 u binarnom obliku.... :roll:
No ok, ocito sam krivo mislio :lol:
Korg X5D <3
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by pedja089 »

I dalje ne kontam...
Svaki broj u kontroleru je zapisan u 8 bita nekog registara, ukoliko je word ima 2 bajta tj fizicki 2 registra. A ko ti kaze da ne mozes ovo uraditi
A=%1000/3
To bez ikakvih problema mozes, samo kao rezultat dobijas ceo broj.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by InTheStillOfTheNight »

Ni ja uopće ne kužim što njega muči... Prvo sam mislio da želi to prebaciti u napon, pa sam onda po postovima HEX-a zaključio da ga "kao" muči BIN, HEX, DEC, ali više nisam uopće siguran što ga muči.

Svaki broj compileru možeš prikazati kako ti volja. U C-u možeš napisati nešto ovako:
my_result = ( 0xAA / 145 ) * 0xDD;

HEX broj AA dijeliš sa DEC brojem 145, te to isto množiš sa HEX brojem DD...
Ako ispred broja piše 0x compiler zna da se radi o HEX zapisu, a ako ne piše ništa onda se radi o DEC zapisu... Kako god na to pogledao radi se o jednom te istom broju, samo različito zapisanom.
HEX 0xAA je DEC 170
DEC 170 je HEX 0xAA

Ne vidim uopće u čemu je tu problem? Jer i rezultat ADC-a ne moraš gledati kao BIN ili HEX broj nego kao DEC broj, i tada ti 10 Bitni adc ide od 0-1023.
InTheStillOfTheNight
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by Black Angel »

Pa upravo to me mucilo.... BIN, DEC, HEX i baratanje sa njima u compileru....
Kolega hex mi je to prvi pojasnio, reko sam da sam skuzio i to je to.
Neznam zbog cega je nastala ta neka zbrka no u svakom slucaju, razumijem sto mi pokusavate reci i hvala na trudu :wink:
Korg X5D <3
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: skraceni kurs ucenja picbasica

Post by InTheStillOfTheNight »

Mene si barem zbunio sa problematikom oko brojeva... To je zdravo za gotovo u svim mogućim compilerima i o tome nitko ne razmišlja jer je jednostavno tako i svi to uzmu zdravo za gotovo...
InTheStillOfTheNight
Post Reply