Problem sa MikroBasic kompajlerom

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by mbruck »

Imam EasyPic v4 razvojnu ploči i najnoviju krekovanu verziju MikroBasic kompajera. Očitao sam "LED blink" program, kompajlirao i uspješno ga uplodao na PIC16F877A. Barem tako izgleda kada se prozove programator. Vidi se postotak programiranja kao i verifikacije. Uglavnom programator se ne buni.
Ali program se ne izvršava, tj ne vidi se blinkanje LED-ica.
E sad bi čovjek pomislio da nešto nije u red sa kratokospojnicima. Prije nego sam počeo sve raštelavati, probam prvo ICD debuger. I .... Program se izvršava korak po korak !!!! LED-ice se pale !
Ima li tko kakvu ideju zašto program ne radi samostalno, a hoće preko hardverskog debagera?
Ima li smisla? da počnem sumnjati u ovaj krekovani MikroBasic?
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by InTheStillOfTheNight »

Malo nelogično...
Prvo trebaš kreirati HEX i ubaciti ga u PIC,
Nakon toga ponovno izvući taj HEX iz PIC-a te usporediti ono što si upisao sa onim što si čitao...

Nešto sam radio sa tim upravo tim PIC-em ali nisam imao takvih problema... Ne znam dovoljno PIC, ali to je prvo što bi ja napravio prije nego li razmišljam o pronalasku problema... Ovako barem možeš kategorizirati problem i vidjeti dali je to programator stvarno upisao, pa nakon toga tražiti problem u pravoj kategoriji...
InTheStillOfTheNight
buco-1
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-10-2010, 21:22

Re: Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by buco-1 »

InTheStillOfTheNight wrote:Nakon toga ponovno izvući taj HEX iz PIC-a te usporediti ono što si upisao sa onim što si čitao...
Svaki iole ozbiljniji programator bi to trebao da čini automatski pri upisu. Usporedbom byte na byte i/ili CRC-om, proširenim CS-om i sl. Najbolje provjerom byte na byte. Upisani byte se odmah isčitava iz flasha i uspoređuje s vrijednosti u bufferu u ramu. Ako su svi FF onda se i to prijavljuje kao greška.

@mbruck
16F877 je sasvim dobar kontroler i sumnjam da je u njemu greška. Vidi tip oscilatora; općenito konfiguracione baytove a možda i vodove komunikacije. Jel ti programator sam očita ID MCU-a ili ga ti ručno moraš odabrati. Ima li provjeru ID-a?
Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality.
- Nikola Tesla
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by InTheStillOfTheNight »

Dobro kažeš buco : "Trebao bi"
No ne znači da je to programator i napravio. Mbruck kaže da nema orginal verziju software-a, a greška je često i banalna glupost pa je onda bolje temeljito proći kroz problem... Slično sranje sam imao sa ISP programatorom za AT89LP2052. Programator upiše, pročita i kaže OK, a zapravo nije uopće dobro upisao jer ako resetiram AT i ponovno pročitam program dobijem greške na pojedinim lokacijama. Ne znam napamet o kojem se tu programatoru radilo, mislim da je bio na LPT-u, ali znam da je software ISP-a Atmelov. Pusti ti to, ja više ne vjerujem ni svojim očima u elektronici i zato je bolje sve provjeriti nekim drugim metodama.

Ako nešto možeš debugirati, a ne "vozi" samo to ti odmah ukazuje i na mogući problem RESET linije ili problem oscilatora te konfiguracije oscilatora. Trebao bi potvrditi da imaš dobar HEX unutra bez obzira što ti je programator rekao i nakon toga ti ostaje provjera clock-a i reset-a, eventualno samog programa, pokušaj promjene PORT-a blinka, pokušaj sa drugim MCU-om jer si ovaj možda nekako zapalio... ima se tu prostora za eksperimentirati...
InTheStillOfTheNight
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by gurko »

Jesi li siguran da si odabrao sve dobre pocetne parametre? Znam da sam kod nekih uC morao svaki put pri programiranju setovati npr. da koristi externi oscilator, a ne interni! Ili da koristeni pin u startu koristi kao I/O port a ne kao npr analogni ulaz i slicne stvari.
Znaci prije programiranja, na formi programatora prekontrolisi pocetne parametre tu ti moze biti neka za*bancija!
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by mbruck »

Postavke programatora
Postavke programatora
Postavke_programatora.JPG (58.69 KiB) Viewed 3447 times
Hi drugari!

Ploča je kako sam naveo EASYPIC4 sa internim programatorom.
Slika je malo zamrljana zbog prilagodjenja sajtu, ali se vidi da je:
Oscilator: HS
WatchDog: Disabled
Power-Up Timer: Disabled
Brown-reset: Disabled
Low voltage In Circuit serial Pr... Enabled
Data EEPROM Memorz code protection : Disabled
Flash program memory write: Disabled
In-Circuit debbuger mode:Disabled
Flash program Memory code protection: Disabled

Probao sam oscilator da mjenjam na XT, LP i RC, No sve je isto. Na ploči je kristal 8Mhz spojen na nogice RA6 i RA7.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by pedja089 »

Probaj iskljuciti LVP.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by mbruck »

Probao.... no change...

Da li bi netko mogao poslati neki HEX code za ovaj PIC da probam ?
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by InTheStillOfTheNight »

@m možda glupo zvuči da ti nešto savjetujem pošto i sam znaš dosta, no kad nastane sranje u mojoj firmi onda nekoliko očiju gledaju u mene i čekaju ideju... Ne možeš na niti jedan način gledati u problem i očekivati da se sam sredi...

Gotovo sam 100% siguran da problem nije u onome što sam pisao u gore navedenim postovima. To je kao kladiti se na 1 : 1 000 000. Želio sam ti pokazati karakteriziranje problema. Ideje kojima segmente definiraš ispravnim. U pravilu sve probleme svog života u programiranju sredim u nekoliko minuta ili sati.

Jedino što radim je gore opisana metoda. Napadam problem na najprimitivnijoj razini, potvrđujem svoje realno razmišljanje, i samo očekujem problem koji će mi se pokazati sam bez da ga ja uopće tražim...

Jedino u tome što je bitno je činjenica da ono što zaključiš svim metodama kao ispravno i mora biti ispravno... Pa ako treba možemo i svaku stavku potvrditi na puno načina. Bitno je testirati problem na izazov testa, te sam test organizirati tako da sa sigurnošću možeš reći ono što radi ispravno...

Nije potrebno tražiti problem, jer on će se sam pokazati... jedino je bitno tražiti ga sa najniže razine potrage i usput potvrditi sam sebi ono što je ispravno...
InTheStillOfTheNight
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: Problem sa MikroBasic kompajlerom

Post by mbruck »

"KVAR" pronađen !

Točnije nije ga ni bilo. Jedan od kratkospojnika u krugu internog programatora omogućavao je da se nogica MCLR koristi kao I/O pin ili kao MCLR. Isti je bio stavljen na I/O. Kad sam ga premjestio na MCLRm sve radi.

Zahvaljujem svima na pomoći !

Sad malo programiranja u PIC MikroBasicu. Prebacujem lopticu na sina Mateja. (nije više do mene he he)
Iskoristio bih priliku da pohvalim firmu MikroE. Tipovi su mislim odreda superprofesionalni. Mislim da im se nitko na svijetu ne može približiti ni na kilometre.
Sad od njih imam 3 ploče i 2 kompajlera. Jedan legalano kupljen !!!
Post Reply