PIC i RC oscilator

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

PIC i RC oscilator

Post by mbruck »

Hi drugari!

Trebao bih informaciju kako sračunati vrijednosti R i C, za externi RC oscilator za PIC. (nevažno, ali konkretno PIC16F57). U datasheet-u to nisam našao, kao ni na Microchip stranici. Neki on-line kalkulatori za RC opet, daju totalno različite vrijednosti. Ako to šta znači, napajanje će biti 3V (2 x AA baterije).

Hvala !
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: PIC i RC oscilator

Post by pedja089 »

Ja ne znam...
Ali mozes napraviti samo da menja jedan pin on/off pa meriti frekfenciju.
A zasto bi koristio RC ako nije tajna :?:
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: PIC i RC oscilator

Post by mbruck »

Razlog je jeftiniji sklop na 50 komada....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: PIC i RC oscilator

Post by pedja089 »

Onda jedino to gore mi pada na pamet :roll:
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: PIC i RC oscilator

Post by mbruck »

Ako ti kao pravi guru neznaš, mes čini da je baš problem. Tvoj prijedlog je dobar. Hvala.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: PIC i RC oscilator

Post by pedja089 »

Ovo sta kaze datasheet...
The oscillator frequency will vary from unit to unit due to normal process parameter variation. The difference in lead frame capacitance between package types will also affect the oscillation frequency, especially for low CEXT values.
Tako da se meni to vec samo po sebi ne svidja...
Cak i na vece serije kristal 32768Hz je prihvatljiv trosak(barem je to moje misljenje).
Ja RC nikad ne koristim, probao ga jesam dok sam ucio malo ASM i to je to...
Uglavnom sad resavam sve sa 18F serijom koja u 99% slucajeva ima resen interni oscilator, a po nekad i nekoliko njih... Naravno cena 16F57 je smesna, tako da za tu cenu i puno toga ima...
EDIT:
Malo guglanja i evo ga
http://www.piclist.com/techref/microchip/osc.htm wrote: f=1/( R * C)

R = resistance in Ohms
C = capacitance in Farads
f = frequency in Hertz

It is recommended that if you do plan to use the RC frequency standard method, the resistor values should remain between 5 K and 100 K which would require a capacitor value of approximately 20 pF. Resistances <= 2.2k may cause the oscillator to become unstable or stop altogether. Extremely high resistances such as 1 Meg can cause the oscillator to become overly sensitive to noise, humidity and leakage.
A mozda je formula f=1/( 2*pi*R * C)
Mrsko mi je sad racunati i izvoditi kako to ide...
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: PIC i RC oscilator

Post by InTheStillOfTheNight »

Meni je smiješna rasprava oko cijene jednog oscilatora, pogotovo za tržište na kojemu se nalazimo. Najveća količina nekih mojih projekata koja je prodana bila je na bazi recimo 500 komada, ali s time da je sve proizvedeno na pick and place mašini što je za nas gotovo besplatno. (Upali stroj i plati struju)

S druge strane mislim da nitko ovdje na forumu ne može ciljati na široku proizvodnju tipa 10 000 ili 20 000 komada, a da ne govorim o serijama u kojima proizvodi Kina. (Tada bi tvoja ideja imala smisla)

Ušteda na nekom kristalu i serijama o kojima možemo razgovarati nije ušteda. Svi projekti koje možemo raditi ne mogu biti niti približno cijeni jedne Kine koja elektroniku izbacuje na tone i proizvodi je gotovo besplatno. Nadalje i njihova nabava elemenata ide u takve serije koje su duplo jeftinije od bilo kojeg dobavljača u svijetu na male količine.

Ono što se uopće može prodavati iz ove perspektive su specijalni projekti koji se ne rade za široke mase ljudi i tu se prodaje većinom znanje, a u toj situaciji hardware je gotovo nevažan... Nikakvih 10 kn u toj situaciji neće utjecati na kupca proizvoda.

U firmi imamo pick and place i sve proizvodimo u SMD-u, a možemo složiti što god poželimo i što god postoji na svijetu. Vjerojatno jedini stoj u HR-u koji može slagati 0.4 raster i recimo 0201 komponentu.

Ono što je tu najbitnije je činjenica da taj stoj izbaci 100 proizvoda za jedan dan, a kada bi to netko lemio ručno trebao bi barem mjesec dana.

Uzmeš recimo svoju količinu 50 komada i izračunaš koliko ti vremena treba da to polemiš, a nakon toga pomnožiš sate sa satnicom i dobiješ količinu bačenog vremena i novca. Ako tako gledas onda ti oscilator stvarno ne znači nikakvu uštedu.
InTheStillOfTheNight
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: PIC i RC oscilator

Post by mbruck »

Taman pođoh guglat da potražim nešto na ovu temu, kad me neki vrijedni Peđa preduhitri.... Hvala opet.
Ja radim sa atmelom, koji ima interni kristal, čak je prva verzija uređaja i bila sa atTiny84.
No cijena PIC-a je presudila, a zahvaljujući tome da igrom slučaja imam i gomilu drugih raznih PIC-eva, jedan EASYPIC 4, pa krekovan MikroBasic za PIC, i da moj sin Matej nema protiv PIC-eva, sad imamo spremno 50 kom PIC16F57 za božićne jelke po 5€. Ovaj projekat je trebao biti realiziran prošli božić, ali nam suviše kasno stigoše PIC-evi iz Shukata pa smo odgodili.
http://www.youtube.com/watch?v=Bx5O52YztRE
Sad "kom obojci kom opanci"

I ovo da napomenem !
Svrha ovog posta je da riješimo taj problem oko RC oscilatora, koji je eto banalan.
Svrha ovog "projekta" NIKAKO nije zarada, nego da se ja i sin družimo, da budemo na božičnom sajmu ko prodavači, da se zabavimo. A ako sve prodamo, biće i zarade nešto.
Znam ja sve to veoma dobro što je kolega naveo o niskom kineskim cijenama i pick&place strojevima itd.
Last edited by mbruck on 28-10-2011, 20:51, edited 1 time in total.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: PIC i RC oscilator

Post by InTheStillOfTheNight »

hehehe mbruck, ja mislio ti radiš neki ozbiljan projekt, a ti se igraš :P
InTheStillOfTheNight
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: PIC i RC oscilator

Post by mbruck »

hehehe mbruck, ja mislio ti radiš neki ozbiljan projekt, a ti se igraš
Upravo tako smo i zamislili ovo...
:lol:
Post Reply