Spajanje AD konvertera sa PIC-om i preporuka za iste ?

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Spajanje AD konvertera sa PIC-om i preporuka za iste ?

Post by Black Angel »

Hi :D

Dajte mi malo pomozite (malo vise :lol: )
Spremam jedan malo veci projekt ali je problem sto nemam nikakvih shema nit ista, samo zamisao kako bi trebalo radit, i okvirno ideju kako bi elektronika trebala izgledat, no nazalost nemam ni priblizno dovoljno znanja da bi mogo to sam odradit.... pa molim pomoc dobrih ljudi :)

Znaci imam IR senzor koji prati udaljenost nekog objekta, i sukladno njegovoj udaljenosti, na izlaz daje napon.
Znaci ovo bi bio taj senzor:
http://sharp-world.com/products/device/ ... 0a02_e.pdf
Na grafu sa datasheeta se vidi da napon oscilira od 0.4V na 150cm udaljenosti do 2.6V na 20cm udaljenosti.

E sad, trebao bi mi AD konverter koji ce taj napon moci podjeliti na minimalno 100 vrijednosti (sto vise to bolje) i poslati ih u pic. (2.6-0.4=2.2, 2.2/100=0.022, 2.6-0.022=2.578 itd...)
Nadam se da kuzite sto mi treba.... npr. da mi za 2.6V posalje u pic broj 0001, pa onda za vrijednost od 2.578V da posalje 0010, za 2.556 salje 0011 itd....
Jel to uopce moguce tako izvesti ili sam ja nesto zajebo u mojim pretpostavkama ? :lol:
Ovaj dio sa gomilom vrijednosti mi treba tako da bi mogo pomocu mikrokontrolera upravljati digitalnim potenciometrom i relejom koji bi se upalio za bilo koju od ovih vrijednosti...
Ako ima neko pametniju ideju kako to izvesti, nek slobodno kaze.

Trebo bi mi AD konverter sa sto vise ulaza i izlaza...
Bit ce 24 kanala tj. 24 senzora pa da bude manje guzve na plocici...

Nadalje, takoder bi mi trebao pic sa sto vise I/0 linija...
Isti razlog kao gore navedeno, samo mi za svaki ulaz treba i izlaz pa kontajte da mi treba 48 I/0 linija xD
Nema sanse da ih jedan ima toliko, al ono, predlozite neki standardni koji se moze lako isprogramirati, al da ih ima malo vise....

Eto dosta zasada, mogo bi pisati jos dva sata neke sitne detalje ali bolje ne komplicirati stvari za pocetak.

Neka digne ruku ko me je ista skonto :lol:
Korg X5D <3
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Spajanje AD konvertera sa PIC-om i preporuka za iste ?

Post by gurko »

1. Jesi li razmisljao da koristis A/D konvertore koji vec postoje u npr PIC18F4520 ili slicnim PICovima?

2. Mislim da ce morati ubaciti neko (linerno) pojacalo tako da dobijes veci opseg napona na izlazu jer sumnjam da ces naci A/D konvertor ciji je puni rang (a to je ono sto se inace zeli) u opsegu 0.5 do 2.6V.

3. Da ti A/D konvertor salje kodove kakve ti zelis, mislim da neces moci iz jednostavnog razloga sto ti karakteristika senzora nije linearna. Znaci moras je linearizovati hardverski ali ces onda izgubiti na preciznosti (citaj opsegu) ili ocitan napon slati u PIC i onda u PICu dal' preko tabela aproksimacija ili preko neke funkcije u zavisnosti od izmjerenog napona naci rastojanje do objekta.

Good luck!
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Spajanje AD konvertera sa PIC-om i preporuka za iste ?

Post by Black Angel »

Sve to lijepo zvuci u teoriji al opet zaboravljas da neznam to izvest.... :lol:
Naravno, hvala na trudu, no ipak mi trebaju savijeti sa malo vise informacija :)
Korg X5D <3
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Spajanje AD konvertera sa PIC-om i preporuka za iste ?

Post by gurko »

Pa neznam?! Jedino da ti neko sjedne i nacrta semu!? Valjda bi ti to bilo dovoljno informacije! :lol:

U svakom slucaju, puno srece i samo naprijed! :wink:
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Spajanje AD konvertera sa PIC-om i preporuka za iste ?

Post by Black Angel »

Da, bilo bi najbolje kad bi mi neko predao gotov projekt, al znam da nazalost to neide tako... :lol:
Nekazem da se nikad nisam sreo sa elektronikom, al sto se tice digitalnog ogranka, tu sam se samo jednom okusao i to je to...
Zato shvati da je moje znanje o A/D konverterima, mikrokontrolerima i opcenito nulama i jedinicama nije bas bajno...
No hebiga naucit cu xD
Citao sam jucer malo o A/D konverterima nebi li se malo vise uštosio xD
Amo rec da konverter ima 8 bitnu rezoluciju sto bi znacilo da bi promjene od 0 do 5V mogao prikazati u 256 brojeva.
Mislim da nije bitno ako ulazni napon nikad nece bit ispod 0.4V ili povise 2.6V.
A/D ce kvantizirati ono sto dobije, zar ne ?
Imat cu nesto blizu 7 bitne razlucivosti u bas tom specificnom rangu napona ali mislim da ce mi za pocetak bit dosta i to....
Pomocu formule ( koju treba malo izmjenit za 8bitnu verziju)
Image
bi se snasao tj. skuzio bi koji broj predstavlja koji rang napona i onda bi to mogao iskoristit u mikrokontroleru, zar ne ?

P.S.
To sa A/D konverterima ugradenima u PIC je dobra ideja i svakako cu malo pronjuskati oko toga...
Korg X5D <3
_heX
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 29-10-2009, 20:09
Location: Republika Zagorje

Re: Spajanje AD konvertera sa PIC-om i preporuka za iste ?

Post by _heX »

Mislim da nije bitno ako ulazni napon nikad nece bit ispod 0.4V ili povise 2.6V.
A/D ce kvantizirati ono sto dobije, zar ne ?
Da.

Definitvno koristi ADC u PIC-u za ovaj konkretan slucaj!
Kazes da ti je potrebna rezolucija koja mora razlikovati min 100 vrijednosti u rangu 0.5 - 2.6V. PIC-evi uglavnom imaju 10-bitni ADC, sto znaci da ces njime u tom rangu moci razlikovati ~400 vrijednosti. Jos bolja stvar, obrati paznju na Vref+ i Vref- pinove. Ak Vref+ spojis na 2.6V, a Vref- na 0.5V onda ce rezolucija ADC-a biti prilagodjena tom rangu, znaci 1024 razlicitih vrijednosti.

Ipak tvoj najveci problem bi mogli biti zahtjevi u vidu 24 analogna kanala, 24 izlaza. Jedino PIC18F4xK22 ima dosta analognih kanala, ali onda neces imati toliko izlaza. To mozes rijesiti Port Expanderom ili mozda (mozda, jer nisi rekao kaj ce ti izlazi tocno kontrolirati) shift registrom.

S druge strane postoje i analogni multiplexeri (vidi 74HC4052, 74HC4067) koji ce ti omoguciti da koristis manje analognih kanala na PIC-u, pa ces imati na raspolaganju vise izlaznih pinova.
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Spajanje AD konvertera sa PIC-om i preporuka za iste ?

Post by Black Angel »

Znaci odluka je pala na ADC u PIC-u...
Programiranje je drugi par rukava i jesam prije nesto malo programirao (iako nedovoljno) ali vjerujem da cu se snac uz vasu pomoc...
Procito sam i prije da PIC-evi imaju 10bitni ADC ali koliko znam, sto je kvantizacija slozenija, to je sistem sporiji...
Oce li me puno kostat na brzini taj 10bitni ADC tj. dal ce od samog momenta ocitanja na senzoru pa do aktiviranja izlaza proci vise od, sta ja znam, 100 milisekunda ?
Jel se moze kako zrtvovat razlucivost za brzinu ako bude trebalo ?
Cijeli sklop ce bit jedna vrsta glazbenog instrumenta pa mozete shvatiti zasto mi je potrebna sto veca brzina....
Vecina izlaza bi trebala kontrolirati tranzistore sa relejima (daj mi odma reci moze li se kako jeftinije izvest prekidac najobicniji xD), a za onaj digitalni potenciometar sto sam spominjao u drugoj temi ce bit rezervirano jedan, dva ili koliko vec izlaza treba :roll:
Reko sam, ako je prekomplicirano da se ide preko jednog, valjda nije problem u dva PIC-a upucat isti program...
Korg X5D <3
Post Reply