Kvar na TV-u

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Franc_1706
Posts: 5
Joined: 30-06-2010, 17:08

Kvar na TV-u

Post by Franc_1706 »

Pozdrav svima! Evo imam jedan problem s televizorom..sam se ugasio i više se neće upalit. Kad ga uključim u struju, svijetli crvena (standby) LED-ica ali se ne pali. Prije nego se to dogodilo, TV je radio čudno, trebalo mu je cca par minuta da se upali (nakon što sam ga uključio preko daljinskog il gumbića na njemu), a kad bi se upalio, na vrhu ekrana bi malo titrala slika (horizontalna linija). Također se čuje zujanje oko onog modula gdje su zavojnice (priključene na strašnji dio ekrana). Inače, TV je Bestwell 2907, hvala !
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Kvar na TV-u

Post by batka »

Prvo nabavi semu TV aparata.Proveri sve napone u stby i videces da je problem u nekom naponu.Osobito se radi o liniji 8-9-12V ( ne zmnam koje sve napone ima!) ili mozda na 5V stabilizatoru.Uglavnom bi trebalo da su stabilizatori tipa 78xx.Pogledaj vizuelno,mozda je otisao neki kondenzator (elektrolit manje vrednosti reda 1-10mF) u kolu stabilizatora.Toliko nisam video semu pa ovo ti je samo predlog odakle poceti.Inace pogledaj na KVAROVIMA ima moja dva posta sa TV kvarovima,mozda ces nesto priblizno naci..
Franc_1706
Posts: 5
Joined: 30-06-2010, 17:08

Re: Kvar na TV-u

Post by Franc_1706 »

Šasija je CY-PH2529PD Ver. 1.0
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/50394/_.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Sad neznam što bi ovo trebalo značiti u imenu datoteke "POWER (V501), (V502), (V513)", to mi ne piše na pločici tv-a
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Kvar na TV-u

Post by alexa_pg »

Postoje vise verzija ove sasije PH2529. Serviseri se snalaze na razne nacine da prije nego se izvrsi DL neke seme saznaju o kojoj verziji se radi. Tako je neko ovu verziju oznacio na taj nacin da u mrezi ima ova tri tranzistora.
Ako u tvom aparatu nema ovih tranzistora, znaci ni sema nije odgovarajuca. Mozda je dosta slicna i moze da pomogne ali nije prava. (Usput, i kvalitet je nikakav)
Alexa
miccokraj
Posts: 4
Joined: 12-11-2009, 11:26

Re: Kvar na TV-u

Post by miccokraj »

Sad neznam što bi ovo trebalo značiti u imenu datoteke "POWER (V501), (V502), (V513)".
Pa da pojasnimo neiskusnima. Ovo gore znači da je napajanje urađeno sa tranzistorima.Dalje, ništa nisi rekao kakvi su naponi primar-sekundar (smanjeni ili normalni).A sada da ti napamet kažem šta bi moglo da pravi probleme: prvo promjeni trimer u primaru 2,2K i podesi ispravan napon, drugo ako se sporo palio mjenjaj elko C306 220uF. Za dalje, pokašaj prvo malo mjeriti i analizirati stanje.
Franc_1706
Posts: 5
Joined: 30-06-2010, 17:08

Re: Kvar na TV-u

Post by Franc_1706 »

Naponi su dosta smanjeni, na sekundaru napona uopće nema na +12V i +24V, a na +110 V mi isto mjeri neki divlji napon izvan opsega instrumenta. Koji trimer 2k2 ? Nemam takav trimer na pločici, shema se ipak malo razlikuje od pločice ali je 90 % isto
User avatar
ekskjuzmi
Posts: 2
Joined: 07-10-2010, 21:27

Re: Kvar na TV-u

Post by ekskjuzmi »

Zdravo
Imam isti problem na istoj šasiji kao sto je Franc naveo.
Naime,
TV je prvo palio sa zakasnjenjem od cca 10min
Kada bi se upalio u gornjem dijelu slike je pokazivao horizontalni raster cca 5cm od vrha ekrana.
Izmjenio sam vecinu elkos-a i sada ne pali nikako :) samo crvena st-by svjetli.
Na sekundaru 12 i 24v uopste nema napona, a na 110v daje previsok napon (van opsega).

Provjerio sam navedene prijedloge ali bez uspjeha.
Smatram da nema potrebe da se otvara nova tema vec da je bolje na ovu staviti *RJESENO*

Pozdrav i hvala svima na eventualnoj pomoci.
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Kvar na TV-u

Post by alexa_pg »

Za prvobitni kvar bih znao sta da ti kazem da provjeris. Za ovaj novonastali ces morati sam da vidis. Kvar nije standardan. Ti si napravio neku gresku. Provjeri sve sta si radio a posebno obrati paznju na polaritet kondenzatora. Postoji mogucnost da si neki okrenuo naopako.
Alexa
User avatar
ekskjuzmi
Posts: 2
Joined: 07-10-2010, 21:27

Re: Kvar na TV-u

Post by ekskjuzmi »

Alexa,
Hvala na odgovoru.
Naravno da nisam okrenuo naopako polatitet :)

Problem je bio u C307 50v10uF i C459 160v 4,7uF
ujedno sam i prelemio sve elemente u napojnom dijelu
kako sam svatio, novonastali kvar je bio neizbjezan sljed prvobitnog kvara.

jos jednom hvala na odgovoru ;)

Sto se mene tice na temu se moze postaviti *RJESENO*
derventastanic06
Posts: 1
Joined: 16-09-2011, 12:23

Re: Kvar na TV-u

Post by derventastanic06 »

Na TV BEKO odjedanput mi je nestalo slike sve ostalo radi, samo nema slike. Šta bi moglo da bude eventualni kvar. Hvala!
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Kvar na TV-u

Post by alexa_pg »

Kad se ovako postavi pitanje nista konkretno ne moze da se kaze. Potrebno je navesti tacan tip aparata i bolje opisati kvar. Kad se samo kaze "nema slike", ovo skoro ne znaci nista. Ekran moze da bude osvijetljen a da nema slike a moze da bude i taman i opet nema slike.
Jos bolje bi bilo otvoriti aparat i ako zelis sam da ga popravljas po nesto da se izmjeri u njemu.
U suprotnom, TV u auto i pravac servis.
Alexa
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Kvar na TV-u

Post by mirzza »

Ako je TV BEKO LCD, imao sam na njima kvarova da nema slike a ima tona, da dva elektrolita ( mislim da su 2200uF) napuhana. A ako je CRT, onda moras malo vise podataka dati, sto kaze alexa.

Sto se tice ovih gore pitanja,instrument i po mrezi. Ne mora znacit da su elektroliti imao sam primjere kada su mu zenerice gorile oko VNT-a. Hocu da kazem nema pravila, mogu samo biti nagadjanja.
Post Reply