Snaga transformatora

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Dzony_988
Posts: 7
Joined: 02-07-2009, 14:32

Snaga transformatora

Post by Dzony_988 »

Pozdrav svima

Trazio sam na forumu ove podatke ali nisam bas nasao.. Znam da je priblizna snaga transformatora EI jezgra povrsina poprecnog preseka srednjeg stuba pa na kvadrat. E sada zanima me kako da odredim snagu C jezgra i jezgra torusnog transformatora.

Hvala!
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Snaga transformatora

Post by LAF »

Ne znam kog nivoa elektrotehničkog obrazovanja si. Svi transformatori se proračunavaju po
jedinstvenom obrascu koji daje broj navojaka po voltu za već poznatu snagu i presjek
jezgra. Onaj obrazac koji si pomenuo počinje od pretpostavke da je indukcija (B) u jedinstvenom
obrascu za transformatore 1T (Tesla). C jezgra i jezgra toroidnog trafoa napravljena je od
kvalitetnijeg materijala poznatog kao permaloj (po Vuku) napisano kako se izgovara, koji
dozvoljava mnogo višu indukciju a da gubi(t)ci magnetnog kola ostanu u dozvoljenim
granicama, pa uopšte prihvaćeni obrazac za male mrežne trafoe gdje je broj navoja po
voltu definisan kao 45/SFe se svodi na 30/SFe, pa se pokušaj snaći. Znaći da je za istu
površinu C jezgra i toroidnog trafoa snaga približno 50% veća u odnosu na klasični EI. L ili M
oblik jezgra.-
Dzony_988
Posts: 7
Joined: 02-07-2009, 14:32

Re: Snaga transformatora

Post by Dzony_988 »

Aha, znaci "okvirnu" ili pribliznu snagu C i torusnog jezgra mogu definisati kao P=2(SxS)^2
i to je cisto neka okvirna snaga bazirana na predpostavkama.

Imam 4 ista transformatora C jezgra ( pravila ih je Ei za neka pojacala, po dva ista komada su bila u naponskoj jedinici sa elektrolitima i relejima). Trafoi su masivni, teski par kilograma, napon na sekundaru im je 50V, tako da sam sa dva trafoa ta gurao pojacalo od 600W i bilo je ok..

E sada zelim da to rasturim i sobzirom da imam odgovarajuce kaleme od njih zelim da napravim dva trafoa sa duplim C jezgrom sa skoro duplo vecu snagu po trafou. Imam coveka koji ce to da premota i napravi sve ali me je ovako interesovala snaga..

Presek jezgra kod ovog trafoa sa jedne strane je 2.1cm x 3,3 cm
opet ispda posle racunice da ima 90W sto je nemoguce jer je tezak bar 4 kila
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Snaga transformatora

Post by LAF »

ako nisi skroz rasturio, uslikaj jedan trafo kako je bio smontiran, odnosno jednu polovicu jezgra
da vidim o čemu se rad. 2,1x3,3 cm se ne slaže ni s kilažom. Ei Niš je za svoje uredjaje koji
su imali 20W ugradjivao 120 VA trafoe (imali takva jezgra).
Post Reply