Shema potiče sa ovog linka:
http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html
Regulacija napona i struje je dobro zamišljena, ali ovu shemu u njezinom originalu nebi nikako preporučio.
Postoji nekoliko grubljih grešaka i propusta, a uglavnom su vezani za slabo dimenzioniranje komponenti.
Navest ću nekoliko izmjena koje sam ja unio u ovaj ispravljač.
1) Izlazni tranzistori. Prema shemi je predviđeno da izlazni tranzistor bude JEDAN 2N3055. Svakome je jasno da jedan 2N3055 ne može izgurati 3A, pogotovo ne na nekom malom naponu, jer je disipacija ogromna.
![Rolling Eyes :roll:](./images/smilies/icon_rolleyes.gif)
Umjesto njega postavio sam 2xTIP35C u paraleli.
2) Pobudni tranzistor. Na originalnoj shemi kao pobudni tranzistor postavljen je 2N2219, on se pregrijavao i pri malim strujama na izlazu, hladnjak mu nije pomogao jer mu je temperatura stalno rasla i umjesto njega stavio sam BD139 i postavio ga na glavni hladnjak na kojemu se nalaze i izlazni tranzistori, jer mi ga je tako bilo najlakše montirati (putem žica) jer njegov raspored ne odgovara 2N2219.
3) Diode koje čine ispravljački sklop su preslabe. Prema originalnoj shemi postavljene su diode 1N540x, koju god da se stavi iz te serije ona ide do 3A. Na 1A za neko vrijeme te su se diode užarile, i imam dojam da ispravljač nebi baš dugo i pouzdano radile s njima.
![Rolling Eyes :roll:](./images/smilies/icon_rolleyes.gif)
Umjesto njih postavljen je grecov spoj 25A, također na glavni hladnjak.
4) Poneki otpornici su preslabo dimenzionirani.
Kada sam napravio ispravljač i testirao ga, primjetio sam da se 4 otpornika jako griju. Trojica od njih (R3,R13 i još jedan, sada se ne mogu sjetiti koji
![Embarassed :oops:](./images/smilies/icon_redface.gif)
5) Potreban je mali hladnjak na otporniku R7.
R7 je otpornik koji je spojen u seriju sa glavnim vodom koji ide na izlaz, i kroz njega protječe sva struja koju "vuče" trošilo na izlazu. Otpor R7 je 0.47 oma i pri maksimalnoj struji (koja je u mom slučaju 4.21A) disipacija na njemu će biti prevelika i riskira se njegovo pregaranje. Ja sam postavio mali hladnjak na njega i između stavio termovodljivu pastu kako bi se toplina bolje i brže odvodila na hladnjak.
Postoji i drugo rješenje vezano za ovaj otpornik. Ako napajamo trošilo koje vuče 3-4A a tada nam nije potrebna regulacija struje možemo premostiti taj otpornik, naponska regulacija i dalje će raditi, samo strujna regulacije neće, ali se taj otpornik neće ni grijati jer kroz njega neće teći struja. Dakle paralelno R7 se spoji prekidač i on uključuje odnosno isključuje strujnu regulaciju.
Glavni transformator je 24V, snage 100VA.
Na glavni hladnjak postavljena su dva ventilatora i iza njih rupe na kutiji kroz koje ventilator ispuhuje topli zrak, oni se napajaju sa posebnim transformatorom.
U gornjem desnom kutu postoji još jedan mali crni transformator, on je 2x15V i služi za napajanje voltmetra i ampermetra, pošto svaki od njih zahtjeva 9V napajanje upotrebljen je stabilizator 7809 koji se nimalo ne grije jer instrumenti vuku 1mA.
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
Kada se naprave ove izmjene ostatak sklopa radi bezprijekorno.
Da više ne duljim, postavljam slike koje su loše kvalitete jer su slikane WEB kamerom. Nažalost, sticajem okolnosti, fotoaparat mi trenutno nije dostupan.