Kako pojačati signal iz slušalica ?

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Kako pojačati signal iz slušalica ?

Post by pilgrim »

Prvo, čitajući dalje uzmite u obzir da sam početnik u elektronici.
Drugo, nemojte davati savete tipa" imaš to na forumu" jer zaista ne znam kako se zove to što tražim.
A tražim sledeće:
Hteo bih da napravim uređaj koji će mi pojačati signal iz slušalica dovoljno jako da mogu da muziku iz mobilnog slušam na zvučnicima u automobilu. Dojadilo mi je da mi obijaju kola zbog auto radia (više me košta bravica). Pa sam rešio da napravim uređaj koji se neće videti. Kod instrument table bio bio samo jedan mono/stereo ženski jack u koji bih "utakao" signal iz slušalica sa mobilnog. Nisam audiofil pa da mi treba bog zna kakav kvalitet, ne treba mi surround sound. Samo neka stvar radi dovoljno dobro da se muzika može čuti.

hvala unapred na savetima.


PS Varijanta sa mp3 plejerom koji ude u upaljač, ne dolazi u obzir jer moram imati radio tj, opet sledi obijanje kola.
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
vanja393
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 17-07-2011, 18:38

Re: Kako pojačati signal iz slušalica ?

Post by vanja393 »

Ako sam te dobro razumio, tebi treba uradjaj za pojacavanje signala iz telefona (moze i MP3), u zvucnike u autu. Ako je to slucaj, prvo trebas znati koliko su ti watti zvucnici, jer ako stavis pojacalo od recimo 100W, na zvucnike od 35W, pregorice ti! Uvijek imaj na pameti da zvucnici moraju biti bar 10-15 watti jaci od pojacala (ili 20-30% u zavisnosti od snage). Onda, bitno je da li zelis da pojacani signal ide direktno u zvucnike, ili kroz pojacalo u radiu, jer postoji mogucnost da ti se poremeti pojacalo. Moj savijet ti je da ili:

1) Uzmes jedno od ovih pojacala: http://www.elektronika.rs.ba/data/kit/poj_100W/" onclick="window.open(this.href);return false;, http://www.elektronika.rs.ba/data/kit/poj_20W/" onclick="window.open(this.href);return false;, http://www.elektronika.rs.ba/data/kit/poj_2x40W/" onclick="window.open(this.href);return false;. Mozes ih kupiti u kit-u ili gotove, to su mono pojacala 20 i 100W, osim zadnjeg koji je 2X40W stereo.

2) Uzmes ovo stereo pretpojacalo (koje mozes kombinovati sa pojacalima koje sam ti nabrojao), koje ima i regulaciju boje i jacine tona: http://www.elektronika.rs.ba/data/kit/stereo_pretp/" onclick="window.open(this.href);return false;

Dobro procitaj ovo sto sam ti napisao i srecno u izgradnji. ;)
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: Kako pojačati signal iz slušalica ?

Post by pilgrim »

Imam par pitanja:

1. čemu služi predpojačalo ?
2. Imam fabričke zvučnike u opel vektri iz 1992 godine. Dva nazad(L+R), dva u vratima (L+R) i dva mala ispod šoferšajbne (L+R). Da li njih sve povezujem na jedan izlaz pojačala ( + i -) i da li to onda bitno utiče na otpor(impedansu) na koju računam kod izbora pojačala ?

pozzz

PS. mp3 muzika iz telefona ide direktno preko traženog pojačala (bez autoradija) na zvučnike...
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
vanja393
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 17-07-2011, 18:38

Re: Kako pojačati signal iz slušalica ?

Post by vanja393 »

1) Pretpojacalo se cesto koristi u slucaju pojacavanja signala direktno iz mikrofona. Kada membrana mikrofona zavibrira ona proizvodi struju tako malu da se treba dodatno pojacati, ali samo pojacalo nije dovoljno, zato signal prolazi kroz pretpojacalo kako bi bio dovoljno jak da nastavi kroz pojacalo.

Samo ti navodim primjer koristenja pretpojacala.

2)Moras mi reci koliko su ti watti zvucnici jer ti ovako ne mogu reci koje pojacalo da koristis. Snaga pojacala se dijeli na onoliki broj zvucnika koliko ih prikopcas na pojacalo. Npr. ako imas pojacalo od 100W i na njega prikopcas 2 zvucnika, ukupna snaga na zvucnicima je 50W. Ako prikopcas cetiri zvucnika snaga je 25W na svakom zvucniku.

Nece ti nista uticati na impedancu.
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: Kako pojačati signal iz slušalica ?

Post by pilgrim »

@vanja393

ma znam čemu služi predpojačalao, nego sam mislio čemu služi i da li je potrebno u ovom slučaju jer je signal iz slušalica telefona dovoljno jak

što se tiče zvučnika, raskopao sam pola kola da bih došao do njih :)
i na kraju nema nikakve oznake za snagu. Samo nešto tipa 9022 719 02311 što pretpostavljam da je oznaka dela u opelovom katalogu delova. Tražio sam i preko net-a ali nema podataka o snazi. Sve što mogu reći je da je onaj mali zvučnik ispod šoferšajbne prečnika 5 cm dok su onaj u vratim i onajnazad oko 12-13 cm. Našao sam podatak da im je otpor verovatno 4 oma.

e pomogao sam koliko sam mogao...sada idem da sastavljam auto :)
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
vanja393
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 17-07-2011, 18:38

Re: Kako pojačati signal iz slušalica ?

Post by vanja393 »

Zao mi je sto si morao raskopati kola zbog toga ali pokusacu nesto zakljuciti s precnicima koje si rekao.

Za zvucnike ispod sofersajbe ne znam, oni mogu biti veoma razliciti, ali slicnih dimenzije, gjedao sam ovde kod sebe u prodavnici audio opreme za auta i imas ih cak i do 160W. Ali, zvucnici na vratima i pozada su otprilike najmanje 60W (a mogi biti i vise sto nije lose). Sad, ako racunas da od svakog zvucnika oduzmes recimo 10W (da ne bi pregorili), 50W, puta cetiri zvucnika 200W. Znaci tebi treba otprilike 200W pojacalo za zvucnike (ne racunajuci dva ispod sofersajbe). I recima da su zvucnici ispod sofersajbe isto oko 60W, tebi treba pojacalo ukupne snage od oko 300W za svih 6 zvucnika. Tako da na svakom zvucniku imas snagu od 50W.

Ovde ti govorim o pretpostavkama, ne znam jacinu zvucnika, zato me nemoj smatrati odgovornim ako ti nesto pregori. Srecno u izradi :wink:
User avatar
pilgrim
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 29-10-2010, 20:58

Re: Kako pojačati signal iz slušalica ?

Post by pilgrim »

@vanja393

puno hvala na svim savetima i samo jedno pitanje...

ako napravim ono stereo pojačalo 2x40W koje si ti predložio, da li će to biti dovoljno jako da se normalno čuje muzika u kolima i da li mi treba predpojačalo za ovaj slučaj (muzika sa telefona) ?

poz iz NS
Dok sam bio mlađi nešto sam i znao, sada vidim da ništa ne znam......
vanja393
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 17-07-2011, 18:38

Re: Kako pojačati signal iz slušalica ?

Post by vanja393 »

Pa ako ces koristiti ovo pojacalo sa 4 zvucnika, onda bi svaki dobijao snagu od po 20W, sto mislim da je i vise nego dovoljno da pojacas signal iz telefona ili iz cega vec zelis...

A ako ces svih 6 zvucnika prikopcati na pojacalo onda bi trebao dobiti snagu od po 13,3W po zvucniko, sto i dalje mislim da je i vise nego dovoljno za pojacanje.

Ja sam koristio kompjuterske zvucnike od 1W da pojacam signal iz MP3-a, i cuje se veoma glasno, pa racunaj, tvoji zvucnici ce biti 13-ak puta jaci nego moji hahaha :wink:

Moja pretpostavka je da ces imati najjace ozvucenje u gradu ako ovo sastavis hahaha :D

Ja se nadam da ce sve proci uredu, zelim ti svu srecu u izgradnji, i nadam se ako sve uspije da ces postaviti koju sliku na forum da vidim kako si sve to uradio :wink:

PS. Nece ti trebati pretpojacalo :wink:
Post Reply