ATMEGA 16 TQ

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

ATMEGA 16 TQ

Post by mstevica »

Pozdrav
Nije mi nesto jasno ATMEGA16-16 ima u dva kucicista DIP40 i TQFP44 .
To nebi bilo toliko strasno da ne se ta dva kucista nerezlikuju u 4 nozice.Tacnije TQFP44 ima 44 nizice a DIP40 ima 40.Ineteresuje me da li su oni pin kopadipilni jel imam vec projekat koji je sa TQFP44 a hteo sam da pravim u Dip varijanti.
buco-1
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-10-2010, 21:22

Re: ATMEGA 16 TQ

Post by buco-1 »

Ako ti nožice netrebaju nema nijedan razkog da ne kjoristiš drugo kučište.
Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality.
- Nikola Tesla
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Re: ATMEGA 16 TQ

Post by mstevica »

pa u sustini su ta cetiri porta isprogramirana kao izlazni 41 42 43 44 ali je meni bitnije da je u dip kucistu.Ako mi bude trebalo vise izlaza napravicu dva.Da li sema ostaje ista samo da nekoristim ta 4 izlaza posto nemam ili nesto moram da menjam?
buco-1
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-10-2010, 21:22

Re: ATMEGA 16 TQ

Post by buco-1 »

mstevica wrote:Da li sema ostaje ista samo da nekoristim ta 4 izlaza posto nemam ili nesto moram da menjam?
Funkcionalno bi trebala ostati ista pod uvjetom da program ne koristi ta 4 pina.
mstevica wrote:pa u sustini su ta cetiri porta isprogramirana kao izlazni 41 42 43 44
Jel ih koristi program ili, što je još važnije, jel ih ti trebaš? ako su postavljeni kao izlaz ne mora značiti da ih program koristi. Gle, svaki se program da preurediti pogotovo ako nije "knap" s pinovima. Ako ih MCU ima viška.
Jesi pogledao u tehničku dokumentaciju ATm16?
mstevica wrote:Ako mi bude trebalo vise izlaza napravicu dva
To se radi I/O expanderom. Mislim da je MAX7301 28 pinski I/O expander. Radi po modelu ring protokola (prstenastog), slično JTAG-u, baza je naravno SPI komunikacija. Može i običnim 8 bitnim vratima kao 74F245, 373 itd...
Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality.
- Nikola Tesla
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Re: ATMEGA 16 TQ

Post by mstevica »

Imao sam tehickih problem pa nisam mogo da ogovorim na post.Evo sad sam malo dosao sebi pa reko da se vratim na taj pojekat.Tacnije taj uredjaj je radjen sa ATMEGA 16 u TQFP44.Ja sam mislio da ga prebaci u DIP40 kuciste zato sto mi je lakse za izradu plocica , letovanje , programiranje... Te cetiri mosece 41 42 43 44 su samo izlazne mozice.U sustini on sad ima 20 izlaza kao se koristi TQFP44 kuciste.Kada bi ja koristio DIP40 on bi omao 16 izlaza koji nesto pale.Nema nikavne provratne veze u semi.
Da li je u tom slicaju Hex kopatibilan samo da prepravim semu po DIP40 kucistu i izuzme ta 4 izlaza koja nema?
buco-1
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 24-10-2010, 21:22

Re: ATMEGA 16 TQ

Post by buco-1 »

mstevica wrote:Te cetiri mosece 41 42 43 44 su samo izlazne mozice.
Pogledao sam u tehničku dokumentaciju. Te 4 nožice pripadaju registru porta B. Taj isti registar je i u DIP 40 pa nebi trebalo biti problema sa programom što se tih pinova tiče.

Inače, ako pogledaš u dokumentaciju, TQFP44 ima poduplane mase i napajanja što dip40 nema.
Trebalo bi raditi.
Today's scientists have substituted mathematics for experiments, and they wander off through equation after equation, and eventually build a structure which has no relation to reality.
- Nikola Tesla
Post Reply