Transformator...

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Transformator...

Post by ivan09 »

Dal' je moguće namotati transformator iznova? Znači proračunati potreban broj namota da željeni napon i struju, i presjek žice izolirane lakom, i namotati primar i sekundar... Da li ima veze debljina, širina, visina jezgre??
Što reći?
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Transformator...

Post by 78L05 »

Debljina, visina i širina jezgre ti određuje snagu transformatora. Moguće je prema određenim formulama i proračunati odnos namotaja i sve potrebno, imaš na YouTube-u hrpu videa i tutoriala pa malo "prelistaj".
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Transformator...

Post by ivan09 »

Znam ja to, štos je u tom da smo se malo prepirali da li to može ili, ja kažem može moj otac kaže nemože, pa sam iz tog razloga otvorio ovu temu. Znam da se te te vrijednosti pomnože čini mi se ili se zbroje pa se dobije snaga transformatora, znam razliku između strujnih i naponskin, znam formule za računanje i sve ostalo potrebno, samo što on mene pokušava uvjerit da se ne može...
Što reći?
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Transformator...

Post by 78L05 »

Ne može (ili je vrlo teško) ako je transformator zatvorenog tipa ili je zaliven u plastiku, onda se teško dolazi do same jezgre odnosno namotaja, ali ručno izrađeni transformatori se mogu premotati.
Što se tiče snage transformatora ona se računa kao presjek jezgre na kvadrat.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Transformator...

Post by gurko »

Naravno da moze! Sjecam se, prije dvadesetak i kusur godina, skoro cijeli jedan predmet na ETF BL nazvan "Konstrukcija elektronskih uredjaja" je bio posvecen ovoj tematici. :ohno:
U principu debljina zice ti odredjuje potrebnu struju u sekundaru i primaru. Poprecni presjek jezgra snagu, a naravno broj namotaja odnos napona primara i sekundara. Ostale dimenzije jezgra ti odredjuju, koliko se sjecam, da li fizicki mozes smjestiti dati broj namotaja u to jezgro. Moralo se obratiti paznja na par detalja, ali u principu nije bila komplikovana racunica.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Transformator...

Post by ivan09 »

Ima li netko tko bi mi to mogao proračunati, ja mogu napraviti proračun za odnos napona ali za struju baš i nisam siiguran. Pravim PUS upravo ovaj http://electronics-lab.com/projects/pow ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false; pa mi treba transformator od 24V 3-4A pa da mi to bude malo kvalitetnije izračunato...
Što reći?
Shenda

Re: Transformator...

Post by Shenda »

Zapravo, moraš priznati da nemaš pojma! :roll:

Dakle na izlazu imaš 24V, 4 A... što daje 96VA, 'ajde 100 da lakše računam... kad dodaš gubitke u jezgri i malo rezerve (da trafo ne bude zacjeđen do kraja), treba ti trafo od 120-140VA (ili jači!)! ... to pak znači da presjek jezgre treba biti minimum 11 kvadratnih cm, a za 1V trebaš namotati 2 navoja...

Za primar motaš 440 navoja lak žicom debljine 0,4mm, a za sekundar 48 navoja žicom 2mm... ovako na brzinu... :wink:

Kad radiš trafo, obično je dobro namotati do 10% više navoja na sekundaru, pa već gotov trafo odmotavanjem trimati na potreban napon, tako si siguran da nećeš morati rastavljati trafo i dodavati namote - to je puno teže nego odmotati! A sve to zbog gubitaka u jezgri, otpora primara i sekundara... zapravo zbog različite (ne)kvalitete jezgara i žice koje se mogu sresti! :roll: :(

Btw. formule za proračun trafoa nađi na netu! Mislim da imaš i ovdje na forumu...
Last edited by Shenda on 21-04-2011, 10:09, edited 1 time in total.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Transformator...

Post by niho »

Jedan program sam radio i objavio ovdje na forumu prošle godine a namijenjen je upravo elektroničarima koji sami žele namotati svoj trafo. Svi potrebni proračuni i standarde vrijednosti za mrežne transformatore snage do 500W i do 3 sekundara. Možete ga skinuti na http://9osmaoca@blogspot.com
Shenda

Re: Transformator...

Post by Shenda »

:( Baš sam htio provjeriti svoj proračun - ne valja ti link! :(
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Transformator...

Post by niho »

KAd sam :azdaja: , napisao E-mail adresu umjesto web adrese :oops: , evo ponovo kompletan da ne trazite na kojoj je strani :D http://9osmaoca.blogspot.com/p/elektronika.html
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Transformator...

Post by ivan09 »

Meni ne radi ovaj tvoj program... Probao sam na 3 laptopa i ništa... Izraačunao sam ja nešto prema nekim mojim formulama uzimajući u obzir i jezgru. Dobio sam slične rezultate kao što mi je shenda rekao. Ovih dana ću ga odnijeti do prijatelja koji ima potreban alat za namotavanje i žicu i sve ostalo potrebno... Premotat ću ga, provjerit sve pa postaviti ovdje ako uspije skupa sa napajanjem koje izrađujem.
Što reći?
Shenda

Re: Transformator...

Post by Shenda »

Ni meni ne radi... nekakav "invalid"! :(

Moj proračun je stvarno bio onako... na brzinu, tako da se ne uzdaš previše u njega...

Prvo rastavi taj trafo koji imaš, pa izmjeri jezgru...

Ili još bolje, ako je to trafo za 220V... Izmjeri mu napon sekundara, pa ako je previsok za tvoje potrebe, pokušaj odmotavanjem, bez rastavljanja, dobiti potreban napon! Ako je napon sekundara prenizak, rastavi trafo i odmotaj samo sekundar, i pri tome izbroj namotaje. Podijeli namotaje sa naponom - to je za 1V... dalje je sve jasno! :wink:
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Transformator...

Post by ivan09 »

Upravo razmišljam o tom, krenem na internet da provjerim nešto kad ono tvoj odgovor. Imam jedan trafo 28V 8A, i mislio sam skinut par namota da naštimam taman 24V koliko meni treba. A imam jedan 2X12 možda čak i njega odmotam i namotam sekundar za 24V 4A.
Što reći?
Shenda

Re: Transformator...

Post by Shenda »

Zar nije 2 x 12 = 24? :roll:

Mislim, šta se tu ima odmotavati, pa namotavati, ako daje dovoljno struje!
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Transformator...

Post by ivan09 »

U tom i jest problem, izvuče on meni 4A na 24V kad spojim namotaje, ali problem je što se na 4A grije. Pokušavao sam sa grijačem i mjerio instrumentom. Ne grije se previše ali ipak se grije... Pa mislim da mi baš i nije pametno stavljati taj.
Što reći?
Shenda

Re: Transformator...

Post by Shenda »

A misliš da se neće grijati kad ga premotaš? :roll:

I šta ti to misliš peljati sa 4A struje na 30-ak V? Misliš variti?

Ubaci ventilator od kompa u kučište ispravljača! Pa nek' se grije... :wink:
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Transformator...

Post by ivan09 »

Ma petljam neki ispravljač sa regulacijom napona i struje. treba mi trafo 24V 3A al' reko od viška glava ne boli. Ako ubacim još vventilatora bojim se da će ih bit previše :D jer sam ja (kako mi je profesor rekao) jako jako estetski tip pa vvolim nabacat svega da ima i da bude lijepo i urađeno kako treba, Planiram stavit 2 za tranzistore 2n3055 onda 1 za pločicu, 1 za izvlačenje toplog zraka vani a sve to napajat sa jednim posebnim transformatorčićem. Al' možda bi se moglo iskombinirat nešto. Ovaj mi se ugrije na jedno 20 stupnjeva kad povučem struju od 4A. Misliš da to neće smetat i da će sve bit u redu nakod dužeg rada?
Što reći?
Shenda

Re: Transformator...

Post by Shenda »

Znam ja šta ti petljaš... :roll:

Ventilatori se stavljaju samo ako se nešto ne može ohladiti pasivnim hladnjakom koji se koristi. Tj. ako imaš premali hladnjak na izlaznim tranzistorima, dodaš ventilator... pa još samo da se uključi kad temperatura hladnjaka pređe određenu granicu! :wink:
Za pločicu ti ne treba hladnjak, tamo se praktično ništa ne grije...
Ako se trafo pregrijava, onda i njemu hladnjak... i par "ventilacijskih otvora" na kutiji... i to je to!

Ja preko 20 god. koristim ovaj ispravljač... i nikako da ga dovršim kako sam davno zamislio... ->

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=9&t=2923" onclick="window.open(this.href);return false;

... i nema ni jednog ventilatora... Doduše, unutra je sve "overkill", a automatska zaštita ugrađena u 723 je fenomenalna! Nemam regulaciju struje... iako bi mi ponekad dobro došla... :(
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Transformator...

Post by ivan09 »

Ma znam i ja da toga ne treba toliko, ali ja to "volim" i zanimljivo mi radit tako neke stvari koje zahtjevaju malo estetike i strpljenja.
Ventilacijskih otvora će naravno biti, u malo većoj količini.
Sviđa mi se ovaj tvoj, jako dotjerano i pedantno. Izgleda moćno...
Meni fali par komponenti, i malo vremena da napravim kućište, a onda i još malo novaca da napravim Ampermetar i voltmetar. Ali nadamo se da će uskoro i to biti.
Što reći?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Transformator...

Post by niho »

Eh izgleda da ovih dana cesto brkam lonchice, dao sam link za program koji treba jos jednu ocx kontrolu ali i daje malo ljepsi interfejs. Evo program ponovo, bez tih kerefeka, nadam se da sad nisam nista zbrljao :oops: Probajte ponovo.
Post Reply