IR dimmer s PIC12F629

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by PJERO »

Pozdrav svima
Može li mi tko reči kakav je program PICProg4U.
Dali je itko radio s njim s RCD programerom, dali je dobar, i koji je program bolje koristiti nego PICProg4U, ili se to sve svodi na isto.
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by PJERO »

IMAM PROBLEM. MOLIM POMOČ
Traxov dimmer sa led u sredini. Sve sam spojio kao po shemi osim što sam morao ubaciti TSOP 1138(nemogu doći do drugog tipa opto.) Uređaj sam spojio i na taster radi ON/OFF., ali ne mogu ga dovuči u mod za memoriranje. Kada držim tipku nakon nekoliko sekundi mi upali sijalicu (100W) ali toliko da se nit malo jače zažari (narančasto) e tada ne reagira na daljinac niti se vrača na OFF/ON. Moram isključiti iz mreže i onda je kao na početku. Led dioda ni stalni blinka (dva puta pa sek. pauze) Stalno. Nikako ne prestaje, ni kada je žarulja upaljena ni izgašena.Recite mi (barem mišljenje ) do čega je ; daljinac (nemogu ni provati jer ne ulazi u mod za mem), PIC12f629 (HEX) ili možda nešto treče.Radio sam ovaj dimmer:
TRAX Dimer diode sredina.rar
(22.58 KiB) Downloaded 237 times
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by PJERO »

Dali je na pločici TSOP ili SFH jer ima 5v na treču (skroz desnu) nožicu. Možda trebam prespojiti nožice? Ne želim ništa eksperimentirati bez savjeta.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by niho »

Pa ukucaj na google koji senzor imas i vidjet ces raspored nozica, pa tako i spoji. Naravno da nece uci u mod za programiranje ako nisi spojio senzor kakao treba :) Izlaz (out) ide na pin 3 PIC-a pa tu i imas promjenu druga ili treca nozica senzora. Rijesi to i msm da si na pragu rjesenja :)Ne moras nista mijenjati na plocici jednostavno navuci malo buzira na nozice i ukrsti ih kako treba. Sretno!!
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by PJERO »

Trudim se trudim, ali reci mi , ako spojim pogrešno nogice (samo te tri na ta tri spoja) neću valjda spržit :ohno: TSOP?
Sada me zvao prijatelj (TV serviser da je našao jedan TSOP 1736, :D da ni nezna odakle mu :( (valjda s nekog TV-a starog)i nezna jeli ispravan, da probam ako vrijedi :lol: OK.
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by PJERO »

Rješio sam IR dimmer
Prijatelj mi donio dva iz nekog record. i sat prij. Nemaju oznake ali su u metalnom kučištu. Srednja nogica Gnd. Provao jednog, pa drugog, oba rade. Donio mi i jednog TSOP 1738.(nožice sam spajao po shemi)
Već sam pitao ali ako mogu ponovo:
Dali pri paljenju mora odmah ići na max. svijetlo pa se onda može polako smanjivati i pojačavati, ili iz izgašenog treba ići polako paljenje do max. I još nešto, na taster mi radi ON i OFF, ako zadržim upali se negdje u pula intenziteta, na sljedeći kontakt tastera ponovo ide u max. Što se tu dešava ili je to tako. HEX je 12f629_50Hz_HEX iz 617_ir_light_dimmer_v1. Treba li tu išta "popravljati"
Isto sa sva tri IR prijemnika
Pozdrav
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by niho »

Uredno je a to sto se pali na pola intenziteta je zato sto pamti na kom si ga intenzitetu ugasio. Gasi na max i tako ce se i palite. Cestitam, drago mi je da si uspio :) E sad serijskaproizvodnja pa ugradjuj po kuci koliko volis a kad krenes raditi i po komsiluku ne zaboravi autorska prava ( procenat autoru ) :D :shock:
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by PJERO »

Pozdrav
Moram postaviti još jedno pitanje.
Stavio bih ovaj dimmer u jednu stoječu svjetiljku. ali ona ide na utićnicu. Šta bi se desili ako bi se uštekalo ali obrnuto. Znači po shemi bi bilo L(F)==0(NULA), 0(NULA)==L(F). Dali dimmer nebi radio, nešto bi izgorilo ili nema veze. Pročitao san da priključak treba biti po shemi, ali nebih volio ovo bacit radi FAZA-NULA---NULA-FAZA. Neču spajati lampu ako moram i na to pazit. Nije teško pitanje?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by trax »

Nije bitna faza-nula, nula-faza ako spojis sve po shemi i TEK NA KRAJU obrnes nulu i fazu. Sijalica mora biti spojena tacno onako po shemi, izmedju one gornje zice i izlaza iz triaca. To je jedino bitno.
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by PJERO »

Tako sam pretpostavio, ali sam htio pitati da budem siguran, da što ne spržim, pa sve iznova.
Hvala
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by PJERO »

Jedno po jedno pa još jedno pitanje.
Čini mi se (nisam elektroničar) da se ovdje regulacija vrši promjenom frekvensije. Ako je tako onda bi se s ovim mogla vršiti i regulacija manjih elektromotora kao što su ventilatori, nape i sl. snage 100, 200 W. Već sam radio jedan dimmer sa sličnim elementima ali bez PIC-a, sa potenciometrom. Pitam jer sam morao vući kabel s ventolatora, a ovako bih mogao sve spojit "gore" na ventilatoru (kroz zid ugrađeni vent. 135W) i na daljinski obavljati potrebne "operacije". Jesam li u pravu?
Hvala.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by trax »

Djelimicno si u pravu :)
Sa dimmerom se moze regulisati sve i svasta, ali sa OVIM dimmerom ne moze. Motor je induktivni potrosac i nacin detektovanja prolaza faze kroz nulu (0V) nece raditi sa takvim potrosacem. Ista stvar je sa grijalicom... a evo ti timmer za njih: http://us.st.com/stonline/books/pdf/docs/3566.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: IR dimmer s PIC12F629

Post by PJERO »

Nešto nije u redu sa stranicom http://us.st.com/stonline/books/pdf/docs/3566.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
jer mi izdacuje Oops! This page appears broken. DNS Error - Server cannot be found.
Ako ima druga stranica :?
Post Reply