Jedno banalno pitanje

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Perica_Zderich
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 10-01-2011, 21:47

Jedno banalno pitanje

Post by Perica_Zderich »

Obican strujni krug, izvor gradska mreza 220V, potrosac sijalica.
Zasto vibra svijetli dodirom na zicu ispred sijalice a ne svijetli dodirom na zicu iza sijalice???
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Jedno banalno pitanje

Post by mirzza »

Hmm ja ovo nista ne kontam, daj malo pojasni, makar slikaj da vidimo sta diras pa svjetli, a sta kad diras nece da zasvjetli? Jel svjetli kad nista ne diras ?

I nemoj puno da ih diras :azdaja:
User avatar
Perica_Zderich
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 10-01-2011, 21:47

Re: Jedno banalno pitanje

Post by Perica_Zderich »

Eo ovako znaci, u slucaju 1) svijetli vibra, u slucaju 2) ne svijetli pa me zanima zasto?
Naravno da je strujni krug zatvoren i sijalica svijetli...
slika.png
slika.png (6.53 KiB) Viewed 3672 times
Kristijan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 474
Joined: 13-04-2008, 17:32
Location: Pred monitorom...

Re: Jedno banalno pitanje

Post by Kristijan »

Otkad postoji u gradskoj mrezi + i -?

Odgovor na tvoje pitanje: ta "vibra" svijetli na fazu, sto bi znacilo da je u tvom slucaju umjesto + trebala stajati oznaka L (faza), a umjesto - 0 (nula).

Probaj staviti u uticnicu u zidu. Na fazi svjetli, na nuli ne.
User avatar
Perica_Zderich
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 10-01-2011, 21:47

Re: Jedno banalno pitanje

Post by Perica_Zderich »

Ok ispricavam se sto neznam oznake, sad cu zapamtit.
Dakle sve ostaje isto samo sto sada "+" postaje "L" a "-" postaje "0".
Ne kuzim dal nisam dobro objasnio il sta.... dakle taj strujni krug je zatvoren (utsekano u uticnicu), sijalica svijetli sto znaci da krugom tece struja. Ako pipnem vibrom zicu na mjestu 1) onda vibra svijetli, ako pipnem na mjestu 2) onda ne svjetli. Nie mi jasno zasto ne svjetli na 2) mjestu??
Kristijan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 474
Joined: 13-04-2008, 17:32
Location: Pred monitorom...

Re: Jedno banalno pitanje

Post by Kristijan »

Zato šta je na tom drugom mjestu nula a ne faza...
Sijalica je trošilo, te kao takvo ima neki otpor koji stvara strujnom krugu.
Ne zelim previse govoriti o necemu sto sam samo nacuo i procitao, pa molim iskusnije da me isprave.

Probaj umjesto te zarulje kratkospojiti te zice. Da vidis kako ce i na tom drugom mjestu, a i na mjestu gdje si kratkospojio te zice, zasvjetliti. Naravo, radiš na vlastitu odgovornost i svakako pripremi jedan osigurač za zamjenu...

EDIT: ovo je bila sala, da nebi sad to stvarno napravio jer može biti opasno, pogotovo ako si u dodiru s žicama :!:
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Jedno banalno pitanje

Post by Amir_H »

"Vibra" tj. ispitivač svijetli u točki prije žarulje zato što je u toj točki potencijal 220 V AC, a u točki iza sijalice je potencijal 0 V AC. Kada "vibra" svijetli kroz nju i kroz tebe koji je držiš teče struja. Da bi ta struja tekla treba nešto da je goni. TO što goni struju je taj potencijal od 220VAC

Potencijal možeš usporediti sa tlakom (pritiskom) vode. Izvor struje možeš uporediti sa crpkom (pumpom), a žarulju sa npr. nekom vrlo uskom cijevi (suženjem) kroz koju voda teško teče jer je cijev uska pa pruža otpor. Na izlazu iz crpke je tlak je visok sve do spomenutog suženja - iza suženja je tlak nizak isto kao što je potencijal iza žarulje nizak ...
User avatar
Perica_Zderich
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 10-01-2011, 21:47

Re: Jedno banalno pitanje

Post by Perica_Zderich »

Po tom ispada da na mjestu 2) mogu zicu uhvatit rukom umjesto vibrom??
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Jedno banalno pitanje

Post by kizbaja »

mozes,(osim ako ti trafostanica nije koji kilometar daleko od kuce onda moze svasta biti zavisi kolki je pad napona na nuli od kuce do trafostanice i kolko si provodan) al samo dok su ti spojeni i faza i nula na uticnicu, ako nema nule strest ce te
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Jedno banalno pitanje

Post by pedja089 »

Ni blizu trafostanice nisi bas siguran...
Ja sam jednom prilikom merio i izmedju uzemljenja i nule imam 50-60V, ako me pamcenje dobro sluzi. A na nekih 40 i koji m sam od trafo stanice.
Ne kopaj po visokim naponima, da posle ne bi mi ogvovarali za tebe :!:
Iz tvojih pitanja jasno je da nemas dovoljno znanja ni prakse da tuda kopas. Tako da se iskreno nadam da su ova pitanja informativnog karaktera, a ne da hoces da se kurcis kako mozes guras prste u uticnicu i nista da ti ne bude.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Jedno banalno pitanje

Post by Amir_H »

@Perica_Zderich

Ako je sve OK možeš, ali nemoj to raditi, jer kao što su ti već napisali dešava se da i na nuli imaš visok napon. Svaki iskusan električar se više boji nule nego faze ... Npr. dešava se da nula nije propisno spojena na strani izvora tj. na razvodnoj tabli, a preko nekog potrošača dođe napon na nulti vodič visoki napon ...
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: Jedno banalno pitanje

Post by vukboban »

@pedja089
Pa ti ako imas 50,60V izmedju nule i zemlje,eto ti fr*e energy !!!!

Ja imam bednih 2V,jedva da mogu punjivu bateriju da napunim

mali offtopic :)
User avatar
Perica_Zderich
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 10-01-2011, 21:47

Re: Jedno banalno pitanje

Post by Perica_Zderich »

pedja089 wrote: Tako da se iskreno nadam da su ova pitanja informativnog karaktera, a ne da hoces da se kurcis kako mozes guras prste u uticnicu i nista da ti ne bude.
:lol: hehehehe, bas sam se nasmijao :D
Ma ne mislim nista od svojih dijelova tijela gurat nigdje di bi moglo bit struje, informativno pitam zato sto mi nie jasno bas jer sam mislio da u cijelom strujnom krugu mora bit 220V kad je krug zatvoren. Ajd sad je malo jasnije, hvala svima na info.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Jedno banalno pitanje

Post by kizbaja »

Kristijan wrote:Probaj umjesto te zarulje kratkospojiti te zice. Da vidis kako ce i na tom drugom mjestu, a i na mjestu gdje si kratkospojio te zice, zasvjetliti. Naravo, radiš na vlastitu odgovornost i svakako pripremi jedan osigurač za zamjenu...
ja tek sad vidio na slici da je Perica nacrto i prekidac za takav slucaj :lol:
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Post Reply