/Projekti/Oprema za fotografisanje u 360 stepeni

Prijatelj koji ima zanatsku radnju me je zamolio da mu napravim uređaj kojeg će koristiti za pravljenje fotografija svojih proizvoda u 360 stepeni. Takva fotografija je ustvari animacija sastavljena od niza fotografija jednog proizvoda pravljenih iz svih uglova. To znači da nam je potreban uređaj koji će kontrolisano rotirati neki proizvod i praviti fotografije u ravnomjerno raspoređenim intervalima.

Ilustrovano to izgleda ovako:

turnphotoilustracijaba
Ilustracija rješenja

Realizovan je uređaj koji rotira željeni proizvod i ujedno kontroliše foto-aparat kao što je prikazano na slici iznad. Uređaj (rotator) je nazvan "Turn Photo" i njega kontroliše PC aplikacija napisana u Delphi 7.

Turn Photo (rotator) - hardver
Rotator se sastoji od PIC16F628A mikrokontrolera, USB<->Serial PL2303 konvertora, ULN2803A IC tranzistora, 2 opto-kaplera i jednog koračnog (stepper) motora. Elektronika se napaja sa USB-a, tačnije sa PL2303 modula dok se motor napaja iz sopstvenog 12V adaptera.

sch
Shema kontrolera

pcb
Izgled štampane pločice kontrolera

Napravljene su ukupno dvije verzije uređaja od kojih je prva sa motorom iz 5,25" flopija sa oznakom TEAC 14769070-90. To je unipolarni motor sa 4 zavojnice/magneta i rezolucijom od 1,8 stepeni što znači da može napraviti ukupno 200 punih koraka po jednom obrtaju. Ukoliko se koristi polu-korak (half-stepping) onda taj broj iznosi 400 i time dobijamo duplo veću rezoluciju. Problem kod ove prve verzije je bio taj što nije korišten nikakav mehanički prenos na motoru nego je radna ploča (ploča od pleksiglasa na koju se stavlja proizvod kojeg želimo fotografisati) direktno bila pričvršćena na osovinu motora. Ovaj motor i nije baš zahvalan kada se upravlja sa velikim periodom odnosno malom brzinom, jer tada proizvodi vibracije što uzrokuje vibriranje radne ploče pa je proizvod kojeg smo slikali "bježao" sa svog mjesta. Problem se nije mogao riješiti podešavanjem bilo kojeg parametra u kontroleru koračnog motora tako da je ovaj dizajn napušten.

prvaverzija1
Prva verzija sa koračnim motorom iz flopija i bez prenosa - u izradi

prvaverzija2
Završena prva verzija

Druga verzija hardvera je napravljena sa koračnim motorom M35ST-7P iz HP skenera, koji je takođe unipolarni sa 4 zavojnice/magneta ali sa nešto lošijom rezolucijom od 7,5 stepeni. To znači da motor napravi svega 48 koraka po jednom obrtaju. Dobra stvar je ta što je uz motor pričvršćen prenos sa 2 zupčanika sa omjerom 1:25 tako da u konačnici imamo rezoluciju od 360/48/25 = 0,3 stepena po koraku. Druga dobra osobina ovog motora je ta što ga možemo upravljati sa većom brzinom, jer se ona u konačnici smanji za 25 zbog prisutnih zupčanika. Ovim smo riješili problem vibracija i dobili veću rezoluciju koja iznosi 1200 koraka po jednom obrtaju, ili 2400 ukoliko se koristi polu-koračanje.

DSC06445

DSC06446
Slika motora

Na krajnji zupčanik je pričvršćena radna ploča od pleksiglasa prečnika 15,5cm. Na ovu ploču se postavlja proizvod koji želimo fotografisati. Ovdje možete pogledati video snimak CNC mašine koja obrađuje taj komad pleksiglasa (napomena: video je vrlo loše kvalitete).

DSC06448
Slika završenog uređaja ali bez radne ploče (pleksiglasa)

DSC06443
Konektori na uređaju: USB, 12V adapter i ženski stereo konektor za daljinski od foto-aparata

rszp1020101
rszp1020103
Slika završenog uređaja

Turn Photo (rotator) - firmware
U uređaju se nalazi PIC16F628A koji je zadužen za primanje i slanje komandi u PC aplikaciju, upravljanje koračnim motorom i kontrolisanje foto-aparata (fokusiranje i fotografisanje). Firmware je pisan u HI-TECH C programskom jeziku i vrlo je jednostavan (dostupno za download).

Kontrolisanje foto-aparata se vrši preko dva 4N35 NPN opto-kaplera i na uređaju se nalazi ženski stereo konektor (3-pinski) u koji se uključi kablo od takozvanog daljinskog za foto-aparat. Originalni daljinski se prepravi tako što se umjesto prekidača stavi muški stereo konektor pazeći na raspored pinova. (Potrebno je pronaći pinout za željeni foto-aparat na internetu)

rsznikonremote
Daljinski od foto-aparata od kojeg se napravi kablo

PIC mikrokontroler prima komande od PC aplikacije preko USB<->Serial konvertorskog kola, odradi željenu instrukciju i vrati odgovor nazad u PC. Komande koje PIC mikrokontroler podržava su:

1. Izbor tipa upravljanja motora (normalni / polu-korak)
2. Podešenje perioda impulsa (brzina motora)
3. Zakretanje motora u željenom smjeru (oba podržana)
4. Fotografisanje (fokusiranje i slikanje sa proizvoljnom dužinom trajanja fokusa i shutter-a)
5. Pauza nakon fotografisanja

PC software za kontrolu uređaja
Aplikacija je pisana u Borland Delphi 7 i kroz jednostavno okruženje se mogu podesiti svi pomenuti parametri za rad mašine.

scr1
Izgled aplikacije za kontrolu uređaja

Prije fotografisanja potrebno je postaviti željeni proizvod na radnu ploču i unijeti broj fotografija koje želimo da uređaj napravi. Nakon unosa broja fotografija, aplikacija će izračunati koliko koraka mora da napravi između svake fotografije i fotografisanje može započeti. Kako foto-aparat pravi fotografije, one se automatski učitavaju u aplikaciju (ukoliko je tako podešeno) te nakon završetka fotografisanja jednim klikom se sve fotografije tog artikla kopiraju iz memorije foto-aparata u neki proizvoljni direktorij na PC-u. To omogućava jedan vid automatizacije jer ne moramo ručno birati i kopirati slike iz memorije foto-aparata od upravo fotografisanog artikla.

PC aplikacija podržava rad i sa motorima koji imaju drugi odnos prenosa i drugačiju rezoluciju, što se vrlo lako može podesiti u opcijama:

scr3
Parametri motora

Ukoliko se uređaj koristi za slikanje više vrsta proizvoda vjerovatno će za svaki od njih trebati podešavati brzinu rotacije, željeni broj fotografija, trajanje fokusa i ostalo. Da bi olakšali taj proces, napravljeni su i "profili" aplikacije, gdje se za svaki tip proizvoda podese parametri i snime u fajl.

scrprofili
Profili parametara aplikacije

Ovako se vrlo brzo mogu slikati razni tipovi proizvoda jer već imamo spremne postavke za svaki od njih.

Video snimak procesa fotografisana
Uskoro! - Uređaj sam odnio prijatelju na testiranje odma po završetku, tako da nisam imao priliku da napravim video prezentaciju. Nadam se da ću uskoro imati i taj video snimak. U međuvremenu možete pogledati video snimak identičnog uređaja: http://bit.ly/Hxk2tN

Autor (poslao): Trax

Broj download-a: 948

Ocjena: (2.97, glasova 3962)

Glasaj:

Datum: 10-04-2012

English version of this page: Turntable Photography Equipment

832_turn_photo.rar

Bookmark and Share Komentari (60)

komentar [20]

Wow, I'm impressed. Do you have any videos of it running? I'd love to see it in action. Hey – you should probably check out imajize.com, they've got pretty sweet HTML5-based 360 viewer with full-screen mode. And it's free if you're a professional photographer. They're kinda like the vimeo of 360 views.
IP: 66.215.112.137

komentar [19]

You need to find pinout diagram for your particular NIKON and see where to connect those wires - I have no idea because I don't have it. You can use ANY stepper motor, but it must have 5 wires - one common and 4 wires for 4 coils!
IP: n/a

komentar [18]

How to connect the camera Nikon D3100 (where what wire to connect, solder)? What stepper motor can be used more popular and more powerful?
IP: 109.236.212.45

komentar [17]

I meant: you plug in your Camera to PC USB port, and Data Transfer (just like USB memory). If camera can take pictures WHILE in that mode - then you don't need any additional software. If it can't work in both modes at the same time, then you need camera's original software that will copy images to some directory on your PC while it takes pictures...
IP: n/a

komentar [16]

You mean FileTransferMode or MediaTransferProtocol? Can not see any info about FTM.
IP: 164.126.77.225

komentar [15]

The Delphi application finds new images from camera's memory card and any new picture is copied to the destination directory. That is if your camera supports FILE TRANSFER MODE while it operates! If it doesn't support it, then a Nikon's software must be used (if you are using Nikon). If none of that works, you simply copy the files manually after taking pictures - no big deal!
IP: n/a

komentar [14]

Hello Great device ! Just started to prepare similar and i get there. I can't understand one point, how the images are transfered to PC. To be honest i didnt browse delphi files, but i suppose it could be a problem with getting work application with PTP together. Maybe you are using nikon's software to get the pictures from the camera. could you explain that? Once more, great device Regards, Tommy
IP: 109.243.224.72

komentar [13]

Hello, I will translate the software in next few days. In the meantime, it would be GREAT to see some photos of your version of hardware! Thanks
IP: n/a

komentar [12]

Hey :)! Sorry for taking my time with my replies but I've made the hardware by enlisting the help of an electrician I know. I have downloaded the software but I am find it very difficult to use as I do not understand. Could you please code the English translation for me? Regards, Saf
IP: n/a

komentar [11]

Thanks for the reply. I am investigating Audrino.
IP: 70.131.147.197


Stranica komentara: <123456>


dodaj komentar

ime

e-mail (neće biti objavljen)

web

Koliko je = takođe dodaj slovo "a" na kraj rezultata! Npr.: 7a

Ulogiraj se!

To možeš uraditi na forumu: Login stranica. Kada se ulogiraš, vrati se na ovu stranicu i uradi refresh.

prijatelji sajta

sponzorirani linkovi

reklame