Ovdje je predstavljen veoma jednostavan IR light dimmer kojeg će svi poželjeti kad-tad, a pogotovo oni kojima je teško ustati i isključiti svjetlo. Ponuđene su dvije verzije pločice: 32,5 x 26,5mm i 28,5 x 27mm.
Mogućnosti trenutne beta verzije firmware-a su slijedeće:
- Soft start (postepeno uključenje/paljenje sijalice) - Soft down (postepeno isključenje sijalice) - Učenje tastera RC5 i NEC daljinskih upravljača - Kontrola jačine osvjetljenja samo preko daljinskog upravljača u 10 nivoa - Pamćenje zadnjeg podešenog nivoa po isključenju svjetla na daljinskom upravljaču - Sleep timer u trajanju od 2min za 50Hz verziju, a 1,6min za 60Hz verziju - ON/OFF kontrola preko zidnog tastera
Dimmer se spaja na postojeću električnu instalaciju unutar razvodne kutije u zidu, koja se nalazi obično iznad prekidača za svjetlo. Za spajanje dimmera na električnu instalaciju treba pratiti priloženu shemu spajanja. Ukoliko se dimmer spoji drugačije, vjerovatno će doći do nekog kuršlusa.
Učenje tipki daljinskog upravljača (programiranje) Nakon spajanja dimmera potrebno ga je isprogramirati odnosno naučiti tipkama izabranog daljinskog upravljača. To se radi na slijedeći način:
1. Držati zidni taster 11 sec da dimmer uđe u mod za programiranje. Nakon što protekne 11 sekundi, LED će početi da blinka brzo a sijalica će biti podešena na treći (3.) nivo osvjetljenja. Sada imate 11 sekundi da izvršite memorisanje tipki, odnosno: 2. Pritisnuti prvu tipku koja će označavati uključenje i povećanje nivoa svjetla (ON/UP) 3. Pritisnuti drugu tipku koja će ozačavati smanjenje nivoa (DOWN) 4. Pritisnuti treću tipku koja će označavati aktiviranje/deaktiviranje sleep timera (SLEEP) 5. Konačno pritisnuti četvrtu izabranu tipku na daljinskom koja će označavati isključenje svjetla (OFF)
Prilikom programiranja i pritiska na tipke daljinskog upravljača svjetlo će bljesnuti do maksimuma što će potvrditi uspješan prijem koda. Ukoliko vaš daljinski upravljač nema 4 tipke, moguće je neku od tipki ponoviti, ali time se gubi neka od funkcionalnosti. Ako naprimjer vaš daljinski upravljač ima samo dvije tipke (A i B) i prilikom programiranja pritisnete: A A A B, to znači da će tipka A označavati pojačanje osvjetljenja (uključenje svjetla) a tipka B totalno isključenje svjetla. Ako izaberemo kombinaciju: A B B B, to znači da će tipka A označavati pojačanje osvjetljenja (uključenje svjetla) a tipka B smanjenje svjetla (ujedno i isključivanje ali u 10 pritisaka odnosno 10 smanjenja nivoa - do nule). Napomena za programiranje: Ukoliko primjetite da LED blinka i kada niste pritisnuli tipku na daljinskom upravljaču, to je zato što niste koristili TSOP17xx nego TSOP11xx koji je previše osjetljiv na smetnje. U tom slučaju programiranje ćete sprovesti veoma teško ili nikako. Ako niste zadovoljni postupkom programiranja tipki daljinskog upravljača, ne brinite, programiranje se može ponoviti bezbroj puta. Ako planirate koristiti daljinski upravljač od svog TV-a, bilo bi pametno izabrati tipke koje se ne koriste često prilikom gledanja TV-a. Takve tipke su teletext-tipke: crvena, zelena, žuta i plava. U protivnom, imati ćete problema sa kontrolisanjem svjetla i/ili TV-a. Ovo vrijedi i za ostale daljinske koje planirate koristiti.
Sleep timer Sleep timer se može aktivirati dužim pritiskom na zidni taster u trajanju od 1,8 sec, ili pritiskom odgovarajuće izabrane tipke na daljinskom upravljaču. Poništenje sleep timera se vrši isto kao i njegova aktivacija. Moguće je i vršiti regulaciju osvjetljenja dok je sleep timer aktivan. Dimmer automatski podesi jačinu svjetla na šesti (6.) nivo kada aktivira sleep timer, ali samo ukoliko je svjetlo bilo na većem nivou od 6.
Napomena: Ovaj uređaj se spaja direktno na mrežni napon. Ukoliko ne znate šta radite velika je vjerovatnoća da ćete doživjeti udar električne struje koji može biti fatalan. Preporučujem da spajanje prepustite nekon iskusnom električaru.
Pogledajte dimmer u funkciji:
Napomena: Prijavljeno je da uređaj bolje radi sa TIC206 nego sa TIC216. Uređaj je takođe testiran i na 220V/60Hz sistemu (Brazil) i radi odlično.
E da, ja sam ugradio osigurac od 2.5 ampera, to bi bilo nekih 500 wati po trijaku, ali osigurac
ostane netaknut a trijak rikne....To je pretezno problem sa svim slicnim uredjajima sa
trijakom....I ovim obicnim regulatorima crkne trijak za relativno kratko vreme...Al ne znam sta
da im radim....Hvala ti za bezuslovno pruzenu pomoc.... IP: n/a
Izvini Trax na smaranju, samo me interesuje da li postoji neki nacin zastite trijaka od
crkavanja u slucaju kad pregori sijalica...? Skoro svaki put kad mi crkne sijalica, ja moram da
menjam trijak...Moze li se iskombinovati sa nekom prigusnicom ili varistorima...Bilo sta...?! IP: n/a
hi there , i live in quebec and it does work
well now without flickering, i did have problem
at first , i used a nte5608 triac and it couldn't
trig, so i removed de 820 ohm resistor and put a jumper instead . and i used a tsop38238
instead of a tsop1736 , everything is working
120volt / 60hz
if you really like homemade i made my 8button
ir remote with a pic16f628
http://www.rentron.com/PicBasic/IR_Chips.htm IP: 76.69.98.19
Mozda su ti C2, C3 ili C4 neispravni. Mislim da mozes probati sa 6.2V zenerkom, sve ce biti na
nekoj granici ali bi trebalo da radi.
Opet, mislim da su ti neke komponente u kvaru - moras da otkrijes koje (ili koja). IP: n/a
Trax, hvala na odgovoru, ali vec koristim TIC206 i zener diodu 5,6V. Napon iznosi nesto ispod
4,5V (oko 4,45V). Titranje se javlja na 6. ili 7. nivou i tada naglo oslabi jacina svjetla
(nivoi 8, 9 i 10 su ok). Na 3. nivou svjetlo je jace od 4.-og i 5.-og nivoa.
Sve komponente su kao sa sheme, osim C1. Probao sam sa kondenzatorima C1 od 0,33uF i 0,47 uF i
nije neka razlika (trazeni kondenzator od 0,39uF nisam nigdje nasao da postoji).
Smijem li koristiti zener diodu od 6,2V? IP: 89.146.133.148